THE NUN RUN 2011

Age Group Results

March 12, 2011


Results By 4 Peaks Racing

Men: 0- 4 5- 6 7- 8 9-10 11-12 13-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 4 5- 6 7- 8 9-10 11-12 13-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

5km

Overall Female Overall Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    JESSICA RHYAN                     PHOENIX  AZ           491   24       23      22:49.7    7:22/M             
       2    RANDI HARTMANN                    PHOENIX  AZ           240   24       25      22:52.8    7:23/M             
       3    DEBORAH GOODWIN                   PHOENIX  AZ           213   38       29      23:43.6    7:39/M             
Top

Female 4 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    ANA MOSQUEDA                                            391    0       81      28:55.8    9:20/M             
       2    MIRANDA ORNELAS                                         428    0      350      54:10.0   17:28/M             
Top

Female 5 to 6

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    MARY DEBATES                      CHANDLER  AZ          132    6      272      45:36.4   14:43/M             
       2    KJIERLYN RIVERIA                  AVONDALE  AZ          212   6       342      53:55.5   17:24/M             
Top

Female 7 to 8

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    ASHLEY FULBRIGHT                  SCOTTSDALE  AZ        181    8      218      39:12.1   12:39/M             
       2    ASHTON MULLIKIN                                         659    8      253      43:11.8   13:56/M             
       3    KATIE BROWN                       MESA  AZ               58    8      307      49:33.7   15:59/M             
       4    ALLIE BOUVIER                     GILBERT  AZ            47    7      395      58:32.5   18:53/M             
Top

Female 9 to 10

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    PAULA CHANG                       TEMPE  AZ              88   10      102      30:25.8    9:49/M             
       2    SAMANTHA BOUVIER                  GILBERT  AZ            46   10      231      41:00.6   13:14/M             
       3    TARA YNGLEMO                      PHOENIX  AZ           642   10      251      42:54.5   13:50/M             
       4    THERESA DEBATES                   CHANDLER  AZ          131    9      274      45:38.6   14:43/M             
Top

Female 11 to 12

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    CLAIRE CARMODY                    TEMPE  AZ              75   11      180      35:37.4   11:29/M             
       2    TERESA GONZALES                   PHOENIX  AZ           209   12      227      40:25.6   13:02/M             
       3    JULIA PETTIT                      PHOENIX  AZ           457   12      285      47:14.4   15:14/M             
       4    GABRIELLE PETTIT                  PHOENIX  AZ           458   12      286      47:14.6   15:14/M             
       5    CHRISTI PINO                      TEMPE  AZ             468   12      311      49:54.1   16:06/M             
       6    ANNA BAILEY                                             679   11      394      58:31.7   18:53/M             
Top

Female 13 to 14

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    KIANNA MATTIE                     PHOENIX  AZ           358   13       55      26:33.7    8:34/M             
       2    SIMONE HARAKSIN                   GILBERT  AZ           232   13       84      29:04.5    9:23/M             
       3    HALEY PRESTWOOD                   PHOENIX  AZ           473   13      104      30:30.5    9:50/M             
       4    TINA PEREZ                        MESA  AZ              447   14      125      32:38.1   10:32/M             
       5    MARGHERITE ELLIS                                        657   13      290      47:52.9   15:26/M             
       6    TAYLOR NAPODANO                   SURPRISE  AZ          403   14      368      55:24.2   17:52/M             
       7    TERESA PINO                       TEMPE  AZ             467   14      452    1:13:36.7   23:45/M             
Top

Female 15 to 19

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    FELICITY MACSDONALD                                     705   15       41      25:14.7    8:08/M             
       2    GRETCHEN GEYER                    PARNELL  IA           196   18       45      25:26.5    8:12/M             
       3    RANDI YEAGER                      PHOENIX  AZ           639   18       57      26:41.9    8:36/M             
       4    REMONA ROBIN                      SCOTTSDALE  AZ        502   19       66      27:15.2    8:47/M             
       5    BRIDGETTE DEBATES                 CHANDLER  AZ          128   16       75      28:04.8    9:03/M             
       6    TEAGAN GONTHIER                   CHANDLER  AZ          208   16       85      29:05.5    9:23/M             
       7    MADELINE WUELLNER                 TEMPE  AZ             633   19       88      29:20.9    9:28/M             
       8    PAULA MENEFEE                     TEMPE  AZ             372   18       89      29:21.2    9:28/M             
       9    TAYLOR MULLIKIN                                         662   16      128      32:43.7   10:33/M             
      10    REBECCA WRAITH                    SCOTTSDALE  AZ        631   19      157      34:17.7   11:04/M             
      11    KARLA MARTINEZ                    PHOENIX  AZ           355   16      181      35:38.4   11:30/M             
      12    DEVAN KELLER                      GILBERT  AZ           290   18      208      38:19.5   12:22/M             
      13    KATE KINCADE                      FLAGSTAFF  AZ         295   15      237      41:23.8   13:21/M             
      14    SHANNON NAPODANO                  SURPRISE  AZ          402   18      365      55:22.2   17:52/M             
Top

Female 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    ASHLEY PFEFFERKORN                GILBERT  AZ           459   26       43      25:18.7    8:10/M             
       2    KATELYN ROWE                      TEMPE  AZ             516   23       50      25:52.1    8:21/M             
       3    DON KALI                                                688   26       52      26:24.0    8:31/M             
       4    ELIZABETH GRIFFITH                TEMPE  AZ             215   28       58      26:49.0    8:39/M             
       5    THERESA LOOKER                    TEMPE  AZ             338   22       62      27:07.1    8:45/M             
       6    HEATHER LUCZYK                    COLUMBUS  OH          342   25       65      27:14.2    8:47/M             
       7    KASSANDRA PESEK                   LANCASTER  CA         449   28       74      27:59.2    9:02/M             
       8    ANGELICA CHACON                   LUKE AFB  AZ           84   21       80      28:52.7    9:19/M             
       9    TERESA CAMPBELL                   PHOENIX  AZ            73   28       90      29:46.3    9:36/M             
      10    JENNIFER ALLEN                    PHOENIX  AZ            10   29       94      30:08.3    9:43/M             
      11    MARILYN LOOKER                    TEMPE  AZ             337   24      105      30:39.3    9:53/M             
      12    MARY HELLEN LABADIE               PHOENIX  AZ           321   20      106      30:40.0    9:54/M             
      13    KERSTEN NEWENHAM                  LUKE AFB  AZ          412   22      122      32:33.6   10:30/M             
      14    MEGHAN LEE                        CAVE CREEK  AZ        328   25      127      32:42.4   10:33/M             
      15    MARY BRIGID HALLORAN              GLENDALE  AZ          222   23      129      32:44.1   10:34/M             
      16    BIANCA LEAL                       PHOENIX  AZ           325   26      132      32:46.4   10:34/M             
      17    HEATHER ALBERT                    TEMPE  AZ               6   26      133      32:47.7   10:35/M             
      18    HILLARY ROLFES                    THE WOODLANDS  TX     509   28      137      33:00.9   10:39/M             
      19    SARA ADAMS                        PHOENIX  AZ             3   26      147      33:37.7   10:51/M             
      20    LINDSAY BRENNAN                   MESA  AZ               51   23      154      34:10.1   11:01/M             
      21    TARA SMITH                        SCOTTSDALE  AZ        559   21      158      34:18.0   11:04/M             
      22    SELITA MITCHELL                   FLAGSTAFF  AZ         378   26      170      35:09.3   11:20/M             
      23    FATIMA GARCIA                     SCOTTSDALE  AZ        189   28      176      35:19.8   11:24/M             
      24    MARICELA MOFFITT                  PHOENIX  AZ           384   27      184      35:43.9   11:31/M             
      25    AMY WORDEN                        LAVEEN  AZ            630   29      199      37:33.4   12:07/M             
      26    HEATHER CONNORS                   SCOTTSDALE  AZ        111   25      202      37:42.4   12:10/M             
      27    ANNA BIERNE                       SCOTTSDALE  AZ         39   24      206      38:09.1   12:18/M             
      28    AMANDA POFFEL                                           714   26      217      39:05.2   12:36/M             
      29    TERESA SWAZIEK                    PHOENIX  AZ           574   23      233      41:03.6   13:15/M             
      30    VERONICA TORRES                   MESA  AZ              589   21      240      41:33.0   13:24/M             
      31    MICHELLE SLEIMAN                  TEMPE  AZ             555   21      241      41:44.7   13:28/M             
      32    OLIVIA-ANNE SLEIMAN               TEMPE  AZ             556   23      242      41:44.8   13:28/M             
      33    ELENA SLEIMAN                     PHOENIX  AZ           557   25      243      41:44.9   13:28/M             
      34    TINA SHANTZ                       PHOENIX  AZ           550   26      244      42:20.7   13:39/M             
      35    JUNA MUNRO-FRANCO                 PHOENIX  AZ           393   21      245      42:20.8   13:39/M             
      36    MALLORY ROBERTS                   TEMPE  AZ             498   23      255      43:50.1   14:08/M             
      37    SUZANNE ROVANI                    TEMPE  AZ             515   24      256      43:50.7   14:08/M             
      38    LEAH NEMECEK                      BUCKEYE  AZ           407   27      284      47:13.2   15:14/M             
      39    LAUREN NEMECEK                    BUCKEYE  AZ           408   29      291      47:56.3   15:28/M             
      40    ALEX GRIEBEN                      ABERDEEN  SD          214   25      300      48:40.0   15:42/M             
      41    GRISELDA DODSON                   PHOENIX  AZ           146   28      301      48:56.3   15:47/M             
      42    SARAH GIBSON                      TEMPE  AZ             198   26      327      51:30.9   16:37/M             
      43    KARLIE WIPPERLING                 BLOOMINGTON  MN       627   28      339      52:56.1   17:05/M             
      44    CHRISTINE VIDMAR                  FULTON  MD            605   22      356      54:26.1   17:34/M             
      45    ANGELA RITTER                     MESA  AZ              494   26      366      55:23.4   17:52/M             
      46    EMILY AITON                       MARICOPA  AZ            5   25      388      57:39.1   18:36/M             
      47    JULIANN SCHUTTS                   MESA  AZ              537   26      407      59:26.4   19:10/M             
      48    MEGAN CHLARSON                    PHOENIX  AZ            95   26      409      59:27.4   19:11/M             
      49    CZERINA GARCIA                    CHANDLER  AZ          188   23      439    1:04:21.0   20:45/M             
      50    LAURA GARRITY                     SEATTLE  WA           190   26      442    1:05:51.3   21:15/M             
Top

Female 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    MELANIE MURRAY                    BOSQUE FARMS  NM      398   35       38      25:12.2    8:08/M             
       2    KEELEY MAHONEY                    MESA  AZ              345   31       71      27:47.3    8:58/M             
       3    KIMBERLY MATURA                   SCOTTSDALE  AZ        359   36       73      27:58.4    9:01/M             
       4    KRISTIN MCDANIEL                  PHOENIX  AZ           361   36       76      28:17.3    9:07/M             
       5    AMY CARPENTER                     CHANDLER  AZ           77   37      109      30:51.3    9:57/M             
       6    AMY PANGBORN                      AVONDALE  AZ          437   34      110      31:18.2   10:06/M             
       7    SR. ESTHER GILBERT                TONOPAH  AZ             2   38      116      31:45.9   10:15/M             
       8    CHERI SILVA                       WADDELL  AZ           553   33      117      31:46.4   10:15/M             
       9    MEGAN STERLING                    MESA  AZ              566   30      119      31:51.8   10:16/M             
      10    TRACY LASKOS                      PHOENIX  AZ           323   31      140      33:04.2   10:40/M             
      11    KACIE LEAHAN                      PHOENIX  AZ           324   30      143      33:13.4   10:43/M             
      12    JILL MCMAHON                      SCOTTSDALE  AZ        368   39      148      33:42.3   10:52/M             
      13    DEVON STODDARD                                          682   31      150      34:01.9   10:58/M             
      14    NICOLE JACOBS                                           680   34      151      34:03.4   10:59/M             
      15    DEIDRE WILSON                                           712   35      165      34:46.9   11:13/M             
      16    JAYLEEN JENSEN                    PHOENIX  AZ           274   39      173      35:17.3   11:23/M             
      17    BARBARA MICHELLE                                        707   31      174      35:18.1   11:23/M             
      18    NICOLE HEREANDEZ                                        716   34      177      35:20.1   11:24/M             
      19    PATRICIA CONRAD                   QUEEN CREEK  AZ       112   31      183      35:41.9   11:31/M             
      20    SARAH SASMAN JACOBY               PHOENIX  AZ           524   30      186      36:01.6   11:37/M             
      21    TERI OQUINN                       GALLUP  NM            424   38      192      36:31.3   11:47/M             
      22    NUSHKA REMEC                      PHOENIX  AZ           487   35      193      36:39.9   11:49/M             
      23    KIM GONTHIER                      CHANDLER  AZ          207   35      195      36:52.6   11:54/M             
      24    KENDRA PINKERTON                  DES MOINES  IA        463   33      200      37:37.9   12:08/M             
      25    ANNIE SKOMMESA                    KINGMAN  AZ           554   35      203      37:59.7   12:15/M             
      26    XANTHE ZARRY                      TEMPE  AZ             645   33      210      38:33.4   12:26/M             
      27    MARISSA CARRANZA                  CHANDLER  AZ           78   34      224      40:07.8   12:56/M             
      28    CHRISTINE BONOW                   SCOTTSDALE  AZ         45   39      229      40:45.8   13:09/M             
      29    BRIANNE FOLDESH                   GILBERT  AZ           175   31      232      41:01.9   13:14/M             
      30    KATHRYN VILLAPUDUA                PHOENIX  AZ           606   31      257      44:03.1   14:13/M             
      31    HEIDI MULLIKIN                                          660   37      265      44:34.1   14:23/M             
      32    DANIELLE MARTINEZ                 GLENDALE  AZ          357   39      271      45:24.2   14:39/M             
      33    LISA ALBERT                       CHANDLER  AZ            7   32      292      48:02.9   15:30/M             
      34    COURTNEY MCARA                    BLOOMINGTON  MN       360   30      328      51:37.0   16:39/M             
      35    CARRIE GLESS                      MIDDLEBURG HEIGHTS    203   35      329      51:48.4   16:43/M             
      36    DANA ZAZICK                       GILBERT  AZ           646   33      331      51:52.8   16:44/M             
      37    LAURA CAMERON                     PHOENIX  AZ            68   38      378      56:55.3   18:22/M             
      38    GLORIA NOLAN                      PRESCOTT VALLEY  AZ   416   34      400      59:13.1   19:06/M             
      39    CHRISTINA HERNANDEZ               BUCKEYE  AZ           255   32      403      59:22.6   19:09/M             
      40    MARY ENGELHARDT                   CHANDLER  AZ          164   34      420    1:01:27.4   19:49/M             
      41    SALLY ALLENN                                            681   31      444    1:06:09.0   21:20/M             
      42    PAM CHAPPELL                      GLENDALE  AZ           89   39      446    1:06:56.6   21:35/M             
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    CHRISTINE KRATZER                 RENO  NV              317   45       32      24:19.2    7:51/M             
       2    JULIE INGRAM                      AVONDALE  AZ          267   42       34      24:29.5    7:54/M             
       3    CHRISTINA ZAMBONI                 WADDELL  AZ           644   41       35      24:39.1    7:57/M             
       4    JANET GEYER                       PARNELL  IA           195   49       46      25:26.7    8:12/M             
       5    KATHLEEN VISKOCIL                 FLAGSTAFF  AZ         607   47       49      25:49.3    8:20/M             
       6    JULIE BARNES                      PHOENIX  AZ            29   41       51      26:11.4    8:27/M             
       7    LAURIE PITTSENBARGER              CAVE CREEK  AZ        470   40       53      26:25.8    8:31/M             
       8    SHARON SCHALLER                   TUCSON  AZ            526   48       67      27:19.5    8:49/M             
       9    STACY PHILLIPS                    GILBERT  AZ           460   41       68      27:21.0    8:49/M             
      10    JOAN KOSLOFSKY                    CHETEK  WI            314   47       70      27:39.9    8:55/M             
      11    SHEILA BRANDT                     PHOENIX  AZ            49   45       79      28:41.8    9:15/M             
      12    JACQUELINE HARAKSIN               GILBERT  AZ           230   47       96      30:17.0    9:46/M             
      13    MICHELLE BOSTON                                         720   43      112      31:24.3   10:08/M             
      14    PATRICIA HARKLEROAD               GLENDALE  AZ          233   46      114      31:30.8   10:10/M             
      15    BETSEY HAMANN                     PHOENIX  AZ           225   42      121      32:28.9   10:28/M             
      16    SUSAN WALKER                      PHOENIX  AZ           609   47      131      32:45.3   10:34/M             
      17    TRISA SUMMERS                     SCOTTSDALE  AZ        573   41      134      32:48.0   10:35/M             
      18    PAMELA LOOKER                                           693   43      136      32:58.4   10:38/M             
      19    EVA CHIARAMONTE                   PHOENIX  AZ            94   41      141      33:04.3   10:40/M             
      20    AMY SCHULER                       MESA  AZ              532   40      144      33:17.5   10:44/M             
      21    THERESA MURAWSKI                  SCOTTSDALE  AZ        395   45      156      34:12.9   11:02/M             
      22    JILL O'SULLIVAN                   PHOENIX  AZ           432   44      159      34:19.7   11:04/M             
      23    CANDACE TERRIS                    PHOENIX  AZ           583   41      163      34:41.2   11:11/M             
      24    CHRISTINA STRAFACI                PHOENIX  AZ           569   40      167      34:48.0   11:14/M             
      25    ALFREDA TSOSIE                    MANY FARMS  AZ        593   43      169      35:06.3   11:19/M             
      26    MONICA BLASKO                     ANTHEM  AZ             42   45      188      36:06.4   11:39/M             
      27    SUZANNE EDEN                      PEORIA  AZ            155   40      189      36:10.4   11:40/M             
      28    MARIANNA HANN                     SCOTTSDALE  AZ        226   42      190      36:15.2   11:42/M             
      29    SUSAN PEASE                       PHOENIX  AZ           441   48      194      36:50.7   11:53/M             
      30    KRISTIN LEWIS                     CAVE CREEK  AZ        333   40      197      36:59.7   11:56/M             
      31    JENNIFER DOMINGUEZ                LAVEEN  AZ            147   42      209      38:24.0   12:23/M             
      32    DANIELLE WEST                     LAKESIDE  AZ          613   41      211      38:34.5   12:26/M             
      33    MICHELLE KASPRZYK                 MESA  AZ              286   41      212      38:34.5   12:26/M             
      34    PATTI MARSHALL                    PHOENIX  AZ           351   46      216      39:00.7   12:35/M             
      35    AMY SPERRY                        FLAGSTAFF  AZ         563   48      221      39:37.7   12:47/M             
      36    CAROLYN HALE                      CHANDLER  AZ          221   40      239      41:28.6   13:23/M             
      37    THERESA GARCIA                    PHOENIX  AZ           186   47      246      42:27.7   13:42/M             
      38    ANN DEBATES                       CHANDLER  AZ          127   46      249      42:41.4   13:46/M             
      39    LORRAINE SERRANO                  CHANDLER  AZ          546   46      250      42:41.5   13:46/M             
      40    TAWNYA EDWARDS                    CHANDLER  AZ          156   41      258      44:14.8   14:16/M             
      41    TAMMY PICKERING                   QUEEN CREEK  AZ       461   42      261      44:28.2   14:21/M             
      42    KELLY YANDELL                     GILBERT  AZ           634   46      262      44:28.4   14:21/M             
      43    BONNIE YNGELMO                    PHOENIX  AZ           640   47      266      44:40.1   14:25/M             
      44    SHARON URQUIDEZ                   CHANDLER  AZ          596   49      269      45:14.2   14:35/M             
      45    CHRIS GERDES                      PHOENIX  AZ           194   47      270      45:18.5   14:37/M             
      46    JACKIE LABADIE                    PHOENIX  AZ           320   46      277      45:54.5   14:48/M             
      47    CINDY WESCHROB                    GILBERT  AZ           612   45      279      46:11.3   14:54/M             
      48    LISA FULBRIGHT                    SCOTTSDALE  AZ        180   41      287      47:31.8   15:20/M             
      49    VICTORIA PETTIT                   PHOENIX  AZ           456   43      288      47:32.2   15:20/M             
      50    GRACEMARIE TORZALA                GLENDALE  AZ          591   45      298      48:38.7   15:41/M             
      51    GAIL LANDIS                                             652   44      299      48:39.6   15:42/M             
      52    MEG CONNORS                       BOSQUE FARMS  NM      109   48      305      49:17.8   15:54/M             
      53    JULIE BROWN                       MESA  AZ               56   46      308      49:36.6   16:00/M             
      54    KATHY PINO                        TEMPE  AZ             466   47      312      49:55.1   16:06/M             
      55    KATHERINE KINCADE                 FLAGSTAFF  AZ         297   48      318      50:17.0   16:13/M             
      56    STEFANIE GAMEZ                    CHANDLER  AZ          184   40      321      50:42.9   16:21/M             
      57    PAULA CZERNICKI                   FLAGSTAFF  AZ         122   46      330      51:50.1   16:43/M             
      58    BETH RAPA                         SCOTTSDALE  AZ        479   45      337      52:50.0   17:03/M             
      59    JACKIE WHITED                     EAST WENATCHEE  WA    614   44      340      52:56.3   17:05/M             
      60    MARGARET ELDRIDGE                 PHOENIX  AZ           161   46      348      54:05.9   17:27/M             
      61    TAMMI SMITH                                             703   48      353      54:17.9   17:31/M             
      62    SHIRLEY REGONINI                  SCOTTSDALE  AZ        483   45      354      54:18.1   17:31/M             
      63    BARBARA MARSHALL                  PHOENIX  AZ           353   46      361      54:59.6   17:44/M             
      64    JENNIFER WUJICK                                         664   47      364      55:12.0   17:48/M             
      65    MONICA LELAKOWSKI                 TEMPE  AZ             330   41      370      55:36.1   17:56/M             
      66    LISA COLLINS                      BUCKEYEE  AZ          106   46      375      56:19.1   18:10/M             
      67    PATRICIA WOLFE                    PEORIA  AZ            629   43      377      56:50.3   18:20/M             
      68    GINA NAPODANO                     SURPRISE  AZ          401   45      379      56:55.7   18:22/M             
      69    KIMBERLY KATO                     PHOENIX  AZ           287   45      381      57:03.2   18:24/M             
      70    SUSAN SANDMANN-UY                 MESA  AZ              522   44      382      57:08.9   18:26/M             
      71    AMY REESE                                               715   48      392      58:25.2   18:51/M             
      72    heather yarbough                                        723   42      398      59:10.0   19:05/M             
      73    TANYA BARTLETT                    SCOTTSDALE  AZ         33   43      412      59:36.4   19:14/M             
      74    KAREN KEIM                                              722   42      414    1:00:12.7   19:25/M             
      75    ELIZABETH ROSSMAN                 PHOENIX  AZ           513   48      418    1:01:15.8   19:45/M             
      76    SHARON PAGE                       GOODYEAR  AZ          435   45      419    1:01:21.0   19:47/M             
      77    SHEILA SANDOLO                    SCOTTSDALE  AZ        523   47      421    1:01:27.8   19:49/M             
      78    MARY-KATE UY                      MILWAUKEE  WI         599   44      423    1:01:32.2   19:51/M             
      79    CATHERINE DREWELOW                SCOTTSDALE  AZ        149   46      426    1:01:41.7   19:54/M             
      80    CAROL RUIZ                        GOODYEAR  AZ          518   44      427    1:02:08.2   20:03/M             
      81    DEBRA CALLOWAY                    PHOENIX  AZ            64   48      445    1:06:09.8   21:20/M             
      82    dora peters                                             725   43      451    1:13:36.3   23:45/M             
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    MARY JO PRESTWOOD                 PHOENIX  AZ           472   50       64      27:08.1    8:45/M             
       2    JOANNE FELL                       BETHLEHEM  PA         169   55       93      30:00.8    9:41/M             
       3    DEB SCHRECK                       LOVES PARK  IL        529   58       95      30:14.8    9:45/M             
       4    JOAN CURRAN                       WAUSAU  WI            120   56      120      32:14.3   10:24/M             
       5    ANNA MARIE CAMPBELL               COLORADO SPRINGS  C    72   50      145      33:34.0   10:50/M             
       6    ANNE FEENEY                       PHOENIX  AZ           167   54      149      33:52.8   10:55/M             
       7    DONNA BACKHAUS                    GILBERT  AZ            22   53      162      34:40.9   11:11/M             
       8    BECKY EKLUND                      TEMPE  AZ             158   54      164      34:42.0   11:12/M             
       9    DEBBIE PEIL                       PHOENIX  AZ           444   52      187      36:04.8   11:38/M             
      10    GIGI VANKILSDONK                  CAVE CREEK  AZ        600   50      196      36:55.7   11:55/M             
      11    KATHRYN WIPPERLING                BLOOMINGTON  MN       626   58      201      37:40.6   12:09/M             
      12    KAREN PROPATI                     PHOENIX  AZ           474   58      223      40:02.9   12:55/M             
      13    MICHELLE AGENO                    PHOENIX  AZ             4   51      225      40:11.3   12:58/M             
      14    ANITA PETITTI                     PHOENIX  AZ           452   55      235      41:16.2   13:19/M             
      15    LYDIA HERNANDEZ                   TUCSON  AZ            256   57      247      42:28.0   13:42/M             
      16    TONI CORCORAN                     GOODYEAR  AZ          116   52      268      44:48.1   14:27/M             
      17    MICHELE CIANI                     PHOENIX  AZ            98   57      280      46:15.3   14:55/M             
      18    COLLEEN PERIUS                                          697   58      281      46:15.4   14:55/M             
      19    TALITHA ARNOLD                    SANTA FE  NM           16   57      282      47:03.6   15:11/M             
      20    STEPHANIE SERRANO                 CHANDLER  AZ          547   56      283      47:09.3   15:13/M             
      21    NANCY GIFFORD                     PHOENIX  AZ           708   55      293      48:13.5   15:33/M             
      22    BARBARA NICOL                     PHOENIX  AZ           414   54      294      48:13.7   15:33/M             
      23    ANTONIA MARTINEZ                  PHOENIX  AZ           356   50      302      48:56.4   15:47/M             
      24    JEANNE REUTER                     GILBERT  AZ           488   52      309      49:41.2   16:02/M             
      25    RENEE HARTMANN                    PHOENIX  AZ           238   56      313      50:00.7   16:08/M             
      26    CAROL MCHUGH                      LOUISVILLE  KY        367   57      314      50:08.9   16:10/M             
      27    CHRISTIE CURTIS                   PHOENIX  AZ           121   59      315      50:09.0   16:11/M             
      28    RACHEL HERNANDEZ                  PHOENIX  AZ           253   56      316      50:10.2   16:11/M             
      29    LETICA ORMSBY                     TUCSON  AZ            425   56      324      51:22.3   16:34/M             
      30    DORA RAMOS                        TUCSON  AZ            477   52      325      51:22.9   16:34/M             
      31    NANCY GIFFORD                     PHOENIX  AZ           199   55      326      51:30.0   16:37/M             
      32    BARB REARDON                      GILBERT  AZ           481   57      332      51:52.8   16:44/M             
      33    DIANE CARUSO                      TEMPE  AZ              80   51      336      52:18.8   16:52/M             
      34    LUPITA GOODMAN                    AVONDALE  AZ          211   50      343      53:56.0   17:24/M             
      35    SUSAN KOSENSKI                    YELM  WA              313   50      346      54:05.3   17:27/M             
      36    REBECCA HENRY                     SCOTTSDALE  AZ        250   59      352      54:14.1   17:30/M             
      37    MARY MCGEHEE                      PHOENIX  AZ           362   55      355      54:20.1   17:32/M             
      38    LYNNE VIDMAR                      FULTON  MD            604   50      357      54:26.2   17:34/M             
      39    SUSAN FORCUM                      PHOENIX  AZ           176   52      362      55:08.0   17:47/M             
      40    MARY RITTER                       MESA  AZ              493   57      367      55:23.9   17:52/M             
      41    KATHY SULLIVAN                    ANTHEM  AZ            667   56      372      55:53.6   18:02/M             
      42    MARSHA KLAG                       SCOTTSDALE  AZ        305   55      373      55:53.7   18:02/M             
      43    MARY MALIK                        SCOTTSDALE  AZ        346   58      376      56:20.7   18:10/M             
      44    BARBARA HARTFELDER                                      669   50      386      57:34.1   18:34/M             
      45    LAUREN ROLFES                     THE WOODLANDS  TX     508   54      405      59:24.5   19:10/M             
      46    LINDA SCHUTTS                     MESA  AZ              536   54      408      59:27.2   19:11/M             
      47    COLLEEN LOVE                      MESA  AZ              339   56      411      59:34.5   19:13/M             
      48    XOCHI HARRINGTON                  CHANDLER  AZ          234   56      416    1:01:04.3   19:42/M             
      49    BARBARA EWING                     GILBERT  AZ           166   54      433    1:03:25.6   20:27/M             
      50    DONNA KANO                        QUEEN CREEK  AZ       285   53      436    1:03:40.8   20:32/M             
      51    KATHY O'CONNELL                   MESA  AZ              421   57      437    1:03:42.2   20:33/M             
      52    JANE BYLICKI                      PHOENIX  AZ            63   52      441    1:05:14.5   21:03/M             
      53    SUSAN GARRITY                     SCOTTSDALE  AZ        191   56      443    1:05:52.2   21:15/M             
      54    CATHERINE BONNER                  PHOENIX,  AZ           44   59      450    1:11:23.3   23:02/M             
      55    DONNA MORRONE                     BLUE IS  IL           390   57      456    1:59:34.2   38:34/M             
Top

Female 60 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    ANN DAY                           WILLMAR  MN           125   64      126      32:40.0   10:32/M             
       2    VIRGINIA MEEKER                   GLENDALE  AZ          370   60      198      37:02.3   11:57/M             
       3    ROSEMARY CUDZEWICZ                SCOTTSDALE  AZ        118   69      214      38:37.4   12:27/M             
       4    NANCY MOORE                       QUARTZSITE  AZ        389   63      219      39:27.6   12:44/M             
       5    BLANCHE LUCZYK                    COLUMBUS  OH          341   60      234      41:06.0   13:15/M             
       6    KATE STORMS                       SEATTLE  WA           567   62      254      43:36.6   14:04/M             
       7    ELIZABETH CLARKE                  PHOENIX  AZ           100   60      295      48:14.5   15:34/M             
       8    JORITA DEFRANCESCO                PHOENIX  AZ           133   63      304      49:02.9   15:49/M             
       9    WANDA AVENDER                     PEORIA  AZ             20   65      317      50:15.6   16:13/M             
      10    MICHELE YASSON                    CHANDLER  AZ          635   62      320      50:36.9   16:19/M             
      11    BETH BADER                        CHANDLER  AZ           23   62      323      50:49.6   16:24/M             
      12    MARY HERRMANN                     PHOENIX  AZ           258   63      338      52:51.1   17:03/M             
      13    KENDRA SETLOW                     SUN CITY  AZ          548   62      344      54:01.6   17:25/M             
      14    LINDA PETROCELLI                  PHOENIX  AZ           453   60      345      54:02.0   17:26/M             
      15    PATTY MIKKELSEN                   EAST WENATCHEE  WA    376   62      347      54:05.8   17:27/M             
      16    SALLY MITCHELL                    MANY FARMS  AZ        380   65      359      54:57.1   17:44/M             
      17    SONIA SEARS                       LANCASTER  CA         539   64      369      55:26.3   17:53/M             
      18    NATALIE HASSELL                   MESA  AZ              241   61      374      56:18.7   18:10/M             
      19    KAREN STAYER                      ERIE  CO              565   62      383      57:13.8   18:27/M             
      20    JAN ROBERTSON                     NEWBURY PARK  CA      501   61      384      57:14.2   18:28/M             
      21    DIANNA FRAZER                     COTTONWOOD  AZ        178   68      389      57:52.7   18:40/M             
      22    MARY SCHULTZ                      MESA  AZ              535   62      402      59:22.4   19:09/M             
      23    LUCINDA CHLARSON                  PHOENIX  AZ            96   62      410      59:28.4   19:11/M             
      24    MARIANNE AST                      PHOENIX  AZ            17   60      425    1:01:40.7   19:54/M             
      25    BARBARA DEROZIERES                GILBERT  AZ           136   63      428    1:02:22.1   20:07/M             
      26    JOANN NICKEL                      PACIFIC BEACH  CA     413   67      429    1:02:38.9   20:12/M             
      27    MARY ELLEN SOBCZYNSKI             TEMPE  AZ             560   61      430    1:03:19.5   20:25/M             
      28    CHRIS EVANS                       TEMPE  AZ             165   63      431    1:03:19.6   20:25/M             
      29    LINDA REICHERT                    TEMPE  AZ             485   65      432    1:03:19.7   20:25/M             
      30    MADISON TANBERG                   GILBERT  AZ           580   62      434    1:03:28.0   20:28/M             
      31    MICHELENE TANBERG                 GILBERT  AZ           578   63      438    1:03:43.9   20:33/M             
      32    PEG KLINE                         PHOENIX  AZ           306   67      449    1:11:11.0   22:58/M             
      33    MONICA PAVLIDES                   SCOTTSDALE  AZ        440   60      455    1:14:59.7   24:11/M             
Top

Female 70 and over

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    KATHERINE BEIERS                                        698   78      139      33:02.7   10:39/M             
       2    MARY HELEN CONNORS                SCOTTSDALE  AZ        110   71      306      49:18.8   15:54/M             
       3    MARY DUGINSKI                     PHOENIX  AZ           151   73      349      54:06.5   17:27/M             
       4    MARY EKLUND                       TEMPE  AZ             160   76      396      58:48.0   18:58/M             
       5    BETTY RUSHWORTH                   MESA  AZ              701   76      404      59:23.1   19:09/M             
       6    CONSTANCE SANDERS                 SURPRISE  AZ          521   77      406      59:25.2   19:10/M             
       7    DELORES BROWN                                           726   71      453    1:13:39.9   23:45/M             
Top

Overall Male Overall Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    KYE GILDER                        SAN DIEGO  CA         200   39        1      18:20.3    5:55/M             
       2    GRANT ROLLIER                     PHOENIX  AZ           510   17        2      18:52.1    6:05/M             
       3    JIM COOK                          QUEEN CREEK  AZ       115   45        3      18:52.3    6:05/M             
Top

Male 4 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    GEORGE REYES                                            489    0        6      20:06.0    6:29/M             
       2    ALVIN ORNELAS                     TEMPE  AZ             429    0      103      30:28.6    9:50/M             
       3    Unknown Partic.                                         752           236      41:17.0   13:19/M             
       4    Unknown Partic.                                         784           252      43:01.0   13:53/M             
       5    MICHAEL ORNELAS                   TEMPE  AZ             427    0      275      45:45.3   14:45/M             
       6    JUSTIN SCHWARZWALD                                      538    0      276      45:46.8   14:46/M             
Top

Male 5 to 6

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    BRUCE BROWN                       MESA  AZ               59    6      204      38:06.7   12:17/M             
       2    RILEY PRESTON                     SCOTTSDALE  AZ        471    5      215      38:53.7   12:33/M             
Top

Male 7 to 8

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    JOSH CAMBERG                      TEMPE  AZ              66    8       39      25:13.3    8:08/M             
Top

Male 9 to 10

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    TANNER MULLIKIN                                         661   10       72      27:47.8    8:58/M             
       2    TYLER MURAWSKI                    SCOTTSDALE  AZ        397    9      153      34:08.3   11:01/M             
       3    TROY MURAWSKI                     SCOTTSDALE  AZ        396   10      155      34:10.2   11:01/M             
       4    ANDY RUIZ                         GOODYEAR  AZ          519    9      415    1:00:39.0   19:34/M             
Top

Male 11 to 12

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    NICK SCHULER                      MESA  AZ              533   11       31      24:13.5    7:49/M             
       2    TRACY MORACA                                            674   12       37      25:10.7    8:07/M             
       3    ETHAN CAMERON                     PHOENIX  AZ            69   12       42      25:18.3    8:10/M             
       4    MICHAEL BROWN                     MESA  AZ               57   11      152      34:06.4   11:00/M             
       5    ISAAC DEBATES                     CHANDLER  AZ          129   12      168      34:55.7   11:16/M             
       6    ELTON KINNEY                                            655   11      263      44:30.4   14:21/M             
Top

Male 13 to 14

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    ROBERT BRANDT                     PHOENIX  AZ            50   13       18      22:19.5    7:12/M             
       2    GRADY EDWARDS                     CHANDLER  AZ          157   14       78      28:35.2    9:13/M             
       3    MATTHEW DEBATES                   CHANDLER  AZ          130   14       98      30:22.5    9:48/M             
       4    ANDREW CHANG                      TEMPE  AZ              86   13       99      30:22.6    9:48/M             
       5    PETER CHANG                       TEMPE  AZ              85   13      101      30:25.6    9:49/M             
       6    DILLON SAMPSON                                          654   14      171      35:14.2   11:22/M             
       7    MAX KINCADE                       FLAGSTAFF  AZ         296   13      182      35:40.3   11:30/M             
       8    ANTHONY ELLIS                                           656   13      289      47:52.7   15:26/M             
       9    ZABE KLINE                        PHOENIX  AZ           309   13      440    1:04:25.4   20:47/M             
Top

Male 15 to 19

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    TYLER WINCE                       MESA  AZ              622   19        4      19:52.2    6:25/M             
       2    ANDREW MORACA                                           676   18        5      19:59.5    6:27/M             
       3    MATTHEW EMCH                      PHOENIX  AZ           162   16       11      21:32.7    6:57/M             
       4    TAYLOR CAMERON                    PHOENIX  AZ            71   19       12      21:39.6    6:59/M             
       5    THOMAS HELMS                      ORO VALLEY  AZ        245   18       13      21:42.3    7:00/M             
       6    FRANK JR. HARAKSIN                GILBERT  AZ           231   17       15      21:58.3    7:05/M             
       7    XAVIER ROMAN                      PHOENIX  AZ           511   16       27      23:03.6    7:26/M             
       8    BEN MORACA                                              678   16       87      29:14.6    9:26/M             
       9    THOMAS SWAZIEK                    TEMPE  AZ             576   17      228      40:33.0   13:05/M             
      10    JOHN SWAZIEK                      TEMPE  AZ             575   19      238      41:27.9   13:22/M             
      11    WESTON ROSSMAN                    PHOENIX  AZ           512   16      333      51:55.4   16:45/M             
      12    DAVID ROSSMAN                     PHOENIX  AZ           514   19      334      51:56.8   16:45/M             
      13    RICHARD MORACA                                          675   16      385      57:19.8   18:29/M             
Top

Male 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    JONATHON CIANI                    SANTA ANA  CA          99   23        7      20:29.5    6:36/M             
       2    WILLIAM MCGEHEE                   PHOENIX  AZ           364   22        8      20:52.5    6:44/M             
       3    ZACK HOHENBERG                    PHOENIX  AZ           261   28       17      22:18.1    7:12/M             
       4    ETHAN BAST                        PHOENIX  AZ            35   28       19      22:25.2    7:14/M             
       5    ALVARO LA ROSA                    PHOENIX  AZ           319   21       22      22:45.7    7:20/M             
       6    KENNETH ROBERTS                   PHOENIX  AZ           499   25       26      23:03.1    7:26/M             
       7    SEAN KENNEY                       GILBERT  AZ           292   26       48      25:42.1    8:17/M             
       8    MICHAEL LUCZYK                    COLUMBUS  OH          343   23       56      26:35.2    8:35/M             
       9    ERIC THOMSON                      SCOTTSDALE  AZ        586   23       61      27:04.1    8:44/M             
      10    DANIEL KOHN                                             691   26       82      28:59.1    9:21/M             
      11    JOSEPH KOHN                                             690   22       86      29:07.5    9:24/M             
      12    THOMAS NIXON                      TEMPE  AZ             415   24      107      30:44.4    9:55/M             
      13    JOEL WOLCOTT                      TEMPE  AZ             628   24      123      32:34.5   10:30/M             
      14    JOSE GUIZAR                       GLENDALE  AZ          217   24      130      32:44.7   10:34/M             
      15    JARED SIKE                                              721   20      135      32:52.6   10:36/M             
      16    BRIAN PENNER                      SCOTTSDALE  AZ        445   25      146      33:35.6   10:50/M             
      17    JUSTIN RUCKER                     TEMPE  AZ             517   29      191      36:31.2   11:47/M             
      18    CODY JOHNSON                      LAVEEN  AZ            673   28      278      45:56.8   14:49/M             
      19    URIEL PADILLA                     GILBERT  AZ           434   27      448    1:10:46.2   22:50/M             
Top

Male 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    DAN PINKERTON                     DES MOINES  IA        464   35        9      20:58.9    6:46/M             
       2    FATHER MATT LOWRY                                       692   32       10      21:24.7    6:54/M             
       3    RICHARD ORR                       PHOENIX  AZ           430   34       16      22:07.6    7:08/M             
       4    ADAM MAHEN                                              711   33       21      22:45.1    7:20/M             
       5    TODD DAWSON                       PHOENIX  AZ           124   37       24      22:52.0    7:23/M             
       6    PAGE BRENDEN                                            718   33       28      23:41.2    7:38/M             
       7    JAMES HANSON                      PHOENIX  AZ           227   31       30      23:50.2    7:41/M             
       8    MARIANIO REYES                    MESA  AZ              490   37       36      24:59.0    8:04/M             
       9    SCOT MAPLES                       TEMPE  AZ             347   33       54      26:29.0    8:33/M             
      10    VICTOR GOODMAN                    SAFFORD  AZ           210   31       63      27:07.8    8:45/M             
      11    RAFAEL BADILLA                    PHOENIX  AZ            24   34       91      29:51.1    9:38/M             
      12    MATT CARPENTER                    CHANDLER  AZ           76   36      124      32:37.0   10:31/M             
      13    STEVEN AVENDER                    SUN CITY  AZ           19   34      222      39:40.2   12:48/M             
      14    KATCHEE MITCHELL                  FLAGSTAFF  AZ         379   38      226      40:15.9   12:59/M             
      15    RICK JESSOP                       CHANDLER  AZ          275   34      296      48:31.6   15:39/M             
      16    JOSEPH NAPODANO                   SURPRISE  AZ          400   36      358      54:52.8   17:42/M             
      17    JASON NOLAN                       PRESCOTT VALLEY  AZ   417   35      413      59:56.5   19:20/M             
Top

Male 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    BOB LOMBARD                       PHOENIX  AZ           336   40       33      24:22.8    7:52/M             
       2    KEVIN CAMBERG                     TEMPE  AZ              65   40       40      25:13.9    8:08/M             
       3    PAUL CHANG                        TEMPE  AZ              87   42       47      25:41.0    8:17/M             
       4    RON WINCE                         MESA  AZ              623   48       59      27:00.5    8:43/M             
       5    STACY WINCE                       MESA  AZ              624   47       60      27:03.8    8:44/M             
       6    TIM SCHALLER                      TUCSON  AZ            525   43       77      28:30.4    9:12/M             
       7    FRANK HARAKSIN                    GILBERT  AZ           229   48       97      30:17.2    9:46/M             
       8    JOHN MENG                         PHOENIX  AZ           373   40      100      30:24.8    9:48/M             
       9    CHRISTOPHER KOMAR                 SYRACUSE  NY          311   47      108      30:49.3    9:56/M             
      10    GREGORY KEUTER                    GILBERT  AZ           293   45      142      33:09.9   10:42/M             
      11    BRIAN O'SULLIVAN                  PHOENIX  AZ           431   44      160      34:20.3   11:05/M             
      12    TIM WATERS                                              719   48      259      44:17.5   14:17/M             
      13    BRIAN DEBATES                     CHANDLER  AZ          126   46      273      45:38.4   14:43/M             
      14    RUBEN GAMEZ                       CHANDLER  AZ          185   44      322      50:47.0   16:23/M             
      15    DANIEL CARUSO                     TEMPE  AZ              81   47      335      52:18.8   16:52/M             
      16    MARIO DAVID UY                    MILWAUKEE  WI         598   41      341      53:48.1   17:21/M             
      17    LOUIS RAPA                        SCOTTSDALE  AZ        478   49      351      54:13.7   17:29/M             
      18    JAMES MARSHALL                    PHOENIX  AZ           352   47      360      54:59.3   17:44/M             
      19    BRUCE MUJICK                                            663   44      363      55:11.8   17:48/M             
      20    MARK SPERRY                       FLAGSTAFF  AZ         564   48      371      55:46.6   17:59/M             
      21    THOMAS KATO                       PHOENIX  AZ           288   43      380      57:02.9   18:24/M             
      22    JASON FREID                       PHOENIX  AZ           271   40      393      58:29.6   18:52/M             
      23    MATTHEW UY                        MESA  AZ              597   45      422    1:01:31.7   19:51/M             
      24    PETE KLINE                        PHOENIX  AZ           308   41      447    1:06:57.6   21:36/M             
      25    SEB PINO                          TEMPE  AZ             465   46      454    1:13:40.8   23:46/M             
Top

Male 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    DAVID WILLIAMS                    UPLAND  CA            619   50       20      22:32.4    7:16/M             
       2    GARY KING                                               694   51       44      25:22.9    8:11/M             
       3    REED SCHRECK                      LOVES PARK  IL        530   59       69      27:30.4    8:52/M             
       4    MICHAEL CHAVARRIA                 LITCHFIELD PARK  AZ    92   50       83      29:04.2    9:23/M             
       5    ART FREGOSO                       PHOENIX  AZ           179   56       92      29:56.8    9:39/M             
       6    JEFFREY NEMECEK                   BUCKEYE  AZ           406   50      113      31:25.1   10:08/M             
       7    MIKE CIANI                        PHOENIX  AZ            97   58      115      31:36.2   10:12/M             
       8    DAVID REGONINI                    SCOTTSDALE  AZ        484   52      118      31:46.5   10:15/M             
       9    BILL DINGES                       SCOTTSDALE  AZ        144   56      172      35:14.7   11:22/M             
      10    BARRY FELL                                              689   59      185      35:46.4   11:32/M             
      11    TODD BROWN                        MESA  AZ               55   51      205      38:06.8   12:17/M             
      12    BRAD KIDD                         TEMPE  AZ             294   58      207      38:17.6   12:21/M             
      13    MARK EKLUND                       TEMPE  AZ             159   55      248      42:32.5   13:43/M             
      14    RON HARTMANN                      PHOENIX  AZ           239   56      260      44:25.3   14:20/M             
      15    KEVIN PECK                                              653   54      264      44:30.8   14:21/M             
      16    ED YNGELMO                        PHOENIX  AZ           641   54      267      44:40.9   14:25/M             
      17    PETER TORZALA                     GLENDALE  AZ          590   51      297      48:38.5   15:41/M             
      18    DAVID KINCADE                     FLAGSTAFF  AZ         298   53      319      50:17.7   16:13/M             
      19    CHARLES HARTFELDER                                      670   50      387      57:37.0   18:35/M             
      20    MICHAEL HARRINGTON                CHANDLER  AZ          235   55      417    1:01:04.8   19:42/M             
Top

Male 60 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    JIM KEPPELER                      TAMPA  FL             671   62       14      21:52.5    7:03/M             
       2    THOMAS PERIUS                                           695   64      111      31:19.2   10:06/M             
       3    ROBERT PERIUS                     MOORHEAD  MN          448   63      138      33:02.5   10:39/M             
       4    JOHN MOLONEY                      CAVE CREEK  AZ        385   62      161      34:30.0   11:08/M             
       5    LESLIE STUDER                                           713   64      166      34:47.3   11:13/M             
       6    BRIAN CORCORAN                    GOODYEAR  AZ          117   64      175      35:19.5   11:24/M             
       7    VIC JAGOS                         CHANDLER  AZ          272   61      178      35:33.0   11:28/M             
       8    BRUCE CAREY                                             658   65      179      35:36.4   11:29/M             
       9    ALEXANDER CUDZEWICZ               SCOTTSDALE  AZ        119   64      213      38:37.0   12:27/M             
      10    ALLAN LUCZYK                      COLUMBUS  OH          340   64      230      40:53.7   13:11/M             
      11    ROBERT DEFRANCESCO                PHOENIX  AZ           134   63      303      49:02.7   15:49/M             
      12    JERRY CHARETTE                    PHOENIX  AZ            91   64      310      49:51.8   16:05/M             
      13    CHRIS JOHNS                       CHANDLER  AZ          276   62      390      58:17.6   18:48/M             
      14    TOM YASSON                        CHANDLER  AZ          636   63      391      58:18.5   18:48/M             
      15    RICHARD SCHULTZ                   MESA  AZ              534   67      397      59:03.4   19:03/M             
      16    WENDELL MCGEHEE                   PHOENIX  AZ           363   69      399      59:11.7   19:05/M             
      17    PAUL HERNANDEZ                    PHOENIX  AZ           254   61      401      59:22.0   19:09/M             
      18    JOHN DEROZIERES                   GILBERT  AZ           135   66      424    1:01:38.2   19:53/M             
      19    DENNIS TANBERG                    GILBERT  AZ           579   63      435    1:03:29.9   20:29/M             
Top

Male 70 and over

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    BERNARD FILZEN                    MESA  AZ              171   72      220      39:36.5   12:46/M             

10km

Top

Overall Female Overall Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    REBECCA VELARDE                   PHOENIX  AZ           603   27        5      41:26.3    6:41/M             
       2    NATASHA PIPER                     PHOENIX  AZ           469   26        7      41:27.3    6:41/M             
       3    BREE WILLIAMSON                   MINNEAPOLIS  MN       620   25        9      44:57.8    7:15/M             
Top

Female 4 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    KERRYANNE TERRY                   MT PLEASANT  SC       585    0       64      56:51.8    9:10/M             
       2    ALEXIS COUNTS                                           717    0       93    1:01:57.4   10:00/M             
Top

Female 9 to 10

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    ISABELLA DICARO                   TEMPE  AZ             141   10      111    1:04:37.1   10:25/M             
Top

Female 15 to 19

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    MELISSA IWATA                     PHOENIX  AZ           270   19       35      51:13.2    8:16/M             
       2    IDA SUAREZ                        PHOENIX  AZ           571   15      116    1:06:18.2   10:42/M             
Top

Female 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    ANDREA BAILEY                     LOUISVILLE  CO         28   21       20      48:06.6    7:45/M             
       2    TARA MENACHER                     SCOTTSDALE  AZ        371   25       30      50:58.0    8:13/M             
       3    MEREDITH PAINTER                  TWINSBURG  OH         436   27       40      51:29.1    8:18/M             
       4    AMANDA HARTFELDER                                       668   26       44      51:46.5    8:21/M             
       5    JENNIFER PANKRATZ                 TEMPE  AZ             438   24       48      53:25.4    8:37/M             
       6    ROXY SWENTON                      CHANDLER  AZ          577   27       54      54:49.2    8:50/M             
       7    ASHLEE HENNESSY                   GILBERT  AZ           248   25       62      56:43.1    9:09/M             
       8    ANGELA JOHNSON                    AMES  IA              278   20       66      57:05.5    9:12/M             
       9    GRACE ALWORTH                     SAINT PAUL  MN         11   28       81      58:51.7    9:30/M             
      10    ANASTASIA REIMANN                 MESA  AZ              486   28       85      59:15.4    9:33/M             
      11    KATIE MCHUGH                      SCOTTSDALE  AZ        365   26       91    1:01:09.4    9:52/M             
      12    LESLIE PECHKUROW                  PHOENIX  AZ           442   29       99    1:02:51.7   10:08/M             
      13    KATRINA HERBST                    TEMPE  AZ             252   22      117    1:06:19.0   10:42/M             
      14    JULIE RAINWATER                   TEMPE  AZ             476   25      118    1:06:51.4   10:47/M             
      15    LYDIA SHELLY                      GLENDALE  AZ          551   25      123    1:08:24.0   11:02/M             
      16    KATIE BOWERS                      SCOTTSDALE  AZ         48   28      141    1:12:22.1   11:40/M             
      17    MARIA CONZEMIUS                   CHANDLER  AZ          114   28      155    1:19:47.1   12:52/M             
Top

Female 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    WENDY SPAULDING                   GILBERT  AZ           561   32       16      47:13.0    7:37/M             
       2    BECKY CADY                                              702   33       23      48:44.0    7:52/M             
       3    MISTY TYSON                       CANYON COUNTRY  CA    595   34       31      51:00.6    8:14/M             
       4    NICOLE MIDGETT                    ALBUQUERQUE  NM       375   37       43      51:45.4    8:21/M             
       5    CECILIA JARVIS                    ANCHORAGE  AK         273   38       51      53:54.2    8:42/M             
       6    ALLISON SPEIER                    SCOTTSDALE  AZ        562   31       63      56:44.3    9:09/M             
       7    MARY JO GOLLOBIT                  PHOENIX  AZ           205   34       74      58:12.8    9:23/M             
       8    HEATHER MITRA                     SCOTTSDALE  AZ        382   38       76      58:13.6    9:23/M             
       9    BERNADETTE PINEDA                 PHOENIX  AZ           462   36       83      59:06.3    9:32/M             
      10    LINDSAY NARDI                     TEMPE  AZ             404   30       94    1:02:10.4   10:02/M             
      11    TRISH SCHLOEDER                   PHOENIX  AZ           527   39       98    1:02:42.9   10:07/M             
      12    AMY KARNOS                                              650   39      105    1:03:25.0   10:14/M             
      13    ELIZABETH HARRISON                MESA  AZ              236   35      108    1:03:56.1   10:19/M             
      14    STEFANY SHAIBI                    CHANDLER  AZ          549   34      112    1:04:39.3   10:26/M             
      15    KARIMY BRYSON                                           685   34      114    1:05:43.3   10:36/M             
      16    ADRIENNE FERNANDEZ                PHOENIX  AZ           170   31      122    1:08:03.8   10:59/M             
      17    DEBRA OCEJO                       CHANDLER  AZ          419   37      127    1:09:10.3   11:09/M             
      18    ELICIA BELTRAN                    MESA  AZ               38   35      129    1:09:18.4   11:11/M             
      19    JACQUIE O'NEIL                    PHOENIX  AZ           423   34      130    1:09:45.4   11:15/M             
      20    CHRISTINE MINCH                   MESA  AZ              377   31      134    1:10:50.7   11:25/M             
      21    SR. JOHN-MARK SCHAFER             TONOPAH  AZ             1   35      140    1:11:49.3   11:35/M             
      22    MARISA JORDAN                     PHOENIX  AZ           283   37      144    1:12:57.8   11:46/M             
      23    JILL COLGAN                       GILBERT  AZ           104   30      146    1:13:02.2   11:47/M             
      24    KAREN TURNER                      SCOTTSDALE  AZ        594   38      149    1:13:22.9   11:50/M             
      25    JODI OWENS                        GILBERT  AZ           433   38      156    1:20:56.9   13:03/M             
      26    HOLLY EARLY                       MESA  AZ              154   30      157    1:21:50.9   13:12/M             
      27    KIM RODGERS                       PHOENIX  AZ           504   37      160    1:30:05.8   14:32/M             
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    CARON WINGERCHUK                  SCOTTSDALE  AZ        625   40       12      46:32.4    7:30/M             
       2    MONICA RAHMEYER                                         648   45       34      51:08.2    8:15/M             
       3    TAMMY HINES                       PHOENIX  AZ           260   43       52      54:29.2    8:47/M             
       4    JULIETTE MIWA                     GILBERT  AZ           383   41       58      55:15.4    8:55/M             
       5    JUDIANNE LANGE                    SCOTTSDALE  AZ        649   47       73      58:01.9    9:21/M             
       6    MARIA WILHALME                    GILBERT  AZ           616   44       77      58:17.4    9:24/M             
       7    JACKIE JONES                      GILBERT  AZ           281   48       78      58:31.5    9:26/M             
       8    SELDA MARCOTTE                    GILBERT  AZ           348   43       80      58:36.0    9:27/M             
       9    CHRISTINE BAILEY                  GILBERT  AZ            25   46       86    1:00:02.5    9:41/M             
      10    L GAEKEL                          LITCHFIELD PARK  AZ   182   43       90    1:00:53.0    9:49/M             
      11    MARCI GUERTIN                     CHANDLER  AZ          216   42       95    1:02:10.5   10:02/M             
      12    SENOVIA PEREZ                     MESA  AZ              446   48      103    1:03:20.8   10:13/M             
      13    LINDA VEGA                        GOODYEAR  AZ          602   49      107    1:03:36.0   10:15/M             
      14    SHARON ZEPEDA                     PHOENIX  AZ           647   42      109    1:03:59.7   10:19/M             
      15    KAREN WILLIAMS                    PHOENIX  AZ           618   45      110    1:04:31.0   10:24/M             
      16    SALLY CONNORS                     PHOENIX  AZ           108   46      115    1:06:06.3   10:40/M             
      17    ANNA DICARO                       TEMPE  AZ             142   41      121    1:07:59.4   10:58/M             
      18    DEEANNE CLOWES                    TEMPE  AZ             101   49      128    1:09:17.6   11:10/M             
      19    JO MARKETTE                       TEMPE  AZ             349   42      135    1:10:56.2   11:26/M             
      20    ROSA AYALA                        PHOENIX  AZ            21   40      137    1:11:00.6   11:27/M             
      21    JENNIFER EMOCH                                          700   40      143    1:12:49.4   11:45/M             
      22    ERIN PETTENGILL                   SCOTTSDALE  AZ        455   43      151    1:13:26.4   11:51/M             
      23    CHRISTINE WILSON                  CHANDLER  AZ          621   47      152    1:14:12.7   11:58/M             
      24    LAURA LENTZ                       MARICOPA  AZ          332   43      153    1:15:33.3   12:11/M             
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    NANCY HERBST                      TEMPE  AZ             251   56       37      51:21.5    8:17/M             
       2    JANE NEWMAN                       PRESCOTT  AZ          677   55       41      51:31.8    8:19/M             
       3    CASSI BAILEY                      LOUISVILLE  CO         26   56       42      51:43.7    8:20/M             
       4    DARLENE GAFFEY                    PHOENIX  AZ           183   53       65      57:01.0    9:12/M             
       5    LOREE SCHUBERT                    SCOTTSDALE  AZ        531   57       84      59:12.7    9:33/M             
       6    KAREN WAPLES                      WESTMINSTER  CO       610   51       96    1:02:23.4   10:04/M             
       7    MARGARET KISH                     TUCSON  AZ            304   54      113    1:05:29.7   10:34/M             
       8    BRENDA HALPAIN                    CHANDLER  AZ          223   50      139    1:11:21.0   11:30/M             
       9    NICKOLETTE TAVLARIDES             PHOENIX  AZ           582   52      142    1:12:22.4   11:40/M             
      10    MARY CONWAY                       AVONDALE  AZ          113   56      148    1:13:15.8   11:49/M             
      11    ANNETTE ARAIZA                    PHOENIX  AZ            15   54      150    1:13:23.6   11:50/M             
      12    MARY LARA                         GILBERT  AZ           322   52      154    1:19:44.8   12:52/M             
      13    RENEE RIVERA                      PHOENIX  AZ           495   52      159    1:30:05.7   14:32/M             
Top

Female 60 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    JANE WRIGHT                       STAR  ID              632   61       97    1:02:28.2   10:05/M             
       2    DELEINE CHARETTE                  PHOENIX  AZ            90   62      104    1:03:22.0   10:13/M             
       3    VICKI KING                        TOWANDA  IL           301   61      120    1:06:52.7   10:47/M             
       4    SHERYL NAGY                       APACHE JUNCTION  AZ   399   62      126    1:09:00.8   11:08/M             
       5    NANCY HEITSHUSEN                  DAKOTA DUNES  SD      244   68      161    1:30:13.7   14:33/M             
       6    NANCY HEITSHUSEN                  SCOTTSDALE  AZ        243   68      162    1:30:14.0   14:33/M             
Top

Overall Male Overall Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    CHRISTOPHER GREEN                 STERLING  VA          709   42        1      38:20.4    6:11/M             
       2    NEIL MENVILLE                                           672   36        2      38:32.7    6:13/M             
       3    JACOB DODSON                      PHOENIX  AZ           145   29        3      39:59.8    6:27/M             
Top

Male 9 to 10

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    SAM DICARO                        TEMPE  AZ             140    9       57      55:14.6    8:55/M             
Top

Male 13 to 14

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    JOSH MARKS                        PHOENIX  AZ           350   14       60      56:08.5    9:03/M             
Top

Male 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    BRIAN NETHERO                     PHOENIX  AZ           409   24        6      41:27.1    6:41/M             
       2    PETER KOSTYUN                     PHOENIX  AZ           315   29       10      46:07.8    7:26/M             
       3    ANTHONY FELIX                     PHOENIX  AZ           168   29       19      47:48.8    7:43/M             
       4    ERIC JOHNSON                      TEMPE  AZ             279   21       36      51:13.4    8:16/M             
       5    NICOLAS LISHKO                    PHOENIX  AZ           335   24       46      52:58.1    8:33/M             
       6    CHARLES KEENE                                           665   26       67      57:06.6    9:13/M             
Top

Male 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    CONOR COLGAN                      GILBERT  AZ           105   30       13      46:35.5    7:31/M             
       2    MARK DREWES                       TEMPE  AZ             150   33       14      46:45.5    7:32/M             
       3    DOUG PAUL                         PHOENIX  AZ           439   33       17      47:13.1    7:37/M             
       4    SCOTT FLECKENSTEIN                MESA  AZ              173   39       21      48:31.3    7:50/M             
       5    CHRIS MIDGETT                     ALBUQUERQUE  NM       374   38       24      48:49.2    7:52/M             
       6    NICK HART                         PHOENIX  AZ           237   31       39      51:26.6    8:18/M             
       7    WILLIAM CAPLE III                 CHANDLER  AZ           74   31       49      53:42.2    8:40/M             
       8    GENE STOUT                        PHOENIX  AZ           568   39       55      54:49.8    8:50/M             
       9    TIMOTHY PESEK                     LANCASTER  CA         450   35       56      54:55.0    8:51/M             
      10    SUBIR MITRA                       SCOTTSDALE  AZ        381   39       68      57:15.6    9:14/M             
      11    DAVE GOLLOBIT                     PHOENIX  AZ           206   36       75      58:13.1    9:23/M             
      12    JIM ALWORTH                       SAINT PAUL  MN         12   32       82      58:51.9    9:30/M             
      13    JASON JORDAN                      PHOENIX  AZ           282   39      145    1:12:58.1   11:46/M             
Top

Male 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    TODD JOHNSON                      CHANDLER  AZ          280   45        4      40:10.5    6:29/M             
       2    FR. GREGORY COAN                  KENSINGTON  MD        102   47        8      41:27.6    6:41/M             
       3    TOM HAHN                                                683   46       11      46:24.1    7:29/M             
       4    DALE FOX                          TEMPE  AZ             177   40       15      47:10.0    7:36/M             
       5    ROBERT HOXIE                      GILBERT  AZ           262   49       18      47:35.7    7:40/M             
       6    KEVIN O'DONNELL                   GILBERT  AZ           422   45       22      48:31.6    7:50/M             
       7    HAPPY DURNIN                      CHANDLER  AZ          152   46       25      48:54.1    7:53/M             
       8    CHRISTOPH HILSCHER                SCOTTSDALE  AZ        259   41       27      49:34.9    8:00/M             
       9    KEVIN CASSAVAUGH                  MESA  AZ               82   46       32      51:03.4    8:14/M             
      10    CHAD LENTZ                        MARICOPA  AZ          331   42       53      54:38.6    8:49/M             
      11    JOE DICARO                        TEMPE  AZ             143   47       69      57:19.6    9:15/M             
      12    DOUG BARRY                        ROCA  NE               31   46       70      57:23.7    9:15/M             
      13    MARK KURAS                        PHOENIX  AZ           318   46       72      57:31.7    9:17/M             
      14    PATRICK CONNORS                   GILBERT  AZ           107   47       79      58:32.2    9:26/M             
      15    DON PEMBERTON                                           686   47       88    1:00:20.8    9:44/M             
      16    ROBERT SCHULTZ                                          699   45       92    1:01:52.0    9:59/M             
      17    STEVE TALBOT                                            651   48      106    1:03:25.7   10:14/M             
      18    MARK RODGERS                      PHOENIX  AZ           505   40      131    1:09:53.8   11:16/M             
      19    MIKE PETTENGILL                   SCOTTSDALE  AZ        454   42      132    1:10:11.6   11:19/M             
      20    MIKE BUCKLEY                      GLENDALE  AZ           60   48      133    1:10:34.2   11:23/M             
      21    CHRIS HALBUR                      PHOENIX  AZ           220   42      136    1:10:56.6   11:26/M             
      22    MARK TROLLINGER                   QUEEN CREEK  AZ       592   40      147    1:13:09.6   11:48/M             
Top

Male 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    GLENN IWATA                       PHOENIX  AZ           269   54       26      48:59.7    7:54/M             
       2    MICHAEL PETITTI                   PHOENIX  AZ           451   55       28      49:56.6    8:03/M             
       3    GLENN HENRIKSEN                   ARMSTRONG  IA         249   58       29      50:54.4    8:13/M             
       4    JEFFREY CRANE                                           684   57       38      51:25.3    8:18/M             
       5    MARK MURAWSKI                     SCOTTSDALE  AZ        394   51       45      51:57.7    8:23/M             
       6    ROBERT HEATON                     PHOENIX  AZ           242   56       50      53:46.3    8:40/M             
       7    LARRY KIRSCH                      TEMPE  AZ             303   57       59      55:23.8    8:56/M             
       8    IAIN MACDONALD                                          704   55       71      57:25.4    9:16/M             
       9    KENNETH KAISER                    ALBERTSON  NY         284   50       87    1:00:03.6    9:41/M             
      10    STEVE ZABILSKI                    PHOENIX  AZ           643   53       89    1:00:39.6    9:47/M             
      11    WILLIAM ROBINSON                  ELOY  AZ              503   50      102    1:03:11.6   10:11/M             
      12    WILLIAM RAINWATER                 HIGHLAND PARK  NJ     475   59      119    1:06:51.7   10:47/M             
      13    DAVE SLIFE                        GILBERT  AZ           558   53      124    1:08:35.2   11:04/M             
      14    STEVEN SCHLOEDER                  PHOENIX  AZ           528   50      125    1:08:42.4   11:05/M             
      15    JOE MCHUGH                        LOUISVILLE  KY        366   59      138    1:11:04.9   11:28/M             
      16    SEAN HALPAIN                      CHANDLER  AZ          224   54      158    1:27:55.6   14:11/M             
Top

Male 60 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    PHIL KELLY                        POUGHKEEPSIE  NY      291   68       33      51:04.9    8:14/M             
       2    MARK BAILEY                       LOUISVILLE  CO         27   60       47      53:06.0    8:34/M             
       3    C DAHM                            PHOENIX  AZ           123   64       61      56:21.8    9:05/M             
       4    BOB KING                          TOWANDA  IL           302   62      101    1:03:01.3   10:10/M             
Top

Male 70 and over

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    RICHARD WICKLUND                  LAKEVILLE  MN         615   70      100    1:02:59.5   10:10/M