EMMA'S RUN AT ANTHEM DAYS

Age Group Results

April 09, 2011


Results By 4 Peaks Racing

Men: 0- 4 5- 6 7- 8 9-10 11-12 13-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0- 4 5- 6 7- 8 9-10 11-12 13-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

5km

Overall Female Overall Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    ANNE MAXWELL                      PHOENIX  AZ           409   47        1      21:35.0    4:19/K             
       2    JENNIFER NELSON                   PHOENIX  AZ           223   35        2      22:31.3    4:30/K             
       3    DENISE THOMPSON                   PHOENIX  AZ           304   37        3      22:36.4    4:31/K             
Top

Female 7 to 8

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    JULIA CLARKE                      ANTHEM                 51    7       47      32:57.7    6:35/K             
       2    ZOE FOSTER                        NEW RIVER  AZ         382    7       59      34:59.3    7:00/K             
       3    KIANA BECKNER                     ANTHEM  AZ             11    8       84      38:39.9    7:44/K             
       4    LIZZY HANSON                                            132    8      109      41:55.8    8:23/K             
       5    HALEY KAHN                                              166    8      123      47:27.2    9:29/K             
Top

Female 9 to 10

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    SHAUNTELL GRANGER                                       105    9        6      24:08.3    4:50/K             
       2    BROOKE YOUNG                                            404   10       12      27:33.9    5:31/K             
       3    KENNEDY WYLLIE                    NEW RIVER             341    9       93      39:21.2    7:52/K             
       4    BRITNEE NEGLEY                    PHOENIX  AZ           357   10       99      40:02.8    8:00/K             
       5    ANTONELLA HOFFECKER                                     143   10      100      40:03.1    8:01/K             
       6    TALANA JORDAN                                           162    9      108      41:42.6    8:20/K             
       7    NATALIE REICHERT                  ANTHEM                248   10      110      41:57.3    8:23/K             
       8    HALLIE HAYMES                     LAVEEN                392    9      125      49:02.6    9:48/K             
       9    BAILEY HALL                                             127    9      138      53:11.7   10:38/K             
      10    JILLIAN POZNECKI                                        362    9      141    1:01:45.5   12:21/K             
Top

Female 11 to 12

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    ABIGAIL HADLOCK                                         122   12       14      27:55.2    5:35/K             
       2    MACKENZIE HAYES                   ANTHEM,  AZ           390   12       18      28:28.1    5:42/K             
       3    ROISIN DEBONIS                    ANTHEM                378   12       19      28:34.9    5:43/K             
       4    MIA MCHATTON                      ANTHEM                206   12       24      29:45.8    5:57/K             
       5    BETTINA MARAIS                    NEW RIVER             198   11       25      29:49.0    5:58/K             
       6    MADISON HAYES                     ANTHEM                391   12       49      33:08.9    6:38/K             
       7    SAMANTHA LOCKE                    ANTHEM                395   11       50      33:18.5    6:40/K             
       8    CATHERINE DEIANA                  ANTHEM                 71   12       61      35:02.3    7:00/K             
       9    WYLLIE SAVANAH                                          420   11       71      36:19.6    7:16/K             
      10    MEGAN DOVIGI                      ANTHEM                 83   11       75      37:02.1    7:24/K             
      11    DANIELLE RUMSEY                                         366   11       87      39:05.5    7:49/K             
      12    HAYLEE ELMORE                     ANTHEM                 91   11       90      39:08.3    7:50/K             
      13    GRACE HANSON                                            131   12       92      39:21.0    7:52/K             
      14    LAILA TATUM                       SURPRISE              300   11       95      39:44.1    7:57/K             
      15    DANIELLE BLAINE                   ANTHEM                370   11      121      47:05.1    9:25/K             
      16    STORRIE CASAUS                                           44   11      132      52:28.2   10:30/K             
Top

Female 13 to 14

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    KAHLEN WITTMAN                    NEW RIVER  AZ         340   14       31      31:01.7    6:12/K             
       2    MAYA FULLER                       LITCHFIELD PARK  AZ    98   13       57      34:20.0    6:52/K             
       3    ALEXIS JITAHADI                   NEW RIVER             157   13      136      52:50.6   10:34/K             
Top

Female 15 to 19

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    SAVANNAH ALEXANDER                PHOENIX  ARIZONA        2   17        8      26:05.1    5:13/K             
       2    JACEY STONE                       ANTHEM  AZ            292   15       22      29:35.7    5:55/K             
       3    ALEX PHILLIPS                                           240   16       98      39:58.4    8:00/K             
       4    KAITY CASAUS                                             43   15      107      41:06.0    8:13/K             
       5    CIERRA MORRIS                     DESERT HILLS          217   16      117      44:51.9    8:58/K             
       6    SHANE CAHILL                      PHOENIX                38   16      133      52:28.5   10:30/K             
Top

Female 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    AMY HUGGINS                       ANTHEM                145   29        9      26:34.3    5:19/K             
       2    RACHEL THOMAS                     PEORIA                303   29       15      28:19.2    5:40/K             
       3    NATALIE GRAJEWSKI                 PHOENIX  AZ           104   28       16      28:20.9    5:40/K             
       4    CINDI LEE                         GALLUP                183   23       38      32:20.0    6:28/K             
       5    EMILY PRICE                       ANTHEM                242   29       53      33:41.0    6:44/K             
       6    JUSTINA DALLAS                                           64   27      111      42:29.2    8:30/K             
       7    LYDIA COUNCIL                     ANDERSON               56   23      119      46:28.8    9:18/K             
       8    ARIELLE LAWHEAD                   LAVEEN                394   29      126      49:04.5    9:49/K             
       9    STEPHANIE VAN DYKEN               ANTHEM                309   26      129      49:54.9    9:59/K             
      10    K. NICHOLS                        GILBERT               226   25      135      52:43.5   10:33/K             
Top

Female 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    WENDY O'ROURKE                    ANTHEM  AZ            235   38        4      22:56.2    4:35/K             
       2    SIERRA LUTKE                      ANTHEM  AZ            397   31        5      23:23.2    4:41/K             
       3    COURTNEY TODD                     ANTHEM  AZ            306   33       10      26:50.3    5:22/K             
       4    KERRY GRUNWALD                    LITCHFIELD PARK  AZ   113   32       13      27:46.1    5:33/K             
       5    SHERRY BARBER                     PHOENIX                 8   32       23      29:40.3    5:56/K             
       6    CANDACE MOLUMBY                   ANTHEM  AZ            215   36       26      30:04.9    6:01/K             
       7    KILSTROM SARA                                           417   39       28      30:35.0    6:07/K             
       8    DACIA KYLE                        ANTHEM  AZ            178   31       32      31:10.9    6:14/K             
       9    BROOKE SCHWEIGERT                 ANTHEM  AZ            266   33       33      31:24.8    6:17/K             
      10    AMY JENKINS                       GLENDALE              153   34       34      31:43.7    6:21/K             
      11    PAMELA VILLANUEVA                 ANTHEM                317   33       37      32:15.3    6:27/K             
      12    HEATHER GRAY                      PHOENIX  AZ           111   38       39      32:23.6    6:29/K             
      13    SIMONE SMITH                      PHOENIX  AZ           281   31       41      32:29.5    6:30/K             
      14    LAURA STANO                       PHOENIX  AZ           289   32       43      32:40.3    6:32/K             
      15    DANIELLE WACASEY                                        320   36       44      32:48.6    6:34/K             
      16    JO DIRKSEN                        GLENDALE               78   36       48      33:07.1    6:37/K             
      17    ROBIN CHOWANIEC                   PHOENIX  AZ            47   38       52      33:22.8    6:40/K             
      18    KAREN BABBITT                     ANTHEM                  6   36       54      33:49.3    6:46/K             
      19    CHRISTINA MAYHEW                  ANTHEM  AZ            201   39       55      33:50.4    6:46/K             
      20    HEATHER DOPP                      PEORIA                 81   30       58      34:53.0    6:59/K             
      21    CARMEN DELEON                     PHOENIX                74   35       63      35:08.8    7:02/K             
      22    JAMIE BURGIS                                             36   39       64      35:24.1    7:05/K             
      23    SUSAN SIMPKINS                                          365   32       65      35:28.2    7:06/K             
      24    JEN DOMRES                        GLENDALE               80   39       70      35:54.5    7:11/K             
      25    SHANNON NICHOLS                   PHOENIX               228   33       73      37:00.9    7:24/K             
      26    JANEE NICHOLS                     ANTHEM                229   32       74      37:02.0    7:24/K             
      27    DIANE HOFFECKER                   PHOENIX  AZ           141   31       76      37:03.8    7:25/K             
      28    TRACY DRISH                       COTTONWOOD             84   38       77      37:13.7    7:27/K             
      29    KELLEY CAMASTO                    ANTHEM  AZ             40   34       78      37:39.0    7:32/K             
      30    SHANELL GROSS                                           353   35       79      37:44.3    7:33/K             
      31    APRIL GROSS                       PRESCOTT              352   37       80      37:44.4    7:33/K             
      32    ROBERTA DERRYBERRY                PHOENIX                75   36       82      38:25.7    7:41/K             
      33    SHANNON DODGE                     PHOENIX  AZ            79   31       83      38:26.4    7:41/K             
      34    CARMEN BECKNER                    ANTHEM  AZ             12   39       85      38:40.1    7:44/K             
      35    HEATHER LARSON                    PEORIA                182   34       88      39:06.4    7:49/K             
      36    JODI SICHROVSKY                   ANTHEM  AZ            273   39       89      39:06.5    7:49/K             
      37    JESSICA KIMM                      ANTHEM                170   32       91      39:19.5    7:52/K             
      38    MEREDITH GRAY                                           109   39       96      39:44.7    7:57/K             
      39    KARI ANDONOV                      PHOENIX                 4   35       97      39:58.0    8:00/K             
      40    LINDSAY MAYS                      ANTHEM                202   30      103      40:10.7    8:02/K             
      41    MELISSA WITTMAN                   NEW RIVER  AZ         338   37      106      40:57.0    8:11/K             
      42    AUDRA VAN NIEUWENHUYSE            SURPRISE  AZ          312   38      113      42:38.7    8:32/K             
      43    ANGELA VOGLER                     PHOENIX               318   36      118      44:58.6    9:00/K             
      44    JENNIFER HAYMES                   LAVEEN  AZ            135   34      127      49:06.4    9:49/K             
      45    TANYA LOGES                       MESA  AZ              190   37      137      52:55.4   10:35/K             
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    DOLORALEE REICHARD                ANTHEM  AZ            247   44       11      26:55.7    5:23/K             
       2    KRISTIN KRAMER                                          422   43       17      28:27.1    5:41/K             
       3    NATALIE SCHMERTMAN                PHOENIX               260   43       20      29:07.0    5:49/K             
       4    CHRISTI BIELSTEIN                 ANTHEM  AZ             22   43       21      29:25.4    5:53/K             
       5    MICHELE DAWSON                    ANTHEM                377   43       30      31:01.1    6:12/K             
       6    LENA HADLOCK                      ANTHEM  AZ            118   44       35      32:06.7    6:25/K             
       7    ELIZABETH SEDIG                   ANTHEM                400   43       36      32:12.7    6:26/K             
       8    MICHELE BUTTICCI                  ANTHEM                372   44       40      32:25.0    6:29/K             
       9    JENNIFER SOTO                     ANTHEM  AZ            287   49       42      32:38.5    6:32/K             
      10    MARGARET MARQUIS                  ANTHEM  AZ            200   45       45      32:50.1    6:34/K             
      11    GALE WALKER                       ANTHEM  AZ            355   48       46      32:55.5    6:35/K             
      12    REGINA WRIGHT                     ANTHEM  AZ            351   41       51      33:22.4    6:40/K             
      13    SLAVISA O'NEILL                   ANTHEM  AZ            233   43       56      34:04.4    6:49/K             
      14    NANCY CASAUS                      ANTHEM                 42   42       60      35:00.2    7:00/K             
      15    TAMARA LEE                        ANTHEM  AZ            184   40       62      35:02.7    7:00/K             
      16    PAM RICH                          ANTHEM  AZ            251   49       66      35:42.7    7:08/K             
      17    LANI NAPOLI                                             221   48       67      35:45.3    7:09/K             
      18    TAMMY STECKLER                    GLENDALE              290   48       68      35:52.4    7:10/K             
      19    BETH KRIEBEL                      BUCKEYE               177   47       69      35:53.6    7:11/K             
      20    GLORIA ELIO                       CLARKDALE              90   41       72      37:00.0    7:24/K             
      21    SHELLI FOSTER                     NEW RIVER  AZ         383   41       81      37:55.1    7:35/K             
      22    WENDY SHERWOOD                    ANTHEM  AZ            272   44       86      38:51.6    7:46/K             
      23    JOLI REICHERT                     ANTHEM                249   43      101      40:05.9    8:01/K             
      24    ANN GUSTAFSON                     PHOENIX               116   41      104      40:19.2    8:04/K             
      25    TERESA YOUNG                      ANTHEM                403   48      105      40:29.5    8:06/K             
      26    MICHELE SCHAAN                    ANTHEM                258   48      112      42:34.2    8:31/K             
      27    KAREN DOVIGI                      ANTHEM                 82   48      114      43:27.2    8:41/K             
      28    CLAUDIA JORDAN                    SCOTTSDALE            161   42      115      43:58.2    8:48/K             
      29    LORI BLAINE                       ANTHEM                371   40      122      47:14.8    9:27/K             
      30    KAREN LEE                                               186   48      124      49:01.9    9:48/K             
      31    KATHY MIRZA                       ANTHEM  AZ            214   49      130      51:26.7   10:17/K             
      32    ANNA HALL HALL                                          126   40      139      53:11.9   10:38/K             
      33    MICHELE VALVERDE                                        412   42      140      54:25.5   10:53/K             
      34    BARBARA SALCEDO                                         361   42      142    1:01:49.9   12:22/K             
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    NANCY SCHWAB                      PHOENIX               265   57        7      25:40.9    5:08/K             
       2    DEBORAH FINK                      SURPRISE               95   52       94      39:43.5    7:57/K             
       3    EVELYN DEHLINGER                  ANTHEM                 70   50      102      40:10.3    8:02/K             
       4    CINDY MOSES                       PHOENIX  AZ           218   59      120      47:02.3    9:24/K             
       5    MARY SCHRAMM                      ANTHEM  AZ            263   57      131      51:27.8   10:17/K             
       6    AKUA JITAHADI                     NEW RIVER             158   53      134      52:34.7   10:31/K             
Top

Female 60 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    HIROKO PERRY                      ANTHEM  AZ            237   65       27      30:27.6    6:05/K             
       2    ELAINE CUNNINGHAM                 PHOENIX  AZ            63   60       29      30:56.1    6:11/K             
       3    PATRICIA MAKI-CROWNER             LANSING               197   60      116      44:45.6    8:57/K             
       4    KAREN CHAPMAN                     PA  AZ                 45   62      128      49:47.0    9:57/K             
Top

Overall Male Overall Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    TRISTON YELLOWMAN                 TUBA CITY  AZ         345   14        1      19:14.4    3:51/K             
       2    LUKE MEYER                        ANTHEM                398   14        2      19:42.8    3:56/K             
       3    JONATHON TRACY                                          414   32        3      20:14.4    4:03/K             
Top

Male 7 to 8

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    MASON SETTO                       ANTHEM  AZ            269    8       39      27:56.5    5:35/K             
       2    WYATT WYLLIE                      NEW RIVER             342    7       44      29:13.2    5:51/K             
       3    LUKE JOHNSON                      PEORIA                160    7       53      31:33.8    6:19/K             
       4    NOAH FLEMING                                             96    7       64      33:39.7    6:44/K             
       5    DYLAN HALL                        ANTHEM  AZ            128    7       65      34:13.2    6:51/K             
       6    TREY WACASEY                                            321    8       69      35:20.6    7:04/K             
       7    KADERICK JORDAN                                         163    7       80      43:58.4    8:48/K             
Top

Male 9 to 10

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    JACOB JOHNSON                     PEORIA                159   10       24      24:34.2    4:55/K             
       2    CONNOR DRISH                      COTTONWOOD             85    9       55      31:58.4    6:24/K             
       3    TOR CHRISTIAN TJORHOM             ANTHEM                401   10       63      33:27.4    6:41/K             
       4    PEYTON WALSH                                            326   10       67      34:20.3    6:52/K             
       5    AARON SALCEDO                                           360   10       88    1:01:45.2   12:21/K             
       6    ANDRE SALCEDO                                           359   10       89    1:01:50.6   12:22/K             
Top

Male 11 to 12

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    JAKE LEE                          ANTHEM  AZ            187   12       23      24:28.8    4:54/K             
       2    JACK KOLLINGS                     ANTHEM  AZ            173   11       37      27:45.4    5:33/K             
       3    ALLEN CLARKE                      ANTHEM  AZ             50   12       41      28:30.8    5:42/K             
       4    TIM O'NEILL                       ANTHEM  AZ            234   12       42      28:34.5    5:43/K             
       5    JUSTIN DEIANA                     ANTHEM                 72   11       43      28:57.8    5:47/K             
       6    IAN GRAY                                                110   12       56      32:02.0    6:24/K             
       7    SIMON STONER                      NEW RIVER  AZ         293   12       60      32:44.7    6:33/K             
       8    JASON HUME                        ANTHEM                147   12       62      33:25.6    6:41/K             
       9    WYATT SIMPKINS                                          277   12       86      55:53.0   11:11/K             
Top

Male 13 to 14

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    HECTOR VILLALBA                                         408   13       10      22:17.1    4:27/K             
       2    DANTE OLIVAS                                            354   14       17      22:52.8    4:34/K             
       3    NICK ACEVEDO                      ANTHEM                368   14       25      24:56.2    4:59/K             
       4    ALEC CRACCHIOLO                   ANTHEM  AZ             58   13       26      25:15.8    5:03/K             
       5    ASNER CRAMER                                            423   14       28      25:45.6    5:09/K             
       6    REX CARRELL                                             367   14       33      27:25.3    5:29/K             
       7    HY RILLERO                        ANTHEM  AZ            254   14       34      27:25.3    5:29/K             
       8    BRYCE YOUNG                                             402   13       68      35:03.0    7:01/K             
       9    MIKEY HALL                                              363   14       73      38:46.0    7:45/K             
      10    ZACHARY WILLIAMS                  PHOENIX               335   13       82      45:51.2    9:10/K             
Top

Male 15 to 19

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    CODY LOWMAN                       PHOENIX  AZ           396   15        4      20:26.9    4:05/K             
       2    SPENSER LEE                       ANTHEM  AZ            185   15        5      20:38.4    4:08/K             
       3    ALEC GORDON                       PHOENIX  AZ           101   16       12      22:38.8    4:32/K             
       4    ISAAC SIMPKINS                                          276   15       31      27:14.5    5:27/K             
Top

Male 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    BRIAN MILLER                      SCOTTSDALE            213   28       15      22:45.4    4:33/K             
       2    JUSTIN SUDBECK                    PHOENIX               297   29       16      22:51.0    4:34/K             
       3    CARL BELL                         ANTHEM                 13   29       18      22:58.0    4:36/K             
       4    MICHAEL SIMPKINS                  COLORADO SPRINGS      280   21       32      27:17.1    5:27/K             
       5    TYLER VAN DYKEN                                         310   26       49      30:41.5    6:08/K             
       6    KEVIN COUNCIL                     ANDERSON               57   24       79      43:41.5    8:44/K             
       7    JOSH NICHOLS                      GILBERT               227   26       81      44:53.2    8:59/K             
Top

Male 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    DRAGOS CHAD                                             405   39        9      21:38.2    4:20/K             
       2    GREG WEISS                        ANTHEM  AZ            331   38       13      22:42.5    4:32/K             
       3    DAVID PRICE                       ANTHEM                241   30       14      22:44.1    4:33/K             
       4    JERRY ALEXANDER                   PHOENIX  ARIZONA        1   38       19      23:01.8    4:36/K             
       5    CURT WACASEY                      ANTHEM                319   35       22      24:11.9    4:50/K             
       6    JOHN GULINO                       ANTHEM  AZ            115   34       29      26:08.9    5:14/K             
       7    JOE BUTTICCI                      ANTHEM                373   39       30      27:12.4    5:26/K             
       8    CARLOS DUARTE                     ANTHEM  AZ            379   39       35      27:29.2    5:30/K             
       9    TOBIAS ERVIN                      TEMPE                 381   35       36      27:39.1    5:32/K             
      10    TOBY RAY                                                243   39       40      28:26.6    5:41/K             
      11    KILSTROM ERIC                                           416   39       48      30:34.7    6:07/K             
      12    MICHAEL VAN NIEUWENHUYSE          SURPRISE              314   38       50      30:48.4    6:10/K             
      13    IGNACIO GASTELUM                  QUEEN CREEK           387   36       52      31:33.2    6:19/K             
      14    CRAIG FRANEK                                            364   33       54      31:49.5    6:22/K             
      15    MICHAEL SETTO                     ANTHEM  AZ            268   39       61      33:08.0    6:38/K             
      16    RICH HOFFECKER                    PHOENIX  AZ           142   37       71      37:03.8    7:25/K             
      17    ED MCCAWLEY                       PHOENIX               203   39       74      39:11.5    7:50/K             
      18    BRIAN ANDONOV                     PHOENIX                 3   36       76      39:58.6    8:00/K             
      19    RICHARD CAMASTO                   ANTHEM                 41   34       78      41:20.2    8:16/K             
Top

Male 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    JEFF SNYDER                       NEW RIVER             285   48        6      21:04.7    4:13/K             
       2    CHRIS DUVAL                                             411   42        7      21:25.7    4:17/K             
       3    JOEL YBARRA                       GLENDALE              344   44       11      22:30.1    4:30/K             
       4    KIRK DILLER                       SCOTTSDALE             76   41       21      23:31.9    4:42/K             
       5    DAVID KOLLINGS                    ANTHEM                172   42       38      27:46.6    5:33/K             
       6    BILL O'NEILL                      ANTHEM                232   44       47      29:55.9    5:59/K             
       7    MILES HADLOCK                                           119   43       51      31:03.2    6:13/K             
       8    ANDY GRAY                         PHOENIX  AZ           108   41       57      32:09.0    6:26/K             
       9    BRIEN THOMPSON                                          305   45       59      32:24.6    6:29/K             
      10    RICK HALL                         ANTHEM                125   40       66      34:13.8    6:51/K             
      11    STEVE CAHOW                       ANTHEM  AZ             39   45       70      35:24.5    7:05/K             
      12    THOMAS NAPOLI                     RANCHO SANTAMARGARI   220   49       72      38:10.2    7:38/K             
      13    MATTHEW PHILLIPS                  COTO DE CAZA          239   42       75      39:41.3    7:56/K             
      14    MICHAEL WITTMAN                                         339   47       77      41:00.1    8:12/K             
      15    GEORGE VALVERDE                                         413   44       84      54:25.3   10:53/K             
      16    BILL SIMPKINS                     ANTHEM  AZ            275   48       85      55:52.4   11:10/K             
      17    PHIL GORDON                       PHOENIX  AZ           102   47       87      55:53.6   11:11/K             
Top

Male 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    HERSHBERGER JIM                                         406   54        8      21:30.7    4:18/K             
       2    LANNY BENSON                      PHOENIX                14   55       20      23:13.5    4:39/K             
       3    RICHARD POCOCK                    PHOENIX               421   53       45      29:27.5    5:53/K             
       4    BILL VIK                                                315   50       83      49:56.0    9:59/K             
Top

Male 60 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    MANZIELLO BRUCE                                         419   63       27      25:18.1    5:04/K             
       2    DAN CUNNINGHAM                    PHOENIX  AZ            62   61       58      32:10.0    6:26/K             
Top

Male 70 to 79

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    RON EELES                         BURNABY, B.C.  BC      88   75       46      29:40.6    5:56/K             

10km

Top

Overall Female Overall Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    REBECCA CROFT                     BOURNE END             59   13        1      41:55.3    4:12/K             
       2    EMMA CROFT                        BOURNE END             60   16        2      43:20.5    4:20/K             
       3    MONICA PARKER                     ANTHEM  AZ            236   33        3      47:45.2    4:47/K             
Top

Female 15 to 19

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    HAILEY SUTER                      SCOTTSDALE            298   16       22    1:03:47.5    6:23/K             
       2    AMY SUTO                          ANTHEM                299   16       23    1:04:41.9    6:28/K             
       3    COLLEEN GARDELLA                  PHOENIX               385   16       24    1:05:16.8    6:32/K             
Top

Female 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    EMILY WILLIAMS                    ANTHEM  AZ            336   24       29    1:08:09.5    6:49/K             
Top

Female 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    JENNIFER HEGRENESS                ANTHEM                136   32        4      50:00.2    5:00/K             
       2    LEANNA LOVELAND                   ANTHEM                191   31        6      52:58.4    5:18/K             
       3    AMY STONER                        NEW RIVER  AZ         294   30       11      57:13.1    5:43/K             
       4    CARLEY COLLINS                    PEORIA                 52   35       12      57:35.7    5:46/K             
       5    CHASSIDY DALY                     ANTHEM  AZ             65   35       14      58:37.2    5:52/K             
       6    JAMIE GRABIEC                     PHOENIX  AZ           103   32       15      59:21.8    5:56/K             
       7    KARA MACHUGH                      ANTHEM                194   33       16    1:00:02.3    6:00/K             
       8    DIANA HILL                        PHOENIX               138   34       17    1:02:34.4    6:15/K             
       9    JANET BACA                        MARICOPA              369   37       18    1:02:54.1    6:17/K             
      10    TRACY D'AMBROSIO                  PHOENIX                66   37       21    1:03:28.1    6:21/K             
      11    MICHELLE KACHNIK                  ANTHEM                164   34       26    1:06:07.3    6:37/K             
      12    POLLY MOORE                       ANTHEM  AZ            216   35       28    1:08:08.9    6:49/K             
      13    SAMANTHA BARRETT                  NEW RIVER              10   36       30    1:09:57.5    7:00/K             
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    SHEILA LYNN                       BLACK CANYON CITY     193   40        7      52:59.3    5:18/K             
       2    GINA CHIAPPETTA                   PHOENIX                46   41        8      54:04.6    5:24/K             
       3    CATHY DUDZINSKI                   PEORIA                 86   47        9      55:25.2    5:33/K             
       4    KAREN HILL                        ANTHEM                139   45       13      57:40.9    5:46/K             
       5    DAWN MCCOY                        ANTHEM  AZ            205   41       19    1:02:58.1    6:18/K             
       6    DIANE BONI                        ANTHEM  AZ            358   41       20    1:03:22.7    6:20/K             
       7    KATEY GUERZON                     ANTHEM  AZ            114   41       25    1:05:43.4    6:34/K             
       8    PATRICIA SCHULZ                   GLENDALE              264   46       27    1:06:07.5    6:37/K             
       9    ABBY SIMPKINS                                           274   44       32    1:18:07.6    7:49/K             
      10    MARIANNA HANN                     SCOTTSDALE  AZ        129   42       33    1:18:07.7    7:49/K             
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    BENNETT CAROL                                           407   57        5      52:08.5    5:13/K             
       2    SUSAN SNOW                        PHOENIX               282   53       10      56:55.1    5:42/K             
       3    TAMI TENNYSON                     TEMPE  AZ             302   53       31    1:10:26.8    7:03/K             
Top

Overall Male Overall Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    TOM CLARKE                        ANTHEM  AZ             49   39        1      32:57.5    3:18/K             
       2    JUSTIN BOYD                       COTTONWOOD  AZ         32   21        2      40:41.5    4:04/K             
       3    PHILLIP RAY                       PHOENIX  AZ           244   30        3      40:46.7    4:05/K             
Top

Male 9 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    ETHAN MCCOY                       ANTHEM  AZ            204    8       34    1:02:58.2    6:18/K             
Top

Male 10 to 14

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    CLAYTON STONE                     ANTHEM  AZ            291   13        8      45:27.2    4:33/K             
       2    ELIJHA MCAFEE                                           410   14       14      49:04.2    4:54/K             
Top

Male 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    JEREMY SCHMUKI                    TONOPAH               262   26        4      41:21.2    4:08/K             
       2    DAMON TENNYSON                    TEMPE  AZ             301   21       17      50:17.1    5:02/K             
Top

Male 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    STEVEN BOATRIGHT                  LUKE AFB               30   38        5      41:40.0    4:10/K             
       2    JEFFREY ELLER                     ANTHEM                380   31       10      46:14.6    4:37/K             
       3    KEVIN KIMM                        ANTHEM                169   34       11      46:19.6    4:38/K             
       4    BEN CHRISTIE                      ANTHEM  AZ             48   31       15      49:25.7    4:57/K             
       5    SHAWN PETREE                      PHOENIX               238   32       16      49:35.9    4:58/K             
       6    JUSTIN STANLEY                    ANTHEM  AZ            288   31       20      50:50.2    5:05/K             
       7    MICHAEL GRUNWALD                  LITCHFIELD PARK  AZ   112   35       21      52:53.6    5:17/K             
       8    PETER RICHARDSON                  ANTHEM                252   32       30    1:01:08.8    6:07/K             
       9    GARETH HOLDSTOCK                  PHOENIX               144   31       31    1:01:24.9    6:08/K             
Top

Male 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    SHANE ELMORE                      ANTHEM  AZ             92   40        6      41:51.7    4:11/K             
       2    JEFFREY MARQUIS                   ANTHEM  AZ            199   43        7      44:41.6    4:28/K             
       3    SHAWN SEDATE                      ANTHEM                267   48       12      47:05.9    4:43/K             
       4    JAMES HARVIE                      QUEEN CREEK           133   42       13      48:02.2    4:48/K             
       5    RICHARD SCORESBY                                        356   46       22      53:25.4    5:21/K             
       6    DARREN BERNARD                    ANTHEM  AZ             21   42       23      53:40.7    5:22/K             
       7    JOHN MAGYAR                       SURPRISE  AZ          195   41       26      58:33.2    5:51/K             
       8    MARC HODGE                        PHOENIX  AZ           140   44       27      58:37.4    5:52/K             
       9    JAMES KACHNIK                     ANTHEM                165   40       32    1:02:41.7    6:16/K             
      10    JOE GALLI                         AZ                    384   41       35    1:03:09.1    6:19/K             
Top

Male 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    MONTAGUE BOBBY                                          418   50       18      50:17.2    5:02/K             
       2    BRUCE ROESER                      SCOTTSDALE            256   50       19      50:39.7    5:04/K             
       3    BOB HEBERT                        ANTHEM                393   56       29    1:00:36.0    6:04/K             
       4    WILLIAM ROBINSON                  ELOY  AZ              255   50       33    1:02:49.4    6:17/K             
       5    CAROLYN GRASSMAN                  WEST LINN             106   59       36    1:05:55.7    6:36/K             
Top

Male 60 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    RALPH HEGRENESS                   ANTHEM                137   62        9      46:13.0    4:37/K             
       2    RONALD MUNS                       SCOTTSDALE            219   63       24      56:42.6    5:40/K             
       3    MARTY MICHELSON                   GILBERT  AZ           212   64       25      57:52.7    5:47/K             
       4    DOUGLAS FURAN                     PILLAGER               99   65       28      58:40.7    5:52/K             

*Overall place within gender.