ANTHEM TURKEY TROT 2010

Age Group Results

November 25, 2010


Results By 4 Peaks Racing

Men: 0- 4 5- 6 7- 8 9-10 11-12 13-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0- 4 5- 6 7- 8 9-10 11-12 13-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

5km

Overall Female Overall Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    AERYN HEIDEMANN                   SCOTTSDALE  AZ        276   36        1      17:45.3    3:33/K             
       2    JULIE PACK                        GLENDALE  AZ          538   18        2      20:06.2    4:01/K             
       3    MADELINE HADLOCK                                        828   10        3      21:08.2    4:14/K             
Top

Female 4 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    MERILEE MCLAUGHLIN                SCOTTSDALE  AZ        454    3      211      37:33.7    7:31/K             
Top

Female 7 to 8

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    MADISON LIEBMAN                   ANTHEM  AZ            942    8       88      30:16.2    6:03/K             
       2    GRACE QUINN                                            1102    8      140      32:55.4    6:35/K             
       3    MADISON GIRNIUS                                        1024    8      158      34:08.3    6:50/K             
       4    SOPHIA HUMBERT                    ANTHEM  AZ            311    8      216      37:45.3    7:33/K             
       5    KIANA BECKNER                     ANTHEM  AZ             29    8      243      39:52.5    7:58/K             
       6    SHAY HUTTO                        ANTHEM  AZ           1011    7      247      40:26.6    8:05/K             
       7    KARINNE WALTHER                                        1054    7      257      41:35.5    8:19/K             
       8    ELLA MIRZASHAFA                   ANTHEM  AZ            957    8      354    1:00:54.6   12:11/K             
Top

Female 9 to 10

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    MADISON SOUTHMAYD                                       837   10       33      27:04.3    5:25/K             
       2    OLIVIA DESTEFANO                  PHOENIX  AZ           162    9       67      29:22.9    5:52/K             
       3    MACKENZIE LESSARD                                      1097   10       84      30:06.1    6:01/K             
       4    SYDNEY REITHINGER                 SCOTTSDALE  AZ        583   10      103      31:11.0    6:14/K             
       5    JILLIAN SCHUTZ                    SCOTTSDALE  AZ        633   10      104      31:11.2    6:14/K             
       6    JENNA LANGSMITH                   PHOENIX  AZ           932   10      194      36:26.7    7:17/K             
       7    CASSIDY HOP                       GREELEY  CO           305   10      200      36:43.0    7:21/K             
       8    JENNA TIMMERMAN                                         841   10      232      39:09.5    7:50/K             
       9    JULIANA WALTHER                                        1056    9      253      41:24.0    8:17/K             
      10    MADDY BEGALKE                                          1077    9      280      44:33.3    8:55/K             
      11    CHLOE SAUFLEY                                          1091    9      311      49:57.0    9:59/K             
      12    BRIANNA RODGERS                   PHOENIX  AZ           603    9      332      53:56.0   10:47/K             
      13    JADE GREENHOW                                           849   10      346      59:30.4   11:54/K             
Top

Female 11 to 12

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    EMILY DESTEFANO                   PHOENIX  AZ           163   11        6      23:04.3    4:37/K             
       2    MACKENZIE CHRISTIANSEN                                 1021   12       19      25:40.0    5:08/K             
       3    RILEY IRWIN                       NEW RIVER  AZ         317   12       26      26:25.1    5:17/K             
       4    TORI IRWIN                        NEW RIVER  AZ         316   12       29      26:31.0    5:18/K             
       5    CALEIGH TILDEN                                         1014   11      146      33:19.7    6:40/K             
       6    NATALIE BOATES                    ANTHEM  AZ             55   12      179      35:18.5    7:04/K             
       7    LIVIA HARDY                       ANTHEM  AZ            909   11      210      37:29.3    7:30/K             
       8    CAMRYN HARRIS                     ANTHEM  AZ            273   11      255      41:31.3    8:18/K             
       9    TAYLOR WRIGHT                     ANTHEM  AZ            804   11      341      57:59.3   11:36/K             
      10    REBEKAH CUNNINGHAM                GREELEY  CO           149   12      342      58:15.0   11:39/K             
      11    MALIA BECKNER                     ANTHEM  AZ             30   12      355    1:01:36.8   12:19/K             
Top

Female 13 to 14

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    MIA MOSS                          ANTHEM  AZ            499   14       35      27:19.0    5:28/K             
       2    JACEY STONE                       ANTHEM  AZ            701   14       36      27:31.5    5:30/K             
       3    KIKI ANDERSON                     BOTHELL  WA            13   14       53      28:33.7    5:43/K             
       4    KRISTEN PETERSON                                       1034   14       60      29:02.3    5:48/K             
       5    MACKENZIE HAYES                   ANTHEM  AZ            275   13       61      29:12.2    5:50/K             
       6    KAITLYN MALES                     NEW RIVER  AZ         430   14       64      29:19.8    5:52/K             
       7    HALEY KIRKENDALL                                        819   14       93      30:34.0    6:07/K             
       8    SOPHIE HILL                       ANTHEM  AZ            295   13      134      32:43.3    6:33/K             
       9    JENNA GILBERTSON                  GLENDALE  AZ         1029   14      273      44:01.8    8:48/K             
      10    TIFFANI SOLLARS                   LITCHFIELD PARK  AZ   676   13      339      57:43.3   11:33/K             
Top

Female 15 to 19

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    LINDSAY GREGORY                   ANTHEM  AZ            827   17        4      21:50.0    4:22/K             
       2    CARISSA MUYANO                                         1124   17        5      22:19.0    4:28/K             
       3    SAVANNAH ALEXANDER                PHOENIX  AZ             7   16        7      23:27.2    4:41/K             
       4    ALETHIA HALBIG                                          824   17       16      24:50.7    4:58/K             
       5    LAURA OWLETT                      WELLSBORO  PA         534   17       20      25:45.9    5:09/K             
       6    MAGGIE KRAFT                                            823   17       27      26:25.8    5:17/K             
       7    BREANA FRANKS                     GLENDALE  AZ          896   16       34      27:13.4    5:27/K             
       8    CARLYN HARRIS                     ANTHEM  AZ            272   15       40      27:53.1    5:35/K             
       9    ASHLEY VILLALAA                                        1020   16       41      27:53.1    5:35/K             
      10    KATIE OLSEN                       ANTHEM  AZ            517   15       42      27:53.3    5:35/K             
      11    LILIBETH PORTILLO                                      1018   16       54      28:35.7    5:43/K             
      12    PAIGE PARKER                      PHOENIX  AZ           543   18       74      29:44.4    5:57/K             
      13    MADISON BAGNALL                   SCOTTSDALE  AZ        860   16       96      30:51.0    6:10/K             
      14    EMILY PARKER                      PHOENIX  AZ           544   15      102      31:09.5    6:14/K             
      15    SARA SANTOS                                            1016   16      117      31:43.5    6:21/K             
      16    ERIKA FLYNN                                            1085   15      121      31:48.5    6:22/K             
      17    SAVANNAH BOGAT                    PHOENIX  AZ            57   17      159      34:12.8    6:50/K             
      18    ALYSSA FITTING                    PHOENIX  AZ           201   18      197      36:35.4    7:19/K             
      19    KARA ROBINSON                     FLAGSTAFF  AZ         599   19      199      36:42.2    7:20/K             
      20    DARBY MORAN                       HINSDALE  IL          492   15      250      40:39.0    8:08/K             
      21    SAMANTHA WESTEREN                 ANTHEM  AZ           1004   19      293      47:08.1    9:26/K             
      22    MELISSA WALLING                   ANTHEM  AZ            768   19      305      48:22.0    9:40/K             
Top

Female 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    LAURA DEWEY                       DALLAS  TX            165   25       10      23:57.7    4:47/K             
       2    TRICIA NEWCOMB                    PHOENIX  AZ           506   26       13      24:16.6    4:51/K             
       3    KIRK SUNDBERG                     WHEATON  IL           709   25       44      28:08.2    5:38/K             
       4    BOBBIE LEHNHOF                    GLENDAL  AZ           393   27       56      28:49.0    5:46/K             
       5    TINA HAYDEN                                            1095   25       58      28:56.3    5:47/K             
       6    REBECCA SILVER                    PHOENIX  AZ           988   20       66      29:22.2    5:52/K             
       7    SARA SUMERLIN                     GLENDALE  AZ          707   23       69      29:28.3    5:54/K             
       8    CAROLINE SUNDBERG                 WHEATON  IL           708   22       71      29:41.7    5:56/K             
       9    KATE SCHLICKMAN                   WHEATON  IL           625   26       72      29:41.7    5:56/K             
      10    LORENA FAVELA                     PHOENIX  AZ           195   25       76      29:58.3    6:00/K             
      11    LESLIE GUNNELL                    PHOENIX  AZ           902   29       80      30:00.7    6:00/K             
      12    HEATHER ADAMSON                   PHOENIX  AZ           855   23       95      30:49.0    6:10/K             
      13    ANDREA GAJEWSKI                                        1042   29       98      30:57.0    6:11/K             
      14    ASHLEY ROBINSON                   QUEEN CREEK  AZ       596   23      111      31:30.0    6:18/K             
      15    MEGAN SCHMIDT                     ANTHEM  AZ            628   26      114      31:40.0    6:20/K             
      16    ANDREA CARPENTER                  DENVER  CO            101   25      115      31:41.0    6:20/K             
      17    KAMMI COOPER                      GLENDALE  AZ          132   27      131      32:36.4    6:31/K             
      18    JOCELYN COLLINS                   PHOENIX  AZ           119   28      133      32:38.9    6:32/K             
      19    CINDY LEE                         SEATTLE  WA           387   28      135      32:45.7    6:33/K             
      20    MELISSA LINNENS                   PHOENIX  AZ           945   25      139      32:54.4    6:35/K             
      21    HANNAH GARROW                     SOMERSET  NJ          225   28      150      33:28.0    6:42/K             
      22    KATIE WESTERN                     ANTHEM  AZ            780   26      153      33:38.0    6:44/K             
      23    VANESSA PASTERZ                   GOODYEAR  AZ          968   23      156      34:06.9    6:49/K             
      24    LILA SEMRAU                       PHOENIX  AZ           637   27      164      34:39.8    6:56/K             
      25    EMILY YANOK                       PHOENIX  AZ           805   25      165      34:40.4    6:56/K             
      26    KATIE CHRISTENSEN                 PANGUITCH  UT         110   28      166      34:46.8    6:57/K             
      27    STACY BUNDY                       PRESCOTT  AZ           81   28      169      34:55.4    6:59/K             
      28    TRICIA OPGENORTH                  PHOENIX  AZ           522   29      171      35:02.1    7:00/K             
      29    SARAH RUPP                        PHOENIX  AZ           609   22      172      35:03.3    7:01/K             
      30    RACHEL STACK                      DENVER  CO            991   28      182      35:38.8    7:08/K             
      31    KELLY ABBOTT                      PHOENIX  AZ             2   27      184      35:41.2    7:08/K             
      32    SARAH BRUCH                       SCOTTSDALE  AZ         77   26      187      35:54.4    7:11/K             
      33    MARY SAVIDGE                      ELIZABETHTON  TN      621   25      188      35:54.8    7:11/K             
      34    NATASHA PIPER                     PHOENIX  AZ           971   26      198      36:41.8    7:20/K             
      35    AMANDA RISE-VANDERLEEST           FLAGSTAFF  AZ         592   25      201      36:44.1    7:21/K             
      36    ELAINE DEINES                     MESA  AZ              159   27      204      36:50.1    7:22/K             
      37    AMANDA FLOCH                      FULLERTON  CA         209   25      205      36:59.4    7:24/K             
      38    LINDSEY HOLT                      PHOENIX  AZ           300   27      206      37:00.9    7:24/K             
      39    HOLLY MULHERIN                    PHOENIX  AZ           501   25      207      37:03.5    7:25/K             
      40    BRITTNEE SOUTHLAND                PHOENIX  AZ           684   23      223      38:14.4    7:39/K             
      41    LAUREN CUTLER                     GLENDALE  AZ          879   20      224      38:18.6    7:40/K             
      42    SAIGE HALL                        LEHI  UT              905   29      226      38:26.3    7:41/K             
      43    CARA PETRILLO                     ANTHEM  AZ            554   25      229      38:50.7    7:46/K             
      44    CELINE SILVA                      ANTHONY  NM           987   23      233      39:13.3    7:51/K             
      45    REBECCA PROUDFIT                  PHOENIX  AZ           973   28      234      39:26.1    7:53/K             
      46    AUGUSTA TERRILL                   GLENDALE  AZ          727   25      239      39:31.9    7:54/K             
      47    JAMIE LEE                         SEATTLE  WA           386   28      241      39:38.3    7:56/K             
      48    LORA MARTIN                       GLENDALE  AZ          435   25      242      39:46.8    7:57/K             
      49    MEGHAN LYDON                      MILFORD  NH           420   29      251      41:15.0    8:15/K             
      50    AMBERLY SCHLEICHER                CHANDLER  AZ          624   28      252      41:20.5    8:16/K             
      51    KATIE HARRISON                    PHOENIX  AZ           910   29      262      42:38.2    8:32/K             
      52    SAMANTHA TAKACH                   PHOENIX  AZ           717   25      276      44:09.5    8:50/K             
      53    BRIANNA CARPENTER                 COLORADO SPRINGS  C   102   28      288      46:04.5    9:13/K             
      54    VERONICA GUTIERREZ                EL MIRAGE  AZ         256   29      297      47:49.2    9:34/K             
      55    KRISTEN RISE                      CAMP VERDE  AZ        590   21      309      49:52.8    9:58/K             
      56    SIOBHAN NOBLE                     TUCSON  AZ            512   22      315      50:05.4   10:01/K             
      57    BRITTNEY BARREDA                  SCOTTSDALE  AZ         27   20      318      50:41.2   10:08/K             
      58    ERIN KLABIS                       QUEEN CREEK  AZ       357   27      329      52:53.4   10:35/K             
      59    KELLI DILLON                      PHOENIX  AZ           171   22      350      59:43.3   11:57/K             
Top

Female 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    SANDRA HUTTO                                           1012   38        9      23:37.5    4:43/K             
       2    CHARLOTTE TAIT                    PHOENIX  AZ           997   38       11      24:09.4    4:50/K             
       3    SARAH JONES                                             822   37       12      24:16.4    4:51/K             
       4    MELANIE JAMISON                   PEORIA  AZ            320   33       15      24:28.3    4:54/K             
       5    MARCELLA MILLS                    PHOENIX  AZ           475   34       17      25:26.7    5:05/K             
       6    WENDY OROURKE                     ANTHEM  AZ            525   37       18      25:34.7    5:07/K             
       7    MARY SOLIS                        PHOENIX  AZ           672   36       21      25:52.9    5:10/K             
       8    AMANDA GALLOWAY                   PHOENIX  AZ           223   30       23      26:05.3    5:13/K             
       9    JESSICA ZAMORANO                  PHOENIX  AZ           813   31       25      26:10.1    5:14/K             
      10    SARA MOSS                         ANTHEM  AZ            498   34       30      26:51.5    5:22/K             
      11    TERRI BOYLAN                      PRESCOTT  AZ          868   38       31      26:59.9    5:24/K             
      12    MARIELLE CARLISLE                 ANTHEM  AZ            100   30       37      27:31.6    5:30/K             
      13    AMANDA BROADWAY                   LITCHFIELD PARK  AZ    70   30       43      27:57.5    5:35/K             
      14    LOUISE MCEWEN                     CHANDLER  AZ          447   31       46      28:14.1    5:39/K             
      15    JENNIFER NILSSON                  ANTHEM  AZ            510   33       48      28:17.7    5:39/K             
      16    COURTNEY TODD                     ANTHEM  AZ            734   33       49      28:18.4    5:40/K             
      17    CAROLYN LAHSER                                         1049   34       51      28:25.8    5:41/K             
      18    LETITIA MCCALL                    PHOENIX  AZ           443   33       55      28:46.9    5:45/K             
      19    RHONDA MILLER                     EL PASO  TX           474   33       59      29:01.3    5:48/K             
      20    SAUNDRA PFAFF                                          1050   33       63      29:13.5    5:51/K             
      21    LISA SHIRK                        LANCASTER  PA         984   31       68      29:23.1    5:53/K             
      22    BRIGHTY BABCOCK                   HIGHLANDS RANCH  CO   858   35       70      29:30.4    5:54/K             
      23    KRISTEN KENYON                    ANTHEM  AZ            921   39       75      29:57.4    5:59/K             
      24    CHERYL BUNDGAARD                  PHOENIX  AZ            79   35       77      29:58.9    6:00/K             
      25    JENNIFER HANSEN                   CAVE CREEK  AZ        266   38       78      29:59.4    6:00/K             
      26    DIANA CLARE                       PEORIA  AZ            111   39       79      29:59.6    6:00/K             
      27    SHANNON EVERETT-SOURANT           NEW RIVER  AZ         188   36       81      30:02.5    6:00/K             
      28    TAMMY HERZOG                      PHOENIX  AZ           291   37       82      30:02.7    6:00/K             
      29    LINNETT BAZINAW                   PHOENIX  AZ           864   32       85      30:08.0    6:02/K             
      30    LESLIE RYAN                       MARINA DEL REY  CA    612   36       90      30:23.0    6:05/K             
      31    JENNA KOLLINGS                    ANTHEM  AZ            363   38       91      30:27.0    6:05/K             
      32    RACHAEL CHARTIER                  GLENDALE  AZ          105   30       92      30:34.0    6:07/K             
      33    BARBARA TAYLOR                    PHOENIX  AZ           721   31       94      30:39.0    6:08/K             
      34    MARIANNE RABASCA                  PHOENIX  AZ           574   37       97      30:52.0    6:10/K             
      35    COURTNEY LIEBMA LIEBMAN           ANTHEM  AZ            938   36       99      31:04.0    6:13/K             
      36    JENNIFER LIPKIN                   LAS VEGAS  NV         405   38      100      31:08.0    6:14/K             
      37    NIKKI LAGNEAUX-WAYMIRE            ANTHEM  AZ            928   32      107      31:25.0    6:17/K             
      38    CHRISTINA MAYHEW                  ANTHEM  AZ            442   38      108      31:25.5    6:17/K             
      39    SARA LIN                          PHOENIX  AZ           944   32      109      31:27.0    6:17/K             
      40    MICHELLE HOLBROOK                                      1096   31      110      31:28.0    6:18/K             
      41    ABIGAIL CHAVEZ                    PHOENIX  AZ           874   34      119      31:46.5    6:21/K             
      42    DACIA KYLE                        ANTHEM  AZ            375   30      122      31:53.0    6:23/K             
      43    ROBIN CHOWANIEC                   PHOENIX  AZ           109   38      125      31:56.5    6:23/K             
      44    MELANIE KENYON                    ANTHEM  AZ            923   34      127      32:04.0    6:25/K             
      45    MELISSA HANIFEN                   SCOTTSDALE  AZ        265   39      128      32:28.0    6:30/K             
      46    HEATHER GRAY                      PHOENIX  AZ           248   38      130      32:35.9    6:31/K             
      47    NICOLE BARREDA                    SCOTTSDALE  AZ         26   38      136      32:46.7    6:33/K             
      48    SARA CAMERON                      PHOENIX  AZ            86   30      137      32:51.4    6:34/K             
      49    KRISTIN BAABEDOSH                 ANTHEM  AZ             18   32      148      33:22.4    6:40/K             
      50    OPAL SHAH                         PHOENIX  AZ           645   31      149      33:26.1    6:41/K             
      51    CANDACE MOLUMBY                   ANTHEM  AZ            482   35      151      33:29.6    6:42/K             
      52    EUNHWA HALL                       ANTHEM  AZ            903   39      152      33:36.8    6:43/K             
      53    AMANDA LONGIE                     PHOENIX  AZ           413   31      157      34:07.5    6:49/K             
      54    TEDDY ARMSTRONG                   RIMROCK  AZ            16   30      160      34:13.2    6:51/K             
      55    ERIN POWERS                       PHOENIX  AZ           972   30      162      34:34.1    6:55/K             
      56    LAURA BLEAK                       CAMP VERDE  AZ         53   30      167      34:47.6    6:57/K             
      57    MARY CHASE                        ANTHEM  AZ            106   31      168      34:55.3    6:59/K             
      58    DEB KRANTZ                        NEW RIVER  AZ         368   38      170      35:01.9    7:00/K             
      59    ANDRIA KOVACH                     ANTHEM  AZ            366   38      173      35:04.3    7:01/K             
      60    DANIELLE GIRNIUS                  PHOENIX  AZ          1022   36      175      35:07.0    7:01/K             
      61    KELLEY CAMASTO                    ANTHEM  AZ             85   34      176      35:08.5    7:02/K             
      62    CYNTHIA SPENCER                   ANTHEM  AZ            685   37      177      35:12.9    7:02/K             
      63    SHARON MOGULL                     PHOENIX  AZ           480   34      178      35:14.6    7:03/K             
      64    LAURA LINK                        PHOENIX  AZ           404   30      181      35:27.2    7:05/K             
      65    JODI SICHROVSKY                   PHOENIX  AZ           656   38      189      36:13.0    7:15/K             
      66    JENNIFER CARR                     NEW RIVER  AZ         103   38      192      36:22.3    7:16/K             
      67    JENNA DILLARD                                          1120   36      195      36:32.4    7:18/K             
      68    JENNIFER SIERRA                   ANTHEM  AZ            658   35      202      36:44.9    7:21/K             
      69    REBA SHIELDS                      PHOENIX  AZ           982   37      208      37:18.1    7:28/K             
      70    ANN EWBANK                        PHOENIX  AZ           189   37      209      37:29.2    7:30/K             
      71    KERRY RECCA                       CAVE CREEK  AZ        577   39      212      37:38.1    7:32/K             
      72    JILLIAN FAHEY                     PHOENIX  AZ           191   31      214      37:40.9    7:32/K             
      73    VERNALIZA MEYER-HUMBERT           ANTHEM  AZ            467   36      215      37:44.5    7:33/K             
      74    JENNIFER UNDERWOOD                PHOENIX  AZ           747   37      217      37:45.6    7:33/K             
      75    BROOKE SCHWEIGERT                 ANTHEM  AZ            980   32      225      38:22.8    7:40/K             
      76    CHELSEA OYEN                      ANTHEM  AZ            966   33      228      38:46.8    7:45/K             
      77    LAURA PASCOE                      ANTHEM  AZ            546   34      231      38:54.6    7:47/K             
      78    MARY-HELEN MCELFRESH              AVONDALE  AZ          952   38      235      39:26.2    7:53/K             
      79    MISTY MADDOX                      ANTHEM  AZ            425   33      236      39:27.7    7:53/K             
      80    SUSAN ENGAR                                            1113   30      238      39:31.1    7:54/K             
      81    ANNELL SCHMERFELD                 CHANDLER  AZ          627   32      245      40:19.7    8:04/K             
      82    KIMBERLY ENGLE                    SURPRISE  AZ          887   31      249      40:36.4    8:07/K             
      83    JENNIFER SMEDEGAARD               NEW RIVER  AZ         664   38      258      41:46.4    8:21/K             
      84    BIANKA SHAH                       PHOENIX  AZ           643   32      259      42:08.1    8:26/K             
      85    DEEPA SHAH                        PHOENIX  AZ           644   34      260      42:09.9    8:26/K             
      86    KELLY BOWEN                       SCOTTSADLE  AZ         59   36      263      42:39.3    8:32/K             
      87    TAMARA FOLEY                      ALEXANDRIA  VA        212   33      265      43:06.7    8:37/K             
      88    KRISTEN FORD                      EUGENE  OR            215   37      266      43:07.2    8:37/K             
      89    JULIE LOCKER                                           1121   32      267      43:36.2    8:43/K             
      90    JENNA BROWN                       ANTHEM  AZ             75   38      271      43:57.6    8:47/K             
      91    MONICA MURRY                      ANTHEM  AZ            505   33      275      44:04.2    8:49/K             
      92    AMBER LARSEN                                            829   33      277      44:22.8    8:52/K             
      93    DIANE HOFFECKER                   PHOENIX  AZ           298   31      278      44:29.9    8:54/K             
      94    AMY DRAGER                        ANTHEM  AZ            175   34      279      44:31.7    8:54/K             
      95    ANNE WHALEY                       ANTHEM  AZ            782   31      287      46:04.3    9:13/K             
      96    KAREN SMITH                                            1048   35      289      46:14.8    9:15/K             
      97    JACKIE GONZALEZ                   HINSDALE  IL          243   37      290      46:16.7    9:15/K             
      98    TRACY BEGALKE                     ANTHEM  AZ           1074   38      294      47:29.9    9:30/K             
      99    JENNIFER PLUMB                    PHOENIX  AZ           562   34      295      47:31.1    9:30/K             
     100    ERIN BREIDENBACH                  WHITE PLAINS  NY       67   30      299      47:50.2    9:34/K             
     101    ELIZABETH CHIARELLO               CHICAGO  IL           107   30      300      47:53.6    9:35/K             
     102    TORI CHIARELLO                    LOS ANGELES  CA       108   32      301      47:54.1    9:35/K             
     103    NATASHA MIRONOV                                        1123   38      307      49:28.1    9:54/K             
     104    CHERYL KUNG                       REDONDO BEACH  CA     371   30      312      49:59.1   10:00/K             
     105    AMANDA NIEMERG                    ANTHEM  AZ            509   30      313      50:02.9   10:00/K             
     106    NICOLE BIGHAM                     PHOENIX  AZ            49   32      319      51:34.8   10:19/K             
     107    TRACEY SMITH                      PHOENIX  AZ           667   37      321      51:48.3   10:22/K             
     108    KRIS BOATES                       ANTHEM  AZ             54   37      324      51:58.1   10:24/K             
     109    KIM RODGERS                       PHOENIX  AZ           602   36      333      53:56.5   10:47/K             
     110    CARINA UHLE                       PHOENIX  AZ          1001   33      335      55:16.0   11:03/K             
     111    TRACY GREENHOW                    ANTHEM  AZ            252   39      347      59:32.0   11:54/K             
     112    HEATHER CAMPING                   PHOENIX  AZ            92   31      353    1:00:20.5   12:04/K             
     113    CHERIE MIRZASHAFA                 ANTHEM  AZ            956   38      356    1:02:10.4   12:26/K             
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    JODI REYNOLDS                                          1098   45        8      23:30.5    4:42/K             
       2    MARY MEYER                        ANTHEM  AZ            465   42       14      24:26.6    4:53/K             
       3    KRISTIE ALVEY                     CRYSTAL LAKE  IL       10   46       22      25:59.6    5:12/K             
       4    EMILY WRIGHT                      ANTHEM  AZ            802   41       24      26:06.6    5:13/K             
       5    SHANNON BRODNIK                   CHANDLER  AZ           73   40       28      26:29.6    5:18/K             
       6    ANN WILLIAMS                      GOODYEAR  AZ          789   46       32      27:03.3    5:25/K             
       7    DEBORAH CUSOLLE                   SCOTTSDALE  AZ        151   47       38      27:41.7    5:32/K             
       8    DEANNA RICHARDSON                 GLENDALE  AZ          586   47       39      27:43.9    5:33/K             
       9    LYNN KARVANEK                     PHOENIX  AZ           918   48       45      28:12.8    5:38/K             
      10    JANET MCINNES                     WICKENBURG  AZ        452   48       47      28:16.9    5:39/K             
      11    DEE REICHARD                                            580   44       52      28:27.9    5:41/K             
      12    JUNE MATT                         PHOENIX  AZ           439   45       57      28:52.1    5:46/K             
      13    KATHY CONNOLLY                    ANTHEM  AZ            125   44       62      29:13.2    5:51/K             
      14    TAMARA LEE                        ANTHEM  AZ            390   40       65      29:20.3    5:52/K             
      15    CARMEN TORRES MALDONADO           PHOENIX  AZ          1000   41       73      29:43.7    5:57/K             
      16    KIRSTEN WADSWORTH                 ANTHEM  AZ            762   42       86      30:14.6    6:03/K             
      17    JODY PACHECO-MURCHLAND            GLENDALE  AZ          536   40       87      30:15.4    6:03/K             
      18    JAMIE PETTI                       PHOENIX  AZ           555   41       89      30:22.6    6:04/K             
      19    LEANNE QUARANTO                   NEW RIVER  AZ         571   47      101      31:09.0    6:14/K             
      20    AMY PITTS                         ANTHEM  AZ            559   48      105      31:11.6    6:14/K             
      21    SONJA CHALMERS                    LAKE FOREST  IL       873   41      106      31:14.0    6:15/K             
      22    SHERRIE YURK                      ANTHEM  AZ            810   42      116      31:41.6    6:20/K             
      23    VALERIE MYNATT                    GLENDALE  AZ          959   41      118      31:46.0    6:21/K             
      24    HOLLY KELLER                      SCOTTSDALE  AZ        346   42      120      31:48.1    6:22/K             
      25    NICOLE KEAGLE                     GLENDALE  AZ          341   40      123      31:53.5    6:23/K             
      26    LENA HADLOCK                      ANTHEM  AZ            257   44      124      31:56.0    6:23/K             
      27    MICHELE ECKLOFF                                        1072   41      126      31:59.0    6:24/K             
      28    LORI RYAN                         ANTHEM  AZ            610   48      129      32:35.2    6:31/K             
      29    KIMBERLY KNIERBEIN                GENEVA  IL            359   46      132      32:37.7    6:31/K             
      30    DEBBIE GILLESPIE                  ANTHEM  AZ            233   45      141      33:05.1    6:37/K             
      31    REGINA WRIGHT                     ANTHEM  AZ            803   41      142      33:06.1    6:37/K             
      32    SUSAN TANKO-MANOGUE               PHOENIX  AZ           719   47      143      33:06.1    6:37/K             
      33    CAROLINE AUSTIN                                        1069   43      144      33:06.7    6:37/K             
      34    LAUREN FRANK                                           1071   47      145      33:11.6    6:38/K             
      35    MARGARET MARQUIS                  ANTHEM  AZ            831   45      147      33:21.7    6:40/K             
      36    PATRICIA WHITE                    LAWRENCEVILLE  GA     784   43      154      33:49.9    6:46/K             
      37    JENNIFER SOTO                     ANTHEM  AZ            683   49      155      34:04.7    6:49/K             
      38    KRISTINA BLACKLEDGE               ANTHEM  AZ             50   40      161      34:23.3    6:53/K             
      39    JAMIE MICHELS                     ANTHEM  AZ            468   49      180      35:23.7    7:05/K             
      40    JENNIFER CALDERONE                ANTHEM  AZ             84   41      183      35:39.8    7:08/K             
      41    TRACI JOHNSON                     ANTHEM  AZ            334   40      185      35:42.2    7:08/K             
      42    LISA DEANGELIS                    PHOENIX  AZ           157   44      190      36:15.2    7:15/K             
      43    JULIE SCHOPPAUL                   ANTHEM  AZ            629   49      193      36:22.3    7:16/K             
      44    LILLIAN HOUSTON                   PHOENIX  AZ           914   48      196      36:32.8    7:18/K             
      45    IVONNE COTTRELL                   ANTHEM  AZ            135   43      203      36:44.9    7:21/K             
      46    SLAVISA O'NEILL                   ANTHEM  AZ            521   43      213      37:38.5    7:32/K             
      47    JILL FLABETICH                    ANTHEM  AZ            203   42      218      37:47.7    7:33/K             
      48    LAURA WEAVER                      PHOENIX  AZ           776   48      219      37:53.7    7:35/K             
      49    AUTUMN PAUL                       GLENDALE  AZ          548   40      221      38:07.8    7:37/K             
      50    KIMBER SAVAGE                     PHOENIX  AZ           619   43      222      38:12.8    7:38/K             
      51    SHARI FOGEL                       ANTHEM  AZ            211   41      227      38:43.9    7:45/K             
      52    KRISTINE WALLING                  ANTHEM  AZ            767   47      237      39:28.7    7:54/K             
      53    WENDY SHERWOOD                    ANTHEM  AZ            649   44      240      39:38.3    7:56/K             
      54    NANCY BONE                        PHOENIX  AZ            58   44      246      40:21.1    8:04/K             
      55    CHRISTINE PARKER                  PHOENIX  AZ           541   45      248      40:31.7    8:06/K             
      56    NANCY CONNOLLY                                         1092   46      254      41:25.0    8:17/K             
      57    JULIE MORAN                       HINSDALE  IL          491   44      256      41:31.6    8:18/K             
      58    MARIE CANCILLA                    ANTHEM  AZ             95   42      264      42:48.8    8:34/K             
      59    NANCY BUSCH                       ANTHEM  AZ            871   42      286      45:39.1    9:08/K             
      60    JULIE HENDERSON                   ANTHEM  AZ            287   40      291      46:17.2    9:15/K             
      61    ROBIN SETTO                       ANTHEM  AZ            638   43      292      46:18.1    9:16/K             
      62    DIANE DAY                         PHOENIX  AZ           156   49      302      48:00.7    9:36/K             
      63    EVELINE TREFFERS                  ANTHEM  AZ            737   49      303      48:01.7    9:36/K             
      64    CHARLENE LITTRELL                 PHOENIX  AZ           408   40      304      48:02.0    9:36/K             
      65    KELLY SAUFLEY                                          1089   41      310      49:56.9    9:59/K             
      66    IRMA POZNECKI                     ANTHEM  AZ            826   45      314      50:03.0   10:01/K             
      67    LISA HANCOCK                      NEW RIVER  AZ         263   44      316      50:08.8   10:02/K             
      68    LEANN LAVIN                       GLENDALE  AZ          381   45      320      51:47.1   10:21/K             
      69    ANDREA BERRY-MURPHY               PHOENIX  AZ            42   41      322      51:48.7   10:22/K             
      70    BETH VALENTINO                    BUCKEYE  AZ           750   45      323      51:57.4   10:23/K             
      71    KATHY MIRZA                       ANTHEM  AZ            477   48      326      51:58.3   10:24/K             
      72    KRISTINE LEMKE                    GLENDALE  AZ          394   46      327      52:19.4   10:28/K             
      73    LISA TAYLOR                       SUN CITY  AZ          720   44      328      52:19.6   10:28/K             
      74    CAROLYN KRAFT                                           839   44      330      53:08.0   10:38/K             
      75    ANGELA GARLOCK                    ANTHEM  AZ            897   48      336      55:20.6   11:04/K             
      76    LANA REINECKER                    ORCHARD  TX           976   45      338      56:01.2   11:12/K             
      77    PATRICA GILLESPIE                 PHOENIX  AZ           235   44      345      59:29.7   11:54/K             
      78    JULIE JOHNS                       CAVE CREEK  AZ        326   41      357    1:04:29.4   12:54/K             
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    CHRIS HUMBLE                      PHOENIX  AZ           312   57       50      28:23.7    5:41/K             
       2    ELAINE CUNNINGHAM                 PHOENIX  AZ           145   59      112      31:35.0    6:19/K             
       3    MARYELLEN FARR                                         1084   53      113      31:36.0    6:19/K             
       4    RITA LINNENS                      WICHITA  KS           946   59      138      32:54.3    6:35/K             
       5    CHRISTINA LICKUS                  ANTHEM  AZ            937   51      174      35:06.2    7:01/K             
       6    SANDRA MARTINEZ                   ANTHEM  AZ            437   58      186      35:47.5    7:09/K             
       7    MARY JOHNSON                      GLENDALE  AZ          327   57      191      36:19.3    7:16/K             
       8    JODI FERREIRA                     ANTHEM  AZ           1111   56      220      38:01.5    7:36/K             
       9    SUZANNE RYAN                      SCOTTSDALE  AZ        613   52      230      38:53.0    7:47/K             
      10    JOLINDA HARDY                     ANTHEM  AZ            908   51      244      40:07.1    8:01/K             
      11    PEGGY LAW                         HENDERSONVILLE  NC    384   59      261      42:10.6    8:26/K             
      12    MAUREEN CAREY                                          1112   58      268      43:38.4    8:44/K             
      13    PHYLLIS KELLER                    KENT  OH              347   53      269      43:39.5    8:44/K             
      14    MARGARET TABER                    ANTHEM  AZ            715   54      270      43:42.0    8:44/K             
      15    JOANNE REIFMAN                    PHOENIX  AZ           581   57      272      44:00.8    8:48/K             
      16    ANN OLSEN                         ANTHEM  AZ            516   50      274      44:04.1    8:49/K             
      17    MARJ SHAVLIK                      ANTHEM  AZ            648   59      281      44:34.1    8:55/K             
      18    PATTY WOLVERTON                   CAVE CREEK  AZ        799   52      282      44:49.3    8:58/K             
      19    SUSAN ANDERSON                    BOTHELL  WA            12   53      283      44:49.8    8:58/K             
      20    MARGUERITE BREIDENBACH            ANTHEM  AZ             66   55      298      47:49.6    9:34/K             
      21    PATTI RISE                                             1066   50      308      49:47.7    9:57/K             
      22    KATHY SCHORN                      ANTHEM  AZ            632   51      325      51:58.3   10:24/K             
      23    MARGUERITE HALBIG                                       834   51      331      53:12.0   10:38/K             
      24    ALLISON MCGUIRE                   TACOMA  WA            451   55      334      54:51.0   10:58/K             
      25    DALLAS FREEMAN                    ANTHEM  AZ            217   51      337      55:21.9   11:04/K             
      26    CHARLOTTE NEWMAN                  PHOENIX  AZ           508   51      343      58:26.5   11:41/K             
      27    SHEILA LEONARD                    PHOENIX  AZ          1125   57      344      58:42.5   11:44/K             
      28    PAULA CAMPING                     PHOENIX  AZ            91   52      349      59:43.1   11:57/K             
Top

Female 60 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    HIROKO PERRY                      ANTHEM  AZ            553   64       83      30:03.9    6:01/K             
       2    MARIN ROBINSON                    FLAGSTAFF  AZ         597   60      163      34:39.4    6:56/K             
       3    MARY JO WOLFERSBERGER             PHOENIX  AZ           797   62      284      45:24.9    9:05/K             
       4    SHARON LARUE                      PHOENIX  AZ           379   63      285      45:32.1    9:06/K             
       5    JOYCE SHIRK                       PARADISE  PA          985   60      296      47:48.4    9:34/K             
       6    KAREN CHAPMAN                     PAGE  AZ              104   62      306      48:43.7    9:45/K             
       7    CHRIS AUSTIN                      GLENDALE  AZ          857   64      317      50:31.5   10:06/K             
       8    PATRICIA STANDLEE                 ANTHEM  AZ            688   64      340      57:58.5   11:36/K             
       9    MARY LEE                                               1079   63      351      59:46.1   11:57/K             
      10    ROSA KUNG                         LA CANADA  CA         927   60      352      59:48.1   11:58/K             
Top

Female 70 to 79

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    CAROL GILLESPIE                   CAREFREE  AZ          236   71      348      59:39.1   11:56/K             
Top

Overall Male Overall Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    KYLE SHORT                        SCOTTSDALE  AZ        652   19        1      16:33.1    3:19/K             
       2    CASEY LOZANO                                            815   16        2      16:54.2    3:23/K             
       3    ZANE WALLING                      ANTHEM  AZ            816   17        3      17:11.7    3:26/K             
Top

Male 4 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    TOM GILLESPIE                     CAREFREE  AZ          234    0      192      35:43.1    7:09/K             
Top

Male 5 to 6

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    BRAEDON GIRNIUS                                        1025    6      190      35:07.4    7:01/K             
       2    BROCK HENDERSON                   ANTHEM  AZ            289    5      226      43:53.3    8:47/K             
Top

Male 7 to 8

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    KYLE SOUTHMAYD                                          838    8       92      27:01.3    5:24/K             
       2    DREW KELLY                        ANTHEM  AZ            350    8      139      30:00.9    6:00/K             
       3    DYLAN HALL                        ANTHEM  AZ            904    7      178      33:33.6    6:43/K             
       4    CONNER LEWIS                      ANTHEM  AZ            936    8      180      33:58.6    6:48/K             
       5    LIAM O'NEILL                      ANTHEM  AZ            520    7      207      37:40.0    7:32/K             
       6    JACOB SMEDEGAARD                  NEW RIVER  AZ         665    8      216      39:24.8    7:53/K             
       7    MAXWELL SETTO                     ANTHEM  AZ            641    7      227      43:58.5    8:48/K             
       8    MASON SETTO                       ANTHEM  AZ            640    8      228      43:58.8    8:48/K             
       9    JACE GREENHOW                                           848    7      250      56:17.4   11:15/K             
Top

Male 9 to 10

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    WIL RILLERO                       ANTHEM  AZ            588   10       57      24:35.1    4:55/K             
       2    KOLBY FREESH                      ANTHEM  AZ            219   10       82      26:33.4    5:19/K             
       3    GAVIN BOYLAN                      PRESCOTT  AZ          867    9       86      26:51.8    5:22/K             
       4    LUCAS WILLIAMS                    SHORELINE  WA         791   10      136      29:55.4    5:59/K             
       5    MICHAEL SALASBERRY                PHOENIX  AZ           614    9      149      30:19.4    6:04/K             
       6    MASON LIEBMAN                     ANTHEM  AZ            941    9      159      31:04.5    6:13/K             
       7    DYLAN LIPKIN                      LAS VEGAS  NV         407    9      215      39:09.4    7:50/K             
       8    NICHOLAS HENDERSON                ANTHEM  AZ            288    9      225      43:44.3    8:45/K             
       9    HUNTER JASKEY                                          1060   10      234      44:14.9    8:51/K             
      10    MICAH PLUMB                       PHOENIX  AZ           564    9      244      47:28.6    9:30/K             
      11    BRENDEN MAU                                            1122    9      248      49:30.5    9:54/K             
      12    JAMES HANCOCK                     NEW RIVER  AZ         264   10      257    1:05:04.7   13:01/K             
Top

Male 11 to 12

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    HAYDEN SHELLY                     SCOTTSDALE  AZ        981   12       38      22:44.6    4:33/K             
       2    HARRISON PRICKETT                                       850   11       39      22:47.5    4:33/K             
       3    NOAH LAING                        FAIR OAKS RANCH  TX   929   12       43      22:54.7    4:35/K             
       4    JACOB LEWIS                       ANTHEM  AZ            935   11       56      24:34.1    4:55/K             
       5    NOAH BERRIOS                      PHOENIX  AZ           866   12       59      24:39.5    4:56/K             
       6    REIER GILBERTSON                  GLENDALE  AZ         1028   11       60      24:40.3    4:56/K             
       7    ANDERSON CLINE                    ANTHEM  AZ            877   11       67      25:10.7    5:02/K             
       8    DYLAN COSGROVE                    ANTHEM  AZ            133   11       88      26:53.1    5:23/K             
       9    ALEC CRACCHIOLO                   ANTHEM  AZ            138   12       95      27:32.2    5:30/K             
      10    DAUNTE' MCEWEN                    CHANDLER  AZ          448   12      105      28:13.2    5:39/K             
      11    JAYCE EASLEY                                           1031   11      108      28:21.8    5:40/K             
      12    TIM O'NEILL                       ANTHEM  AZ            519   12      112      28:30.3    5:42/K             
      13    RILEY SAUFLEY                                          1090   12      119      28:45.8    5:45/K             
      14    MARCUS LIEBMAN                    ANTHEM  AZ            940   11      142      30:06.4    6:01/K             
      15    HUNTER MURCHLAND                  GLENDALE  AZ          503   12      144      30:08.9    6:02/K             
      16    ALLEN CLARKE                      ANTHEM  AZ            844   12      153      30:22.1    6:04/K             
      17    DREW BALLARD                      PHOENIX  AZ            19   11      157      30:51.5    6:10/K             
      18    MAX RABIN                         ANTHEM  AZ            974   12      173      33:01.0    6:36/K             
      19    ZACHARY VALENTINO                 BUCKEYE  AZ           751   12      179      33:38.9    6:44/K             
      20    NICK HILL                         ANTHEM  AZ            294   11      203      37:09.5    7:26/K             
      21    ANDREW KEAGLE                     GLENDALE  AZ          342   12      214      39:07.4    7:49/K             
      22    MARLIN BEGALKE                    ANTHEM  AZ           1076   12      245      47:29.3    9:30/K             
Top

Male 13 to 14

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    LUKE MEYER                        ANTHEM  AZ            466   13       16      19:55.1    3:59/K             
       2    CLAYTON STONE                     ANTHEM  AZ            700   13       21      20:42.1    4:08/K             
       3    DONNIVIN MORACA                   CHANDLER  AZ          488   14       47      23:36.7    4:43/K             
       4    RYAN CONNOLLY                     CASTLE ROCK  CO       126   14       48      23:37.2    4:43/K             
       5    TREY BAGNALL                      SCOTTSDALE  AZ        861   14       50      24:06.1    4:49/K             
       6    JARED TIMMERMAN                                         840   13       53      24:14.8    4:51/K             
       7    HUNTER LESSARD                    ANTHEM  AZ            934   13       58      24:36.2    4:55/K             
       8    DAKOTA SOLIS                      PHOENIX  AZ           674   13       66      25:09.7    5:02/K             
       9    GRANT GILLEM                      ANTHEM  AZ            228   13       73      25:51.1    5:10/K             
      10    JAKE LEE                          ANTHEM  AZ            392   13       77      25:59.7    5:12/K             
      11    HY RILLERO                        ANTHEM  AZ            589   13      156      30:46.0    6:09/K             
      12    ARON MYNATT                       GLENDALE  AZ          961   13      182      34:17.0    6:51/K             
      13    JOSH CUNNINGHAM                   GREELEY  CO           148   14      189      34:59.5    7:00/K             
Top

Male 15 to 19

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    ALEX NOVA                                               825   15        4      17:22.7    3:28/K             
       2    JAKE PRICKETT                                           817   15        5      17:35.7    3:31/K             
       3    ZACH WALLING                      ANTHEM  AZ            814   17        6      17:38.6    3:32/K             
       4    TOM OWLETT                        WELLSBORO  PA         533   19        9      19:27.7    3:53/K             
       5    AUSTIN MILES                                           1080   19       13      19:46.8    3:57/K             
       6    GARRETT PFAU                      LENEXA  KS            970   16       14      19:51.0    3:58/K             
       7    KEVIN BELL                        LOVELAND  CO           36   16       18      20:21.5    4:04/K             
       8    JEFF PITTS                        ANTHEM  AZ            560   19       27      21:27.6    4:17/K             
       9    AUSTIN ADAMSON                    PHOENIX  AZ           854   19       31      22:11.6    4:26/K             
      10    SPENSER LEE                       ANTHEM  AZ            391   15       33      22:23.1    4:29/K             
      11    ANDREW SPINDOLA                                         845   18       37      22:42.8    4:32/K             
      12    JACOB GREGORY                     PHOENIX  AZ           253   15       41      22:50.5    4:34/K             
      13    BENJAMIN CRESSWELL                CAVE CREEK  AZ        139   19       46      23:36.5    4:43/K             
      14    HUNTER SURFACE                    CATHARPIN  VA         712   15       63      24:51.8    4:58/K             
      15    JOHN SCHOPPAUL                    ANTHEM  AZ            631   18       70      25:15.4    5:03/K             
      16    ERIC DAVIS                        COLORADO SPRINGS  C   153   19       80      26:24.7    5:17/K             
      17    ALEX FAVELA                                            1017   17      109      28:25.0    5:41/K             
      18    CESAR ALCALA                                           1019   17      110      28:29.3    5:42/K             
      19    LOGAN FALLEY                      GLENDALE  AZ          193   15      148      30:18.0    6:04/K             
      20    MICHAEL PHIPPS                                         1117   16      164      31:43.0    6:21/K             
      21    AJ ALANIZ                         SCOTTSDALE  AZ        856   19      187      34:58.1    7:00/K             
      22    JUSTIN JOHNSON                    ANTHEM  AZ            335   16      191      35:42.0    7:08/K             
      23    METHAS MEKAPONGPAND               ANTHEM                955   16      213      38:57.0    7:47/K             
Top

Male 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    JAMES CONRAD                      PHOENIX  AZ           129   23       11      19:44.8    3:57/K             
       2    DUSTIN CONRAD                     PORTLAND  OR          130   29       25      21:04.3    4:13/K             
       3    MARIO ANDREOZZI                   PHOENIX  AZ            14   28       28      21:36.5    4:19/K             
       4    MATT STIB                         TUCSON  AZ            993   22       42      22:51.2    4:34/K             
       5    DUSTIN MILES                      TUCSON  AZ            470   22       44      23:02.2    4:36/K             
       6    COLE ADAMSON                      PHOENIX  AZ           853   27       69      25:14.9    5:03/K             
       7    BRIAN NEWCOMB                     PHOENIX  AZ           507   28       72      25:46.2    5:09/K             
       8    TAYLOR STIB                       TUCSON  AZ            994   20       79      26:12.5    5:14/K             
       9    STEVEN MULHERIN                   PHOENIX  AZ           502   22       81      26:28.3    5:18/K             
      10    TYLER RICHARDSON                  GLENDALE  AZ          587   20       97      27:37.0    5:31/K             
      11    LARRY BROADWAY                    LITCHFIELD PARK  AZ    71   29      102      28:00.1    5:36/K             
      12    ERIC SCHLICKMAN                   WHEATON  IL           626   26      103      28:06.8    5:37/K             
      13    SCOTT BREAKIRON                   PHOENIX  AZ            65   20      122      29:00.4    5:48/K             
      14    DEREK LEYSHON                     PEORIA  AZ            398   20      128      29:30.8    5:54/K             
      15    BILL WALTERS                                           1055   21      140      30:03.4    6:01/K             
      16    BROOK HEILING                     SUMMERVILLE  SC       279   28      165      31:48.0    6:22/K             
      17    GEORGE JENNINGS                   GLENDALE  AZ          323   26      166      32:00.0    6:24/K             
      18    ERIN GARROW                       SOMERSET  NJ          226   28      176      33:28.0    6:42/K             
      19    MATHEW FITTING                    PHOENIX  AZ           202   28      199      36:33.7    7:19/K             
      20    BRIAN NETHERO                     PHOENIX  AZ           963   24      201      36:39.6    7:20/K             
      21    MARVIC NAVIDA                     SCOTTSDALE  AZ        962   29      205      37:21.3    7:28/K             
      22    JOE MURPHY                        PHOENIX  AZ           504   29      221      41:20.0    8:16/K             
      23    FELIX TAKACH                      PHOENIX  AZ           716   25      232      44:09.8    8:50/K             
      24    STEPHEN SMITH                     PHOENIX  AZ           669   27      238      44:59.1    9:00/K             
      25    TODD CUNNINGHAM                   GOODYEAR  AZ          878   28      242      46:48.7    9:22/K             
      26    TIMOTHY MAY                       SCOTTSDALE  AZ        441   22      252      57:04.8   11:25/K             
      27    KEVIN DILLON                      PHOENIX  AZ           172   25      256      59:36.6   11:55/K             
Top

Male 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    KYLE MORGAN                                             833   30        7      19:00.1    3:48/K             
       2    JEP BUNDGAARD BUNDGAARD           PHOENIX  AZ            80   33        8      19:15.3    3:51/K             
       3    JASON EPSTEIN                     SEATTLE  WA           890   34       12      19:46.0    3:57/K             
       4    STEVEN FLETCHER                   PHOENIX  AZ           894   32       17      20:20.6    4:04/K             
       5    GRANT EVANS                       PHOENIX  AZ           891   36       26      21:19.4    4:16/K             
       6    MACK BABCOCK                      HIGHLANDS RANCH  CO   859   37       35      22:38.3    4:32/K             
       7    JERRY ALEXANDER                   PHOENIX  AZ             6   38       45      23:33.6    4:43/K             
       8    BARRY TAIT                        PHOENIX  AZ           998   38       52      24:10.1    4:50/K             
       9    CURT WACASEY                      ANTHEM  AZ            760   35       55      24:29.1    4:54/K             
      10    ERIC SASS                         NEW RIVER  AZ         618   35       61      24:41.1    4:56/K             
      11    GREG WEISS                        NEW RIVER  AZ         778   38       62      24:42.1    4:56/K             
      12    ANDREW STEPHENSON                 COLORADO SPRINGS  C   695   32       68      25:11.9    5:02/K             
      13    MACK FREESH                       ANTHEM  AZ            218   36       83      26:36.8    5:19/K             
      14    JASON ISENSTEIN                   BEAVERTON  OR         318   36       84      26:38.1    5:20/K             
      15    WILLIAM HEINZ                     SYKESVILLE  MD        283   39       90      26:59.5    5:24/K             
      16    VINCE SOLIS                       PHOENIX  AZ           673   37       98      27:44.9    5:33/K             
      17    CARLOS DUARTE                     ANTHEM  AZ            884   38      106      28:19.7    5:40/K             
      18    JIMMY ZAMORANO                    PHOENIX  AZ           812   35      111      28:30.2    5:42/K             
      19    ERIC SUAREZ                       ANTHEM  AZ            996   36      115      28:36.1    5:43/K             
      20    JOHN GULINO                       ANTHEM  AZ            255   33      117      28:44.7    5:45/K             
      21    SHANE MCCALL                      PHOENIX  AZ           444   36      121      28:47.2    5:45/K             
      22    PAUL MACKMER                                           1064   35      123      29:01.6    5:48/K             
      23    CRAIG SHIRK                       PHOENIX  AZ           983   35      126      29:23.7    5:53/K             
      24    TODD CUSOLLE                      SCOTTSDALE  AZ        150   39      130      29:40.3    5:56/K             
      25    JAIME RAMOS                                            1119   36      131      29:46.4    5:57/K             
      26    AARON WILLIAMS                    SHORELINE  WA         792   36      135      29:54.9    5:59/K             
      27    MATT BIGHAM                       PHOENIX  AZ            48   36      138      29:57.2    5:59/K             
      28    KEVIN CAMERON                     PHOENIX  AZ            87   30      146      30:14.6    6:03/K             
      29    MARC LIEBMAN                      ANTHEM  AZ            939   36      147      30:16.8    6:03/K             
      30    NOAH PLUMB                        PHOENIX  AZ           563   33      150      30:19.5    6:04/K             
      31    KURT KENYON                       ANTHEM  AZ            920   38      154      30:22.8    6:04/K             
      32    RYAN MADDOX                       ANTHEM  AZ            426   31      155      30:32.0    6:06/K             
      33    BRIAN MONTELEONE                  TEMPE  AZ             483   34      161      31:16.0    6:15/K             
      34    STEVEN KEOPPEL                    PEORIA  AZ            924   39      167      32:05.0    6:25/K             
      35    KEITH UNDERWOOD                   PHOENIX  AZ           746   38      170      32:42.9    6:32/K             
      36    BRYAN WOO                         RANCHO CUCAMONGA  C   800   34      172      32:56.8    6:35/K             
      37    JASON FORD                        EUGENE  OR            214   35      175      33:15.5    6:39/K             
      38    DOUG CLARK                                             1035   35      181      34:01.2    6:48/K             
      39    ERIC MORGAN                       PHOENIX  AZ           494   32      184      34:23.2    6:53/K             
      40    JASON KRANTZ                      NEW RIVER  AZ         369   36      185      34:35.3    6:55/K             
      41    THOMAS SICHROVSKY                 PHOENIX  AZ           657   38      193      36:13.7    7:15/K             
      42    DEREK OYEN                        ANTHEM  AZ            967   36      195      36:20.7    7:16/K             
      43    BRIAN DAVIS                       PHOENIX  AZ           155   37      208      38:04.0    7:37/K             
      44    LEODIS SMITH JR                   OCEANSIDE  CA         670   39      211      38:44.4    7:45/K             
      45    GEORGETTE SMITH                   OCEANSIDE  CA         668   37      212      38:48.9    7:46/K             
      46    MICHAEL SETTO                     ANTHEM  AZ            639   39      229      43:59.0    8:48/K             
      47    RICH HOFFECKER                    PHOENIX  AZ           299   36      230      44:09.1    8:50/K             
      48    CHRISTOPHER OGLESBY               PHOENIX  AZ           514   34      231      44:09.3    8:50/K             
      49    JASON GIRNIUS                                          1023   38      237      44:40.9    8:56/K             
      50    ROBERT GONZALEZ                   HINSDALE  IL          242   38      241      46:15.9    9:15/K             
Top

Male 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    JEFFREY GOLDSTEIN                                      1027   44       10      19:31.7    3:54/K             
       2    TROY MOHR                         ANTHEM  AZ            481   40       15      19:54.2    3:59/K             
       3    MATTHEW WITTER                    BUCKEYE  AZ          1007   40       19      20:30.4    4:06/K             
       4    SCOTT DAVIS                       COLORADO SPRINGS  C   152   49       22      20:42.7    4:08/K             
       5    ROB GOLLON                        ANTHEM  AZ            240   48       23      20:53.5    4:11/K             
       6    SHANE ELMORE                      ANTHEM  AZ            886   40       24      21:00.5    4:12/K             
       7    CHRISTOPHER DUVAL                 ANTHEM  AZ           1010   42       32      22:16.7    4:27/K             
       8    DARREN LEE                        ANTHEM  AZ            389   43       34      22:26.1    4:29/K             
       9    JASON CHALMERS                    LAKE FOREST  IL       872   42       36      22:42.4    4:32/K             
      10    ROBERT GOBIN                                           1087   47       40      22:48.2    4:34/K             
      11    JEFFREY WHITE                     LAWRENCEVILLE  GA     783   47       51      24:07.0    4:49/K             
      12    ANDY STOTTS                       SCOTTSDALE  AZ        702   41       64      24:56.9    4:59/K             
      13    MIKE GILLEM                       ANTHEM  AZ            231   40       74      25:51.3    5:10/K             
      14    DAN KENNEDY                       SCOTTSDALE  AZ        351   43       78      26:10.5    5:14/K             
      15    BYRON SHORT                       SCOTTSDALE  AZ        653   49       85      26:38.1    5:20/K             
      16    COLIN COSGROVE                    ANTHEM  AZ            134   42       87      26:52.7    5:22/K             
      17    JOSH MILLER                                            1063   44       89      26:58.6    5:24/K             
      18    STEFAN GOLDSTEIN                  ANTHEM  AZ            239   42       91      26:59.5    5:24/K             
      19    JAMES LEVENS                      GLENDALE  AZ          397   49       93      27:07.3    5:25/K             
      20    CHRIS FRANKS                      GLENDALE  AZ          895   49       94      27:12.8    5:26/K             
      21    THOMAS OREILLY                    ANTHEM  AZ            524   40       99      27:45.4    5:33/K             
      22    STEVE CUNNINGHAM                  GREELEY  CO           146   44      100      27:52.6    5:34/K             
      23    JAY WALTERS                                            1051   46      101      27:58.6    5:36/K             
      24    KEVIN GILBERTSON                  GLENDALE  AZ         1030   49      107      28:21.4    5:40/K             
      25    TIMOTHY ROESLER                   PHOENIX  AZ           605   43      114      28:34.7    5:43/K             
      26    JIM LINDGREN                      ANTHEM  AZ            403   44      116      28:41.6    5:44/K             
      27    JASON HEFFELFINGER                                      835   40      124      29:12.5    5:50/K             
      28    JOHN MAGYAR                       SURPRISE  AZ          427   40      125      29:13.0    5:51/K             
      29    ROBERT KEAGLE                     GLENDALE  AZ          343   48      127      29:23.8    5:53/K             
      30    DARREN BERNARD                    ANTHEM  AZ             41   41      129      29:40.3    5:56/K             
      31    CHRISTOPHER KOMAR                 SYRACUSE  NY          365   46      133      29:47.9    5:57/K             
      32    JOHN DESTEFANO                    PHOENIX  AZ           161   40      137      29:56.1    5:59/K             
      33    JAMES MAIN                        GLENDALE  AZ          429   47      143      30:07.3    6:01/K             
      34    MICHAEL MATT                      PHOENIX  AZ           440   42      145      30:13.9    6:03/K             
      35    JAMES LAVIN                       GLENDALE  AZ          382   44      151      30:21.8    6:04/K             
      36    STEVE DUCKART                     PHOENIX  AZ           181   40      152      30:22.1    6:04/K             
      37    JAMES JESIOLOWSKI                 PHOENIX  AZ           324   40      158      30:58.0    6:12/K             
      38    TIM TABLAVA                                            1033   47      162      31:37.0    6:19/K             
      39    RUSSELL YURK                      ANTHEM  AZ            811   42      163      31:41.3    6:20/K             
      40    GEORGE KNIERBEIN                  GENEVA  IL            358   42      169      32:39.4    6:32/K             
      41    FRANK QUINN                                            1101   40      171      32:55.8    6:35/K             
      42    MICHAEL GILLESPIE                 ANTHEM  AZ            232   44      174      33:05.2    6:37/K             
      43    GABE GOMEZ                        PHOENIX  AZ           899   45      196      36:26.6    7:17/K             
      44    GREG IMDORF                       GLENDALE  AZ          315   44      198      36:31.3    7:18/K             
      45    BRIAN HOP                         GREELEY  CO           304   43      202      36:43.7    7:21/K             
      46    SEAN KAYE                                              1114   40      204      37:11.9    7:26/K             
      47    KURT EPPEL                        PHOENIX  AZ           889   42      206      37:35.5    7:31/K             
      48    MICHAEL TUCKER                    PHOENIX  AZ           743   42      217      39:29.5    7:54/K             
      49    JOHN KOVACH                       ANTHEM  AZ            367   42      223      41:46.4    8:21/K             
      50    LARRY BUSCH                       ANTHEM  AZ            870   41      240      45:39.5    9:08/K             
      51    STEPHEN LOPEZ                     GOODYEAR  AZ          947   46      243      46:58.1    9:24/K             
      52    JAN GREENHOW                      ANTHEM  AZ            251   40      251      56:24.3   11:17/K             
Top

Male 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    JOHN BLASHASKI                    HOLMEN  WI             52   51       20      20:33.9    4:07/K             
       2    PATRICK HOWLEY                    ANTHEM  AZ            309   52       29      21:42.3    4:20/K             
       3    CHARLES CRESSWELL                 CAVE CREEK  AZ        140   52       30      21:51.8    4:22/K             
       4    JOHN TAYLOR                       PHOENIX  AZ           999   52       49      24:01.7    4:48/K             
       5    ROBERT KELLER                     KENT  OH              345   54       54      24:22.3    4:52/K             
       6    AL RISE                           CAMP VERDE  AZ        591   51       71      25:43.1    5:09/K             
       7    GEOFFREY BELL                     LOVELAND  CO           35   52       75      25:51.5    5:10/K             
       8    KEVIN PARKER                      PHOENIX  AZ           542   50       96      27:35.2    5:31/K             
       9    RICHARD PHIPPS                                         1118   51      104      28:10.5    5:38/K             
      10    RICH WOLVERTON                    CAVE CREEK  AZ        798   53      113      28:31.6    5:42/K             
      11    DENNIS PATRICK                    GLENDALE  AZ          547   50      118      28:45.4    5:45/K             
      12    CLIFF RISDON                                           1039   54      132      29:46.4    5:57/K             
      13    MILTON FLOCH                      VALLEYFORD  WA        210   54      134      29:52.0    5:58/K             
      14    JOHN STEBBINS                     CAVE CREEK  AZ        692   56      141      30:04.7    6:01/K             
      15    JIM STAGMAN                       CHANDLER  AZ          686   56      160      31:11.3    6:14/K             
      16    DAVID LEYSHON                     PHOENIX  AZ           399   51      168      32:31.5    6:30/K             
      17    JOE MYNATT                        GLENDALE  AZ          960   51      183      34:18.2    6:52/K             
      18    TOM BELL                          PHOENIX  AZ            34   59      197      36:28.0    7:18/K             
      19    THOMAS MULHERIN                   PHOENIX  AZ           500   52      200      36:35.5    7:19/K             
      20    KEITH MANOGUE                     PHOENIX  AZ           431   53      209      38:20.8    7:40/K             
      21    THOMAS HARRIS                     ANTHEM  AZ            271   53      222      41:28.0    8:18/K             
      22    BRACK JASKEY                                           1061   50      233      44:14.7    8:51/K             
      23    JAMES BROWN                       PHOENIX  AZ            76   53      254      58:27.0   11:41/K             
      24    ROGER CAMPING                     PHOENIX  AZ            90   56      255      59:34.9   11:55/K             
Top

Male 60 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    DAVID WEEKS                       TEMPE  AZ             777   65       76      25:55.0    5:11/K             
       2    DAN CUNNINGHAM                    PHOENIX  AZ           144   61      120      28:46.7    5:45/K             
       3    STEVE KAYE                                             1115   61      177      33:31.7    6:42/K             
       4    DICK MORGAN                       PHOENIX  AZ           493   63      186      34:49.0    6:58/K             
       5    JEFFREY ROBINSON                  FLAGSTAFF  AZ         598   62      188      34:58.4    7:00/K             
       6    PHILLIP SLIWIAK                                        1068   67      194      36:15.7    7:15/K             
       7    TOMME HARTGROVE                   PHOENIX  AZ           274   64      210      38:44.2    7:45/K             
       8    BOB DEINES                        SHOW LOW  AZ          160   66      218      39:55.5    7:59/K             
       9    ALLEN DAVIS                       PHOENIX  AZ           154   67      219      40:08.4    8:02/K             
      10    RON SHAVLIK                       ANTHEM  AZ            647   60      235      44:34.0    8:55/K             
      11    BRUCE WOLFERSBERGER               PHOENIX  AZ           796   63      236      44:39.7    8:56/K             
      12    MICHAEL TSCHOP                    ANTHEM  AZ            741   60      239      45:30.6    9:06/K             
      13    BARRY SHIRK                       PARADISE  PA          986   63      246      48:25.2    9:41/K             
      14    JOE MCGUIRE                       TACOMA  WA            450   61      247      49:24.7    9:53/K             
      15    STANLEY KUNG                      LA CANADA  CA         926   61      249      49:35.6    9:55/K             
      16    DEAN STANDLEE                     ANTHEM  AZ            689   68      253      58:03.1   11:37/K             
Top

Male 70 to 79

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    EDWARD ABBOTT                     ANTHEM  AZ              1   71       65      25:08.7    5:02/K             
       2    JOHN WALTERS                                           1052   74      220      40:42.0    8:08/K             
       3    ROBERT PARKER                                          1067   73      224      42:19.5    8:28/K             

10km

Top

Overall Female Overall Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    LISA LAVOIE                       PHOENIX  AZ           383   48        1      39:13.5    3:55/K             
       2    HANNAH PHIPPS-YONAS               PHOENIX  AZ           556   29        2      39:46.9    3:59/K             
       3    HEIDI TAMBS                       PHOENIX  AZ           718   40        3      44:15.9    4:26/K             
Top

Female 10 to 14

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    KAILA ALLEN                       PHOENIX  AZ             9   12       64      57:39.0    5:46/K             
       2    GIANNA BARBAROTTO                 ANTHEM  AZ             23   11      101    1:03:25.5    6:21/K             
Top

Female 15 to 19

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    LANE CONRAD                       PHOENIX  AZ           128   17      105    1:03:59.0    6:24/K             
       2    RACHAEL HANCOCK                   NEW RIVER  AZ         261   17      110    1:05:19.8    6:32/K             
Top

Female 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    KORINE LIEBMAN                    ANTHEM  AZ            402   29        4      44:47.3    4:29/K             
       2    ROSE ROBERTSON                    PFLUGERVILLE  TX      594   29       18      49:00.0    4:54/K             
       3    BRI GONZALES                      SCOTTSDALE  AZ        901   21       23      50:25.8    5:03/K             
       4    MOLLY SHULA                       PHOENIX  AZ           655   26       27      51:01.0    5:06/K             
       5    MONIQUE CRUZ                      SAN ANTONIO  TX       142   25       28      51:02.0    5:06/K             
       6    AMY KAYE                                               1116   29       31      51:35.0    5:10/K             
       7    ASHLEY MORTENSEN                  SCOTTSDALE  AZ        495   26       39      53:03.4    5:18/K             
       8    BETHANY WINTERS                   SCOTTSDALE  AZ        795   29       40      53:04.2    5:18/K             
       9    KAMI MACH                         PHOENIX  AZ           423   27       42      53:10.6    5:19/K             
      10    KELSEY HINTZ                      SCOTTSDALE  AZ        913   22       44      53:27.7    5:21/K             
      11    KIMBERLEE SMITH                                        1094   22       45      53:54.5    5:23/K             
      12    CARI RISBY                                              349   25       49      54:41.6    5:28/K             
      13    BAILEY FERGUSON                   SCOTTSDALE  AZ        197   25       54      56:17.8    5:38/K             
      14    HILARY ACOSTA                                          1047   28       79    1:00:08.2    6:01/K             
      15    EMILY WILLIAMS                    ANTHEM  AZ            790   24       90    1:02:11.6    6:13/K             
      16    KACIE LYDING                      PHOENIX  AZ           949   23       94    1:02:37.8    6:16/K             
      17    AMBER BERENNAN                                         1078   25      113    1:05:54.9    6:35/K             
      18    SARAH DEWEY                       NEW ORLEANS  LA       166   23      114    1:06:32.1    6:39/K             
      19    KATHY LANCASER                    DURHAM  NC            931   26      116    1:07:15.7    6:44/K             
      20    TAUSHA TOWNSEND                   ANTHEM  AZ            735   29      118    1:07:22.1    6:44/K             
      21    BRANDY WALTON                     PHOENIX  AZ           770   25      120    1:07:32.6    6:45/K             
      22    SPRING BEMIS                      ANTHEM  AZ             37   24      124    1:08:07.3    6:49/K             
      23    MELANIE TRAUTMAN                  PHOENIX  AZ           736   27      128    1:08:36.3    6:52/K             
      24    ROBYN WHITE                                            1058   29      141    1:11:14.5    7:07/K             
      25    DINA LACANDOLA                    NEW YORK  NY          376   28      143    1:11:51.6    7:11/K             
      26    LAUREN FLESHMAN                   PHOENIX  AZ           206   21      147    1:13:18.6    7:20/K             
      27    LYDIA FITTING                     PHOENIX  AZ           200   26      153    1:15:00.7    7:30/K             
      28    VALERIE SWENSON                   GLENDALE  AZ          713   29      154    1:15:07.8    7:31/K             
      29    MIKAELA LYDING                    PHOENIX  AZ           948   20      159    1:17:57.1    7:48/K             
Top

Female 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    LISA MILLER                       GILBERT  AZ           472   38        5      44:50.2    4:29/K             
       2    LISA BRIES                        PEORIA  AZ             69   39       10      47:01.0    4:42/K             
       3    MONICA PARKER                     ANTHEM  AZ            540   33       11      47:24.1    4:44/K             
       4    LESLIE MARCUM                     PHOENIX  AZ           851   32       12      47:27.4    4:45/K             
       5    MARY RIBADENEIRA                  PHOENIX  AZ           584   39       13      47:36.4    4:46/K             
       6    JILL MOORE                        PHOENIX  AZ           487   35       14      47:46.5    4:47/K             
       7    APRIL MANOR                       SCOTTSDALE  AZ        432   32       16      48:03.1    4:48/K             
       8    RACHELLE SHAVER                   PHOENIX  AZ           646   38       19      49:01.6    4:54/K             
       9    EVA ROTHBERG                                           1032   34       20      49:12.9    4:55/K             
      10    KATIE PRESTON                     SCOTTSDALE  AZ        567   37       21      49:36.4    4:58/K             
      11    KELLI CARHART                     CHICAGO  IL            98   31       22      50:14.6    5:01/K             
      12    KATY WHITLOCK                     SUN CITY  AZ          785   32       26      50:54.0    5:05/K             
      13    CYNTHIA MEYER                     ANTHEM  AZ            461   38       30      51:34.0    5:09/K             
      14    LORI NORTON                                             842   39       32      51:38.0    5:10/K             
      15    HOLLY HOVIOUS                     PHOENIX  AZ           308   34       33      51:43.0    5:10/K             
      16    SARA HOP                          GREELEY  CO           303   39       34      52:09.2    5:13/K             
      17    HOLLI DAHMEN                      PHOENIX  AZ           880   30       37      52:45.8    5:17/K             
      18    LAURA ENDRES                      SCOTTSDALE  AZ        186   38       38      52:59.1    5:18/K             
      19    LAYLA CROSBY                                           1037   37       47      54:20.4    5:26/K             
      20    DEEDEE BEEM                       PHOENIX  AZ            31   39       48      54:36.4    5:28/K             
      21    VALERIE FERNANDEZ                 PHOENIX  AZ           198   33       51      55:23.0    5:32/K             
      22    RACHELLE OPOLSKI                  PHOENIX  AZ           523   35       53      56:09.5    5:37/K             
      23    SHAWN OSULLIVAN                   ANN ARBOR  MI         528   38       55      56:19.1    5:38/K             
      24    ASHLEE LUEDERS                    PHOENIX  AZ           416   30       57      56:32.2    5:39/K             
      25    LEAH FISHER                       SCOTTSDALE  AZ        199   31       58      56:39.2    5:40/K             
      26    LISA STEPP                        ANTHEM  AZ            696   37       61      57:14.8    5:43/K             
      27    KRISTIN O'GORMAN                  NEW RIVER  AZ         515   39       62      57:37.7    5:46/K             
      28    WENDY REINHARDT                   SCOTTSDALE  AZ        977   31       65      57:43.3    5:46/K             
      29    AMY DUNN                          PHOENIX  AZ           885   33       66      57:45.9    5:47/K             
      30    JESSICA MARSH                     PHOENIX  AZ           434   32       67      57:47.8    5:47/K             
      31    JAMIE VILLA                       PHOENIX  AZ           759   32       68      57:50.4    5:47/K             
      32    AMANDA WHITLOCK                   SUN CITY  AZ          786   34       71      58:27.5    5:51/K             
      33    KRISTIN SKEVINGTON                SCOTTSDALE  AZ        662   38       74      59:39.7    5:58/K             
      34    DEBBIE BERNARD                    ANTHEM  AZ             40   36       75      59:44.8    5:58/K             
      35    STEPHANIE JOHNSON                 PHOENIX  AZ           329   30       76      59:53.3    5:59/K             
      36    KAREN MIRANDA                     ANTHEM  AZ            476   39       77      59:54.7    5:59/K             
      37    JEN GARROW                        PHOENIX  AZ           224   30       81    1:00:32.5    6:03/K             
      38    DEBRA SIMS                        CAVE CREEK  AZ        660   38       82    1:00:35.6    6:04/K             
      39    CHRISTINE STURGIS                 PHOENIX  AZ           706   38       83    1:01:19.2    6:08/K             
      40    WENDY PEREZ                       GLENDALE  AZ          550   37       84    1:01:19.5    6:08/K             
      41    DR. IRMA KALETA                   PHOENIX  AZ           916   39       85    1:01:24.3    6:08/K             
      42    LEZLIE HO                         PHOENIX  AZ           297   35       86    1:01:30.3    6:09/K             
      43    BROOKE WALDRON                    ANTHEM  AZ            763   30       87    1:01:41.3    6:10/K             
      44    POLLY MOORE                       ANTHEM  AZ            485   35       89    1:02:11.3    6:13/K             
      45    DIANA MALLOY                      GILBERT  AZ           950   37       91    1:02:22.9    6:14/K             
      46    ALISON MORAN                      PHOENIX  AZ           490   30       92    1:02:28.1    6:15/K             
      47    CHRISTA MAHARRY                   PEORIA  AZ            428   34       93    1:02:32.8    6:15/K             
      48    JEN SEARS                         ANTHEM  AZ            635   34       96    1:03:00.8    6:18/K             
      49    JEANNE BAUGHMAN                   CAVE CREEK  AZ        863   36       97    1:03:13.0    6:19/K             
      50    LORI BARBAROTTO                   ANTHEM  AZ             22   35      100    1:03:25.0    6:21/K             
      51    VERONICA LUNA                     SURPRISE  AZ          418   39      102    1:03:38.0    6:22/K             
      52    RACHEL PHIPPS-YONAS               PHOENIX  AZ           557   36      104    1:03:50.0    6:23/K             
      53    TARA SCHESSER                     ANTHEM  AZ            622   32      106    1:04:03.5    6:24/K             
      54    JEN YEE                           GLENDALE  AZ          807   30      107    1:04:17.0    6:26/K             
      55    AMANDA PRINCE                     SAN MARCOS  CA        568   39      117    1:07:17.1    6:44/K             
      56    MICHELLE DIMARIA                  SCOTTSDALE  AZ        173   36      121    1:07:40.6    6:46/K             
      57    VERONICA YATES                    PHOENIX  AZ          1008   39      123    1:07:58.4    6:48/K             
      58    KRISTEN FARNSWORTH                PHOENIX  AZ           892   33      125    1:08:08.0    6:49/K             
      59    CATHERINE BLACKWOOD               PHOENIX  AZ            51   30      126    1:08:14.7    6:49/K             
      60    AUBREY CARAWAY                    PHOENIX  AZ            96   37      127    1:08:21.1    6:50/K             
      61    KATHY PAGE                        ANTHEM  AZ            539   38      130    1:09:53.4    6:59/K             
      62    JANE OSWALD                       PHOENIX  AZ           529   37      132    1:10:16.4    7:02/K             
      63    LAURA ORR                         PHOENIX  AZ           526   38      133    1:10:16.5    7:02/K             
      64    EVETTE SAN NICOLAS                SUN CITY  AZ          616   38      135    1:10:26.0    7:03/K             
      65    ROSA AYALA                        PHOENIX  AZ            17   39      136    1:10:28.5    7:03/K             
      66    CATHERINE FRIEDMAN                PHOENIX  AZ           220   35      138    1:10:56.6    7:06/K             
      67    ANGELINE SEDDON                   PHOENIX  AZ           636   37      139    1:11:06.1    7:07/K             
      68    DEEDEE RAMON                      PHOENIX  AZ           975   35      140    1:11:06.5    7:07/K             
      69    SALLY HENZEL                      PHOENIX  AZ           290   37      144    1:12:15.0    7:14/K             
      70    HANSEN LEIGH                                           1103   36      148    1:13:28.2    7:21/K             
      71    SUMMER SOMERA                     PHOENIX  AZ           677   33      150    1:14:00.4    7:24/K             
      72    MELISSA LOPEZ                     PHOENIX  AZ           415   32      151    1:14:12.0    7:25/K             
      73    LISA FLAMING                      ANTHEM  AZ            204   33      152    1:14:22.6    7:26/K             
      74    CARMEN BECKNER                    ANTHEM  AZ             28   38      156    1:16:10.1    7:37/K             
      75    HEIDI SOLLARS                     LITCHFIELD PARK  AZ   675   38      158    1:17:22.9    7:44/K             
      76    MARIANNE MORROW                   LAVEEN  AZ            958   31      165    1:34:05.2    9:25/K             
      77    TANYA LOGES                       MESA  AZ              410   37      166    1:44:43.2   10:28/K             
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    SUE OWLETT                        WELLSBORO  PA         530   45        6      45:20.7    4:32/K             
       2    JULIE WHITMAN                                           821   44        7      45:51.0    4:35/K             
       3    TRACY LIVINGSTON                  PEORIA  AZ            409   47        8      46:30.1    4:39/K             
       4    JODY HENDERSON                    SCOTTSDALE  AZ        286   41        9      46:30.7    4:39/K             
       5    ANGELA JASMUND                                          820   47       15      48:02.0    4:48/K             
       6    ROBYN REITHINGER                  SCOTTSDALE  AZ        582   42       17      48:56.4    4:54/K             
       7    CAROL GONZALES                    SCOTTSDALE  AZ        900   45       24      50:26.0    5:03/K             
       8    AMY WILKE                         BURBANK  CA          1006   45       29      51:23.0    5:08/K             
       9    ANASTASIA KUCERA                                       1070   47       35      52:13.1    5:13/K             
      10    MICHELE CELENTANO                 ANTHEM  AZ           1026   40       41      53:05.9    5:19/K             
      11    KIRSTEN SNAREY                    SCOTTSDALE  AZ        671   41       43      53:24.5    5:20/K             
      12    AMY KEEME                         PHOENIX  AZ           344   44       46      54:03.6    5:24/K             
      13    JACQUELINE BALS                   CAVE CREEK  AZ         20   46       50      54:43.9    5:28/K             
      14    ADA BARNES                        PHOENIX  AZ            24   41       52      55:47.5    5:35/K             
      15    DEBI BARNETT                      ANTHEM  AZ            818   48       56      56:29.7    5:39/K             
      16    ELIZABETH FLYNN                                         832   44       59      56:43.1    5:40/K             
      17    CHRISTINA MILES                                        1082   44       60      56:53.8    5:41/K             
      18    KAREN PACK                        GLENDALE  AZ          537   44       63      57:37.8    5:46/K             
      19    TRACI GREENHOW                    ANTHEM  AZ            250   42       70      58:00.7    5:48/K             
      20    STEPHEN BURNETT                   GOODYEAR  AZ           83   41       72      58:49.1    5:53/K             
      21    SHANNON ACOR                      SPRINGVILLE  UT         4   40       73      58:58.8    5:54/K             
      22    LAUREL CLIFFORD                   LAKE HAVASU CITY  A   116   40       78    1:00:04.0    6:00/K             
      23    KAY BROOKS                        WITTMANN  AZ          869   40       80    1:00:19.7    6:02/K             
      24    KAREN EYNON                       SCOTTSDALE  AZ        190   49       88    1:01:55.7    6:12/K             
      25    JOYCE FREDERICK                   CAVE CREEK  AZ        216   46       98    1:03:18.0    6:20/K             
      26    KELLY FENECH                      SEDONA  AZ            196   45       99    1:03:21.0    6:20/K             
      27    DAWN MCCOY                        ANTHEM  AZ            445   40      103    1:03:39.0    6:22/K             
      28    KARLA CLEVELAND                   PHOENIX  AZ           113   43      108    1:04:25.0    6:27/K             
      29    STEPHANIE GOMEZ                   HOUSTON  TX           241   40      109    1:04:34.0    6:27/K             
      30    KATEY GUERZON                     ANTHEM  AZ            254   40      111    1:05:24.7    6:32/K             
      31    LISA MCGUINNESS                   ANTHEM  AZ            953   44      112    1:05:36.6    6:34/K             
      32    TERESA SANTIAGO                   PHOENIX  AZ           617   41      122    1:07:50.7    6:47/K             
      33    LESLIE NOYES                      GLENDALE  AZ         1100   41      129    1:09:03.3    6:54/K             
      34    COLLEEN ARAMIAN                   ANTHEM  AZ             15   42      131    1:09:54.7    6:59/K             
      35    CAROL KIDD                        PHOENIX  AZ           353   40      134    1:10:22.7    7:02/K             
      36    FARA BENNETT                      GILBERT  AZ            39   40      137    1:10:42.8    7:04/K             
      37    DIANE FLESHMAN                    PHOENIX  AZ           207   49      146    1:13:18.5    7:20/K             
      38    KATHRYN BRASFIELD                 ANTHEM  AZ             62   40      155    1:15:45.3    7:35/K             
      39    SALLY VALLAT                      PHOENIX  AZ           752   48      157    1:16:38.1    7:40/K             
      40    ANITA EISENHART                   CAVE CREEK  AZ        184   44      160    1:23:46.2    8:23/K             
      41    PATRICIA ROGOWSKI                 ANTHEM  AZ            606   43      161    1:24:04.2    8:24/K             
      42    JENNIFER FUSCO                    ANTHEM  AZ            221   48      162    1:24:04.2    8:24/K             
      43    JULI SCHEXNAYDER                  GLENDALE  AZ          623   47      164    1:33:27.9    9:21/K             
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    JANE NEWMAN                       PRESCOTT  AZ         1086   55       25      50:38.2    5:04/K             
       2    KIM WILLIAMS                      SUN CITY  AZ          787   59       36      52:33.9    5:15/K             
       3    KAY SMITH                         GLENDALE  AZ          666   54       69      57:52.9    5:47/K             
       4    RENEE RIVERA                      PHOENIX  AZ           593   51       95    1:02:43.7    6:16/K             
       5    CAROLYN GRASSMAN                  WEST LINN  OR         247   59      115    1:06:41.8    6:40/K             
       6    TAMARA TENNYSON                   TEMPE  AZ             725   53      119    1:07:29.3    6:45/K             
       7    CECILIA JIMENEZ                   PHOENIX  AZ           325   52      142    1:11:35.3    7:10/K             
       8    GLORIA YBARRA                     PHOENIX  AZ           806   57      145    1:13:15.4    7:20/K             
Top

Female 60 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    RENEE UREEL                       DESERT HILLS  AZ      748   61      149    1:13:51.8    7:23/K             
       2    JUDY COON                         PEORIA  AZ            131   65      163    1:26:26.7    8:39/K             
Top

Overall Male Overall Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    TOM CLARKE                        ANTHEM  AZ            112   39        1      34:00.5    3:24/K             
       2    MATT SCHMITT                                            846   28        2      37:08.4    3:43/K             
       3    TODD BARNES                       GLENDALE  AZ           25   47        3      37:21.2    3:44/K             
Top

Male 9 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    ETHAN MCCOY                       ANTHEM  AZ            446    8      136    1:03:38.5    6:22/K             
Top

Male 10 to 14

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    COREY MILES                                            1081   14       55      48:54.0    4:53/K             
Top

Male 15 to 19

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    BOB OWLETT                        WELLSBORO  PA         532   16        7      38:31.8    3:51/K             
       2    BENTLEY REGEHR                    WICKENBURG  AZ        579   19        8      38:43.5    3:52/K             
       3    CHARLES VAN DER WALT              SCOTTSDALE  AZ        753   15       12      39:08.2    3:55/K             
       4    JARED YANNIELLO                                         847   17       14      39:53.8    3:59/K             
       5    KAMERON WALLIS                    GLENDALE  AZ          769   18       17      41:31.0    4:09/K             
       6    AJ KISSEE                         SCOTTSDALE  AZ        356   17       32      45:13.8    4:31/K             
       7    DILLON WELLS                                           1044   15       33      45:14.2    4:31/K             
       8    DUSTYN OWSLEY                     PHOENIX  AZ           535   17       54      48:53.2    4:53/K             
Top

Male 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    JUSTIN BOYD                       COTTONWOOD  AZ         60   20       10      38:56.2    3:54/K             
       2    CRAIG MORTON                      PHOENIX  AZ           497   25       15      40:19.1    4:02/K             
       3    JEREMIAH ELDERS                   GLENDALE  AZ          185   20       24      44:16.3    4:26/K             
       4    PRESTON WEAKLEND                  PHOENIX  AZ          1003   28       29      45:03.5    4:30/K             
       5    TRAVIS WHITE                                           1057   22       47      47:40.1    4:46/K             
       6    DAVID MCCAIN                                           1093   24       52      48:32.4    4:51/K             
       7    DAVIS DRIVER,JR.                  SCOTTSDALE  AZ        179   24       61      49:32.1    4:57/K             
       8    JIGAR SHAH                        MARKHAM  ON           642   26       64      49:59.4    5:00/K             
       9    RYAN CAMPING                      PHOENIX  AZ            89   29       68      51:06.0    5:07/K             
      10    ERIC LARSON                       SAHUARITA  AZ         378   25       71      52:01.6    5:12/K             
      11    DAMON TENNYSON                    TEMPE  AZ             726   21       75      52:18.2    5:14/K             
      12    THOMAS RYAN                       SCOTTSDALE  AZ        611   27       77      52:33.9    5:15/K             
      13    TYLER MORTENSEN                   SCOTTSDALE  AZ        496   29       78      52:35.6    5:16/K             
      14    SLOAN KING                        SCOTTSDALE  AZ        354   29       79      52:39.5    5:16/K             
      15    CASEY KNIGHT                      PHOENIX  AZ           360   29       80      52:44.6    5:16/K             
      16    ADAM COLOMBO                      PARKER  CO            121   24       92      54:26.0    5:27/K             
      17    MICHAEL COLOMBO                   GLENDALE  AZ          120   28       93      54:26.0    5:27/K             
      18    DAVID LESHNER                     PHOENIX  AZ           396   27       94      54:35.2    5:28/K             
      19    WILLIAM BALS                      CAVE CREEK  AZ         21   21      109      56:10.6    5:37/K             
      20    JOSH FLESHMAN                     CLOVIS  NM            205   27      120      59:15.9    5:56/K             
      21    KEVIN JENKINS                     PHOENIX  AZ           321   27      122    1:00:23.8    6:02/K             
      22    THOMAS SILVA                      AUSTIN  TX            659   26      126    1:01:23.0    6:08/K             
      23    JAKE KNIGHT                       PHOENIX  AZ           361   26      129    1:01:45.9    6:11/K             
      24    MATTHEW SWENSON                   GLENDALE  AZ          714   28      152    1:15:07.9    7:31/K             
Top

Male 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    GEOFFREY JOHNSON                  GLENDALE  AZ          328   36        4      37:21.3    3:44/K             
       2    DUSTIN CAMPING                    PHOENIX  AZ            88   31        5      37:30.7    3:45/K             
       3    DONOVAN KELLY                     PHOENIX  AZ           919   35        9      38:43.8    3:52/K             
       4    IAN CHAPPLE                       SCOTTSDALE  AZ       1073   35       13      39:25.7    3:57/K             
       5    CARLOS MARTINEZ                   LAVEEN  AZ            436   36       18      43:32.5    4:21/K             
       6    JOSH MATLAF                       CORONA DEL MAR  CA    438   37       21      44:00.1    4:24/K             
       7    BEN MILLER                        GILBERT  AZ           471   36       22      44:05.1    4:25/K             
       8    DANIEL PENA                       PHOENIX  AZ           969   39       23      44:05.9    4:25/K             
       9    JOHN SOLHEIM                      ANTHEM  AZ            990   36       25      44:19.1    4:26/K             
      10    BRADY DOHRMANN                    MESA  AZ              174   31       26      44:19.7    4:26/K             
      11    MICHAEL LIEBMAN                   ANTHEM  AZ            401   34       27      44:20.5    4:26/K             
      12    ANTHONY CHRISTIANSON              PHOENIX  AZ           876   38       35      45:23.5    4:32/K             
      13    RAHOOL KARNIK                     PHOENIX  AZ           917   35       36      45:44.9    4:34/K             
      14    KEVIN PRINISKI                    ANTHEM  AZ            569   36       37      45:56.9    4:36/K             
      15    RICH SIMS                         CAVE CREEK  AZ        661   36       39      46:02.3    4:36/K             
      16    SCOTT RISBY                                             794   33       45      47:28.1    4:45/K             
      17    DERICK FOGT                                            1065   38       48      48:03.4    4:48/K             
      18    JOSHUA SKEVINGTON                 SCOTTSDALE  AZ        663   36       49      48:09.3    4:49/K             
      19    DAVID LIN                         PHOENIX  AZ           943   38       50      48:14.5    4:49/K             
      20    BRETT STEWART                     PHOENIX  AZ           992   39       53      48:34.7    4:51/K             
      21    JUSTIN KYLE                       ANTHEM  AZ            374   35       57      49:02.4    4:54/K             
      22    MATT WEAVER                       PHOENIX  AZ           775   37       58      49:04.1    4:54/K             
      23    GREG PREDMORE                                           852   38       59      49:20.7    4:56/K             
      24    TOM MENNIE                        SCOTTSDALE  AZ        458   37       67      50:27.0    5:03/K             
      25    CARLOS SANCHEZ                    PHOENIX  AZ           979   39       70      51:49.4    5:11/K             
      26    SCOTT CROSBY                                           1036   38       72      52:05.9    5:13/K             
      27    PETER ROCCO                       MESA  AZ              978   39       74      52:18.1    5:14/K             
      28    GREGG LIPKIN                      LAS VEGAS  NV         406   37       76      52:32.6    5:15/K             
      29    JOHN PUGLIESE                     PHOENIX  AZ           570   37       82      53:02.8    5:18/K             
      30    PEPPER HARWARD                                         1046   34       83      53:04.2    5:18/K             
      31    MATTHEW ECKERMAN                  SAN DIEGO  CA         183   35       86      53:28.8    5:21/K             
      32    NEAL RODAK                        PHOENIX  AZ           601   34       87      53:34.6    5:21/K             
      33    RICCO LEPEZ                       CAVE CREEK  AZ        933   36       88      53:39.1    5:22/K             
      34    JASON OLSON                       PHOENIX  AZ           518   32       98      54:45.1    5:29/K             
      35    ADAM PARRISH                      PHOENIX  AZ           545   33      100      54:57.4    5:30/K             
      36    CHRISTIAN LUEDERS                 PHOENIX  AZ           417   30      103      55:55.2    5:36/K             
      37    JOSEPH NUSAIRAT                   PHOENIX  AZ           965   35      105      55:57.5    5:36/K             
      38    MIKE HOOVER                       MARICOPA  AZ          302   30      106      56:05.9    5:37/K             
      39    ERIK SEARS                        ANTHEM  AZ            634   33      110      56:10.8    5:37/K             
      40    BRIEN WHITE                                            1059   30      111      56:17.6    5:38/K             
      41    RAYMOND PEREZ                     GLENDALE  AZ          551   37      125    1:00:53.4    6:05/K             
      42    THOMAS SALOW                      PHOENIX  AZ           615   32      130    1:01:56.5    6:12/K             
      43    BRANDON WALKER                    PHOENIX  AZ           764   37      131    1:02:09.4    6:13/K             
      44    DAMIEN MACH                       PHOENIX  AZ           424   32      134    1:02:52.7    6:17/K             
      45    EVAN ENGLE                        SURPRISE  AZ          888   33      137    1:03:59.5    6:24/K             
      46    ROBERT HARRELL                    ANTHEM  AZ            270   34      138    1:04:05.0    6:25/K             
      47    DAVID YEE                         GLENDALE  AZ          808   31      139    1:04:17.8    6:26/K             
      48    WILL PELLISTRI                    WADDELL  AZ           549   33      140    1:04:18.0    6:26/K             
      49    OLIVER WHITELAW                   PEORIA  AZ           1005   37      143    1:04:47.0    6:29/K             
      50    ADAM TSCHOP                       ANTHEM  AZ            739   35      144    1:05:02.2    6:30/K             
      51    ANTHONY DI MEOLA                  SURPRISE  AZ          168   31      145    1:05:17.7    6:32/K             
      52    MANUEL BURBOA                     LAVEEN  AZ             82   36      148    1:07:35.6    6:46/K             
      53    SCOTT KUNZ                        PHOENIX  AZ           372   39      150    1:09:12.0    6:55/K             
Top

Male 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    AARON BRASFIELD                   ANTHEM  AZ             63   40        6      37:49.1    3:47/K             
       2    JIM PRESCOTT                      GLENDALE  AZ          566   47       11      39:05.0    3:55/K             
       3    FRANK SURFACE                     CATHARPIN  VA         711   47       16      40:23.0    4:02/K             
       4    CARL BIELSTEIN                    ANTHEM  AZ             46   49       19      43:33.7    4:21/K             
       5    SCOTT ENDRES                      SCOTTSDALE  AZ        187   41       30      45:04.1    4:30/K             
       6    MARK BRODNIK                      CHANDLER  AZ           72   41       31      45:09.6    4:31/K             
       7    TIMOTHY MOORE                     ALBUQUERQUE  NM       484   49       34      45:20.3    4:32/K             
       8    ANTHONY FARINACCI                                      1062   42       38      45:59.1    4:36/K             
       9    DAVID ACOR                        SPRINGVILLE  UT         3   41       40      46:29.6    4:39/K             
      10    CHRIS BENTER                      CAVE CREEK  AZ        865   42       41      46:37.7    4:40/K             
      11    ALAN HOOVER                       PRESCOTT  AZ          301   47       42      46:49.4    4:41/K             
      12    WILLIE-JAMES WADE                 ANTHEM  AZ            761   46       44      47:22.1    4:44/K             
      13    KEVIN HUNSAKER                    MENLO PARK  CA        313   45       46      47:39.6    4:46/K             
      14    SHAWN WELLS                                            1045   44       51      48:27.0    4:51/K             
      15    DAN SPINOGATH                                          1109   41       60      49:23.3    4:56/K             
      16    SHAWN GILBERTSON                  GLENDALE  AZ          898   44       65      50:01.7    5:00/K             
      17    TREVOR HILL                       ANTHEM  AZ            292   45       66      50:22.8    5:02/K             
      18    DAVID QUINE                       PHOENIX  AZ           573   40       81      52:56.9    5:18/K             
      19    MICHAEL CARHART                   PHOENIX  AZ            99   41       84      53:16.3    5:20/K             
      20    TONY KISSEE                       SCOTTSDALE  AZ        355   49       85      53:27.2    5:21/K             
      21    RICK WILLIAMS                                          1015   45       89      53:55.5    5:24/K             
      22    ANTHONY PLUMMER                   PHOENIX  AZ           565   42       90      54:03.9    5:24/K             
      23    DAN CONNOLLY                      CASTLE ROCK  CO       123   47       97      54:44.7    5:28/K             
      24    KEVIN CONNOLLY                    ANTHEM  AZ            124   44      101      55:00.5    5:30/K             
      25    JEFF MOORE                        PHOENIX  AZ           486   41      102      55:12.1    5:31/K             
      26    EDWARD HARDY                      ANTHEM  AZ            907   46      104      55:55.5    5:36/K             
      27    FRANK BOGAT                       PHOENIX  AZ            56   48      107      56:09.5    5:37/K             
      28    MARK SCMRANZ                                           1088   40      108      56:10.1    5:37/K             
      29    MARTIN JONES                                           1038   41      112      56:59.4    5:42/K             
      30    MICKEY HANSEN JR                  PHOENIX  AZ           267   42      115      57:16.1    5:44/K             
      31    ERIC NOYES                        GLENDALE  AZ         1099   43      116      57:21.8    5:44/K             
      32    BRIAN MCGUINNESS                  ANTHEM  AZ            954   41      117      57:42.8    5:46/K             
      33    SCOTT ALLEN                       PHOENIX  AZ             8   46      118      57:45.3    5:47/K             
      34    BRIAN CLIFFORD                    LAKE HAVASU CITY  A   117   41      121    1:00:04.2    6:00/K             
      35    JEFF FALLEY                       GLENDALE  AZ          192   45      124    1:00:36.9    6:04/K             
      36    DARREN DEYOUNG                    PRESCOTT VALLEY  AZ   167   42      127    1:01:33.6    6:09/K             
      37    ANDY GOTTMAN                      GLENDALE  AZ          246   46      133    1:02:44.2    6:16/K             
      38    ERIC LEONHARDT                    GLENDALE  AZ          395   44      142    1:04:34.5    6:27/K             
      39    MARIO MENTA                       PEORIA  AZ            459   43      146    1:05:24.7    6:32/K             
      40    MATIAS NEVAREZ                    PHOENIX  AZ           964   40      149    1:08:10.1    6:49/K             
      41    GREG KIDD                         PHOENIX  AZ           352   41      151    1:10:22.5    7:02/K             
Top

Male 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    TOM OWLETT                        WELLSBORO  PA         531   53       20      43:59.0    4:24/K             
       2    RICHARD FARR                                           1083   52       28      44:25.6    4:27/K             
       3    REXFORD MACGREGOR                 PHOENIX  AZ           422   52       43      46:58.3    4:42/K             
       4    MARK BREWER                                             843   51       56      48:59.6    4:54/K             
       5    DAVID HYMAN                       LEXINGTON  KY         314   59       63      49:48.1    4:59/K             
       6    YVES DUBREUIL                     QUEBEC  QC            180   57       69      51:31.0    5:09/K             
       7    JAMES VOGT                        SCOTTSDALE  AZ       1002   54       73      52:13.9    5:13/K             
       8    TIM FLESHMAN                      PHOENIX  AZ           208   52       91      54:13.6    5:25/K             
       9    VINCENT VALENTINO                 BUCKEYE  AZ           749   58       95      54:42.2    5:28/K             
      10    ROBERT NUTT                       DARIEN  IL            513   50       96      54:42.6    5:28/K             
      11    JAMES MORAN                       HINSDALE  IL          489   50       99      54:47.2    5:29/K             
      12    PETER DEWEY                       SCOTTSDALE  AZ        164   53      113      57:00.4    5:42/K             
      13    FRANK CROSSMAN                    ANTHEM  AZ            141   52      114      57:13.5    5:43/K             
      14    HOWARD HINTZ                      SCOTTSDALE  AZ        296   54      119      59:13.8    5:55/K             
      15    DAN MERRY                         LOS ANGELES  CA       460   50      123    1:00:32.7    6:03/K             
      16    PAUL DUNTLEY                                           1040   50      128    1:01:45.6    6:11/K             
      17    BILL REED                         PORTER  IN            578   58      135    1:03:00.9    6:18/K             
      18    CLETUS THIEBEAU                   GLENDALE  AZ          728   52      141    1:04:26.0    6:27/K             
Top

Male 60 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    HARVEY KUNZ                       OMAHA  NE             373   64       62      49:43.1    4:58/K             
       2    ROBERT RODRIGUEZ                  ANTHEM  AZ            604   64      147    1:05:38.7    6:34/K             
Top

Male 70 to 79

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    BOB WILLIAMS                      SUN CITY  AZ          788   70      132    1:02:13.6    6:13/K             

*Overall place within gender.