XTERRA TRAIL RUN - Estrella Mountain

Age Group Results

October 03, 2010


Results By 4 Peaks Racing

Men: 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Women: 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

8km

Overall Female Overall Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    LAJUAN KELLEY                     PHOENIX  AZ           113   41        6      42:35.3    5:19/K             
       2    JULIE FORSBERG                    SCOTTSDALE  AZ         76   33       11      45:54.5    5:44/K             
       3    NOELLE BACA                       PHOENIX  AZ            11   26       13      46:16.0    5:47/K             
Top

Female 10 to 14

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    SARAH CARTER                      GOODYEAR  AZ           39   13       21      47:44.4    5:58/K             
       2    LAUREN ROBINETT                   PHOENIX  AZ           173   12       93    1:14:44.4    9:21/K             
Top

Female 15 to 19

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    SIERRA ROBINETT                   PHOENIX  AZ           174   17       48      58:02.5    7:15/K             
Top

Female 20 to 24

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    HOLLY STABLER                     TEMPE  AZ             199   21       67    1:05:08.0    8:09/K             
       2    KORI SMITH- MIRANDA               MAPLE LAKE  MN        196   20       73    1:07:09.2    8:24/K             
Top

Female 25 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    CYNTHIA MOY                       GLENDALE  AZ          150   27       55    1:01:00.3    7:38/K             
       2    KATE BYRNE                        LITCHFIELD PARK  AZ    35   29       61    1:02:51.8    7:51/K             
       3    SARAH BRINER                      SCOTTSDALE  AZ         24   28       80    1:09:31.9    8:41/K             
       4    JANA CUARTEROS                                          256   29       85    1:11:13.2    8:54/K             
       5    MARY BARAMASCO                    GOODYEAR  AZ           15   28       88    1:11:59.4    9:00/K             
Top

Female 30 to 34

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    SUZANNE REBNE                     GLENDALE  AZ          167   31       25      48:42.5    6:05/K             
       2    ROBIN WATSON                      SCOTTSDALE  AZ        221   32       27      49:18.7    6:10/K             
       3    TRICIA SCHWENK                    YOUNGTOWN  AZ         188   30       38      53:07.4    6:38/K             
       4    TRACI DANEK                       SCOTTSDALE  AZ         57   34       56    1:01:57.9    7:45/K             
       5    J GREVING                                               250   34       58    1:02:15.3    7:47/K             
       6    KYLA FISHER                                             271   34       59    1:02:36.1    7:50/K             
       7    TAMMY ZELEZ                       GLENDALE  AZ          227   31       60    1:02:40.6    7:50/K             
       8    TISH BERNIER                      GILBERT  AZ            17   34       62    1:02:52.0    7:52/K             
       9    WENDY ACKERMAN                    AVONDALE  AZ            4   30       78    1:08:53.5    8:37/K             
      10    SARA FOLAN                        GILBERT  AZ            75   31       82    1:10:24.2    8:48/K             
      11    SASHA SALIEGO                     CHANDLER  AZ          182   30       95    1:17:06.4    9:38/K             
Top

Female 35 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    TARA RANSDELL                     GLENDALE  AZ          166   36       22      47:47.5    5:58/K             
       2    TINA DAVISON                      BUCKEYE  AZ            60   38       51      59:00.9    7:23/K             
       3    AIDA CASTILLO                                           276   37       79    1:09:00.5    8:38/K             
       4    CARMEN ARGUELLO                   PEORIA  AZ             10   37       84    1:10:25.4    8:48/K             
Top

Female 40 to 44

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    KELLY JONES                       PEORIA  AZ            112   41       29      50:05.7    6:16/K             
       2    KIM JENSEN                                              264   40       34      52:19.0    6:32/K             
       3    DARCY SWANSON                     TEMPE  AZ             204   42       36      52:24.3    6:33/K             
       4    JESSICA SABO                      GOODYEAR  AZ          180   40       44      56:05.4    7:01/K             
       5    KELLY PATRIQUIN                   SCOTTSDALE  AZ        155   41       46      56:58.7    7:07/K             
       6    LISA CLIFTON                      BUCKEYE  AZ            43   40       49      58:08.1    7:16/K             
       7    JULIE RUTH                        PRESCOTT  AZ          178   41       50      58:38.9    7:20/K             
       8    ELOISA TORRES                     AVONDALE  AZ          210   40       53    1:00:40.7    7:35/K             
       9    MELISSA GARLAND                   SURPRISE  AZ           81   40       75    1:07:35.3    8:27/K             
      10    DIANA CLARE                       PEORIA  AZ             42   40       83    1:10:24.9    8:48/K             
      11    JULIE GAVIN                       SCOTTSDALE  AZ         84   40       87    1:11:22.5    8:55/K             
      12    MANDY FELLOWS                     PHOENIX  AZ            73   42       91    1:12:56.5    9:07/K             
Top

Female 45 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    RACHEL HILGEFORD                  TUCSON  AZ            103   49       18      47:05.5    5:53/K             
       2    JEANNA GILMOUR                                          270   46       45      56:32.3    7:04/K             
       3    KAREN SALAS`                      CHANDLER  AZ          181   47       71    1:06:23.9    8:18/K             
       4    BINA BOLES                        WADDELL  AZ            19   49       86    1:11:13.6    8:54/K             
Top

Female 50 to 54

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    BARBARA FAUNG                                           266   51       70    1:05:39.0    8:12/K             
       2    LAUREL POSEY                      GROVER BEACH  CA      162   53       92    1:14:33.8    9:19/K             
Top

Female 55 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    LAURIE LABRECQUE                  GOODYEAR  AZ          118   59       94    1:16:09.0    9:31/K             
Top

Female 60 to 64

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    SHARON MORAN                      GLENDALE  AZ          147   63       65    1:04:11.7    8:01/K             
       2    FRAN RENKEN                                             277   62       96    1:18:03.7    9:45/K             
Top

Overall Male Overall Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    CHARLIE BOEYINK                                         263   37        1      38:12.6    4:47/K             
       2    RIKU PAAKKONEN                                          274   43        2      38:38.6    4:50/K             
       3    DAN QUICK                                               278   29        3      39:29.1    4:56/K             
Top

Male 20 to 24

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    MATT KIPPER                       TEMPE  AZ             114   24        9      44:16.5    5:32/K             
Top

Male 25 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    L CURRELL                                               273   29        8      44:04.8    5:31/K             
Top

Male 30 to 34

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    BRIAN BURNS                       YOUNGTOWN  AZ          32   30       10      45:44.9    5:43/K             
       2    JP BORREGO                        SCOTTSDALE  AZ         23   34       15      46:28.9    5:49/K             
       3    SCOTT WHITE                       SURPRISE  AZ          222   30       19      47:20.5    5:55/K             
       4    ALEX FLORES                                             255   30       20      47:29.9    5:56/K             
       5    MATT BRINKMAN                     CHANDLER  AZ           26   34       26      48:52.8    6:07/K             
       6    ANDREW GRANDE                     SURPRISE  AZ           88   30       39      53:07.8    6:38/K             
       7    CLIFF HYMEL                       PHOENIX  AZ           105   31       74    1:07:30.7    8:26/K             
       8    SHAWN BRUNSON                     MESA  AZ               29   31       76    1:07:37.6    8:27/K             
Top

Male 35 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    GARY CHRISTENSEN                  PHOENIX  AZ            41   39        5      41:37.3    5:12/K             
       2    JOHN RIPPEL                       PHOENIX  AZ           172   36        7      43:47.3    5:28/K             
       3    JOE MAKSTON                       PHOENIX  AZ           132   35       33      51:53.4    6:29/K             
       4    DANIEL S. AGUIRRE                 BUCKEYE  AZ             5   38       35      52:22.4    6:33/K             
       5    JAMES BOCK                        SAN TAN VALLEY  AZ     18   37       37      52:26.0    6:33/K             
       6    CHUCK ALLEN                       PHOENIX  AZ             7   38       42      55:36.0    6:57/K             
       7    GABRIEL LUCERO                    AVONDALE  AZ          129   35       43      55:53.8    6:59/K             
       8    JAY DANEK                         SCOTTSDALE  AZ         56   35       57    1:01:58.8    7:45/K             
       9    MARK SECREST                      GILBERT  AZ           191   38       66    1:04:22.5    8:03/K             
      10    JEREMY MCCABE                     MESA  AZ              134   36       90    1:12:46.1    9:06/K             
Top

Male 40 to 44

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    JOHN NADEAU                       SCOTTSDALE  AZ        151   42        4      40:33.0    5:04/K             
       2    GUS ESTRANO                       SURPRISE  AZ           70   40       16      46:38.8    5:50/K             
       3    VINEET ANAND                      SCOTTSDALE  AZ          8   42       17      46:39.0    5:50/K             
       4    GARD GARLAND                      SURPRISE  AZ           82   41       54    1:00:55.6    7:37/K             
Top

Male 45 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    PHIL MILAN                        TEMPE  AZ             144   47       12      46:14.7    5:47/K             
       2    RICHARD DAWAVENDEWA               TUBA CITY  AZ          61   45       28      50:03.8    6:15/K             
       3    NEAL GELB                         SCOTTSDALE  AZ         85   46       32      51:49.9    6:29/K             
       4    JOHN BERING                       GOODYEAR  AZ           16   48       63    1:03:27.6    7:56/K             
       5    BRYAN PIERCE                      PHOENIX  AZ           160   49       68    1:05:23.0    8:10/K             
       6    J COTTINGHAM                                            267   45       72    1:06:24.5    8:18/K             
       7    MICHAEL FRANZEN                   AVONDALE  AZ           79   45       77    1:07:39.1    8:27/K             
Top

Male 50 to 54

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    EVAN DUFFY                        FOUNTAIN HILLS  AZ     65   53       14      46:18.0    5:47/K             
       2    KARL SCHNELL                      PHOENIX  AZ           186   53       23      47:52.1    5:59/K             
       3    BART MORGENEGG                    PHOENIX  AZ           148   51       24      48:39.9    6:05/K             
       4    RAYMOND COTA                      SEDONA  AZ             47   52       30      50:53.9    6:22/K             
       5    SCOTT JENSEN                                            265   52       40      53:35.5    6:42/K             
       6    JAMES POTT                        COTTONWOOD  AZ        163   50       41      53:44.7    6:43/K             
       7    JIM KEATINS                                             279   53       47      57:23.6    7:10/K             
       8    CHARLES TODD                      SCOTTSDALE  AZ        208   53       64    1:04:00.9    8:00/K             
       9    SCOTT STEPHENS                                          275   52       69    1:05:28.4    8:11/K             
      10    ED HAYES                          GLENDALE  AZ           99   51       81    1:09:44.7    8:43/K             
Top

Male 55 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    BOB WILLIAMS                                            257   58       31      51:02.9    6:23/K             
       2    RALPH WRIGHT                      GROVER BEACH  CA      225   58       89    1:12:42.1    9:05/K             
Top

Male 65 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    DON ANDERSON                                            272   68       52      59:20.5    7:25/K             

20km

Top

Overall Female Overall Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    KATIE ELLIS                         AZ                    1   26       11    1:39:31.0    4:59/K             
       2    DAWN STONE                        FLAGSTAFF  AZ         201   34       19    1:42:13.3    5:07/K             
       3    MEREDITH LEVA                     GLENDALE  AZ          124   25       27    1:47:26.4    5:22/K             
Top

Female 25 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    ALISON WILLIAMS                   TEMPE  AZ             223   28       63    2:07:52.9    6:24/K             
       2    leslie Hanson                                           253   29       78    2:14:42.7    6:44/K             
       3    TIFFANY FOSTER                    PHOENIX  AZ            77   28       79    2:15:00.8    6:45/K             
       4    DANIELLE LADD                     SCOTTSDALE  AZ        119   26       85    2:18:22.3    6:55/K             
       5    JESSICA ABBOTT                    MESA  AZ                2   29      114    2:40:31.2    8:02/K             
Top

Female 30 to 34

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    YAEL DANE                         GOODYEAR  AZ           55   34       54    2:04:01.1    6:12/K             
       2    MAGI REDLICH                      TEMPE  AZ             168   34       62    2:07:49.7    6:23/K             
       3    JAZMIN WUNTKE                     LITCHFIELD PARK  AZ   226   30       67    2:09:10.5    6:28/K             
       4    KATHLEEN DAUGHERTY                SCOTTSDALE  AZ         58   30       72    2:11:49.3    6:35/K             
       5    NICOLE CULVER                     PHOENIX  AZ            51   32       86    2:18:46.5    6:56/K             
       6    BONNY HAYWARD                     MESA  AZ              100   32      100    2:30:03.2    7:30/K             
       7    SHANNON JONES                     SCOTTSDALE  AZ        111   31      102    2:31:22.2    7:34/K             
       8    KIM MILLER                        PHOENIX  AZ           145   32      104    2:32:27.7    7:37/K             
       9    AMY BOODRY                        MESA  AZ               20   33      122    2:45:55.1    8:18/K             
      10    KAMSEY CUBARRUBIAS                SURPRISE  AZ           50   33      133    3:00:07.9    9:00/K             
Top

Female 35 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    LAURA ENCINAS                                           268   37       32    1:51:47.4    5:35/K             
       2    TERI TWARKINS                     ANTHEM  AZ            215   36       44    1:57:07.7    5:51/K             
       3    CRYSTAL PETROCELLI                MESA  AZ              157   37       58    2:05:58.7    6:18/K             
       4    SHAWN SHOEMAKER                   PHOENIX  AZ           193   39       66    2:09:06.2    6:27/K             
       5    MICHELLE GROGAN                   PHOENIX  AZ            92   38       92    2:25:02.9    7:15/K             
       6    KELLY CHAVEZ-ALLEN                PHOENIX  AZ            40   35       97    2:28:28.6    7:25/K             
Top

Female 40 to 44

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    ERICA MCCLURG                     SCOTTSDALE  AZ        137   41       42    1:56:02.2    5:48/K             
       2    DANELLE FRON                      GILBERT  AZ            80   44       51    2:01:41.1    6:05/K             
       3    DEBORAH HAMBERLIN                 TEMPE  AZ              95   43       57    2:05:15.7    6:16/K             
       4    THERESE DE LA TORRE               LAVEEN  AZ             62   40      110    2:35:34.4    7:47/K             
       5    JULIE SALAS                                             261   40      135    3:01:54.8    9:06/K             
Top

Female 45 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    SUSIE KRAMER                                            258   45       29    1:48:31.0    5:26/K             
       2    JONA DAVIS                        SCOTTSDALE  AZ         59   45       47    1:59:18.4    5:58/K             
       3    SANDI SCRIMGEOUR                  PRESCOTT  AZ          189   47       75    2:13:38.3    6:41/K             
       4    CHARLENE JOHNSON                  CHANDLER  AZ          108   45       83    2:17:59.4    6:54/K             
       5    SUSIE BUTLER                      TEMPE  AZ              33   46      120    2:44:03.6    8:12/K             
Top

Female 50 to 54

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    JEAN WATSON                       CHANDLER  AZ          220   53       53    2:03:04.4    6:09/K             
       2    MINDY BURNS                       MESA  AZ               30   50      124    2:46:08.8    8:18/K             
       3    KATHY CULVER                      MESA  AZ               52   52      125    2:49:53.9    8:30/K             
Top

Female 55 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    KIM LORENZ                        CAVE CREEK  AZ        126   57       89    2:22:01.7    7:06/K             
       2    MARY HANNAMAN                     TEMPE  AZ              96   59      128    2:51:04.4    8:33/K             
Top

Overall Male Overall Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    SHAUN MARTIN                                            251   29        1    1:21:45.0    4:05/K             
       2    SHAUN HALEY                       TUCSON  AZ             94   43        2    1:25:07.6    4:15/K             
       3    BOONE EBEL                        CHANDLER  AZ           67   31        3    1:30:11.5    4:31/K             
Top

Male 20 to 24

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    SEAN MCMANUS                      GOODYEAR  AZ          140   24      111    2:36:48.0    7:50/K             
Top

Male 25 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    JASON SCRONIC                     PHOENIX  AZ           190   29       16    1:40:41.5    5:02/K             
       2    JIM TOWNSEND                      GILBERT  AZ           211   29       45    1:57:09.5    5:51/K             
       3    TRAVER JONES                      TEMPE  AZ             110   28       60    2:06:34.9    6:20/K             
       4    DAVID RODRIGUEZ                   TEMPE  AZ             175   29       77    2:14:10.0    6:43/K             
       5    WILLIAM DUZAN                     TOLLESON  AZ           66   27       87    2:19:37.2    6:59/K             
       6    BRAD EPSTEIN                      GOODYEAR  AZ           69   28       91    2:22:50.8    7:09/K             
       7    SCOTT ANDERSON                    MESA  AZ                9   29      109    2:35:25.3    7:46/K             
       8    JEREMY BORIE                      PHOENIX  AZ            22   29      127    2:51:03.9    8:33/K             
Top

Male 30 to 34

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    ARRICK NIETERT                    TOLLESON  AZ          152   32        4    1:31:14.0    4:34/K             
       2    MICHAEL LABRECQUE                 GOODYEAR  AZ          117   34        5    1:34:32.7    4:44/K             
       3    ANDREW ROYNESTAD                                        260   30       10    1:39:03.3    4:57/K             
       4    JACOB HERNANDEZ                   TEMPE  AZ             101   32       14    1:40:14.4    5:01/K             
       5    WILLIAM ABBOTT                    MESA  AZ                3   32       20    1:42:21.4    5:07/K             
       6    ALEX RUSSELL                      SCOTTSDALE  AZ        177   33       22    1:43:11.6    5:10/K             
       7    BRYAN HUSKEY                      SCOTTSDALE  AZ        104   34       38    1:54:44.0    5:44/K             
       8    RAUL VARGAS                       GILBERT  AZ           217   32       43    1:56:14.6    5:49/K             
       9    ZACHARY GJESTVANG                 GOODYEAR  AZ           86   31       61    2:07:18.0    6:22/K             
      10    ROBERT BROOKS                     GILBERT  AZ            28   31       90    2:22:02.9    7:06/K             
      11    BRANDON STARK                     TEMPE  AZ             200   34      105    2:32:36.4    7:38/K             
      12    NICK HART                         PHOENIX  AZ            98   31      115    2:40:32.9    8:02/K             
      13    BRETT MONTGOMERY                  EL MIRAGE  AZ         146   34      116    2:41:24.1    8:04/K             
      14    TRAVIS SCHURING                   GLENDALE  AZ          187   34      121    2:44:07.9    8:12/K             
Top

Male 35 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    FLASH SANTORO                                           262   35        6    1:36:57.1    4:51/K             
       2    RUSS BRANDT                                             269   39        7    1:37:40.4    4:53/K             
       3    STEPHEN STROMBERG                 TEMPE  AZ             202   37       12    1:39:50.2    5:00/K             
       4    TODD SHOEMAKER                    PHOENIX  AZ           194   38       13    1:40:12.6    5:01/K             
       5    CALEB TORRES                      MESA  AZ              209   38       17    1:41:36.8    5:05/K             
       6    DANIEL BRINKMAN                   PHEONIX  AZ            25   36       31    1:51:06.6    5:33/K             
       7    LES JAEGER                        PHOENIX  AZ           106   38       33    1:53:14.6    5:40/K             
       8    OTT WISCHKI                       TUCSON  AZ            224   39       35    1:54:04.1    5:42/K             
       9    DOUGLAS PATRIQUIN                 SCOTTSDALE  AZ        154   36       41    1:54:52.2    5:45/K             
      10    NATHAN LUSSIER                    MARICOPA  AZ          130   37       46    1:58:33.2    5:56/K             
      11    MATTHEW GREVING                   SAN DIEGO  CA          89   36       52    2:02:12.7    6:07/K             
      12    DAVID PAYNE                       PEORIA  AZ            156   37       65    2:08:37.6    6:26/K             
      13    RYAN LARSEN                       PHOENIX  AZ           120   36       74    2:13:20.5    6:40/K             
      14    BRIAN SNYDER                      PHOENIX  AZ           197   36       84    2:18:22.0    6:55/K             
      15    KEVIN PRINISKI                    ANTHEM  AZ            164   37       88    2:21:53.3    7:06/K             
      16    ERIK KRENZ                        PHOENIX  AZ           115   39      101    2:30:06.0    7:30/K             
      17    DANNY GONZALEZ                    AVONDALE  AZ           87   38      118    2:41:35.0    8:05/K             
      18    DAVID BOODRY                      MESA  AZ               21   39      123    2:45:55.4    8:18/K             
      19    JEFF PALOMARES                    GILBERT  AZ           153   37      131    2:53:35.4    8:41/K             
      20    ZACHARY LAUGHREY                  CHANDLER  AZ          121   39      132    2:56:04.7    8:48/K             
      21    KEVIN LEE                         CHANDLER  AZ          123   36      134    3:01:51.6    9:06/K             
Top

Male 40 to 44

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    DAVID TINDALL                     GILBERT  AZ           207   40        8    1:38:17.9    4:55/K             
       2    ERIC SPLINTER                     TEMPE  AZ             198   40        9    1:38:23.4    4:55/K             
       3    PATRICK QUIGLEY                   PHOENIX  AZ           165   41       21    1:42:33.9    5:08/K             
       4    CHRIS MCCLURG                     SCOTTSDALE  AZ        138   43       23    1:43:29.6    5:10/K             
       5    BOB TRENT                         PEORIA  AZ            212   44       24    1:44:40.8    5:14/K             
       6    ANDY FISCHER                      PHOENIX  AZ            74   44       28    1:48:05.9    5:24/K             
       7    LON ALLEN                         PEORIA  AZ              6   42       40    1:54:48.7    5:44/K             
       8    SIMON ZMYSLINSKI                  GILBERT  AZ           228   40       49    1:59:50.0    6:00/K             
       9    MITCH MORITOMO                    AVONDALE  AZ          149   41       50    2:00:41.3    6:02/K             
      10    MICHAEL BAILEY                    PEORIA  AZ             12   41       56    2:04:40.3    6:14/K             
      11    PHILIP REIN                       SCOTTSDALE  AZ        169   40       59    2:06:06.3    6:18/K             
      12    CHRIS GARVIN                      SAN DIEGO  CA          83   41       64    2:08:31.1    6:26/K             
      13    KEITH LORD                        PHOENIX  AZ           125   41       69    2:10:52.5    6:33/K             
      14    RICHARD MCKNIGHT                  SCOTTSDALE  AZ        139   42       70    2:11:11.2    6:34/K             
      15    ROBERT MIGNANELLI                 SCOTTSDALE  AZ        143   43       71    2:11:12.7    6:34/K             
      16    DAVID FELLOWS                     PHOENIX  AZ            72   42       73    2:12:42.4    6:38/K             
      17    WILLIAM BALDYGA                   PHOENIX  AZ            14   40       80    2:15:20.5    6:46/K             
      18    ROBERT TAYLOR                     ANTHEM  AZ            206   41       82    2:16:50.9    6:51/K             
      19    MICHAEL MCCARTHY                  CHANDLER  AZ          135   41       95    2:26:10.7    7:19/K             
      20    JOSEPH COX                        SURPRISE  AZ           49   43       96    2:28:09.1    7:24/K             
      21    CHRISTOPHER BAKER                 SCOTTSDALE  AZ         13   41      108    2:33:44.3    7:41/K             
      22    ISAACS MIKE                                             252   44      113    2:38:20.1    7:55/K             
      23    DON PORTER                        GILBERT  AZ           161   41      129    2:51:16.5    8:34/K             
Top

Male 45 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    CORY HOVE                                               259   48       18    1:42:09.5    5:06/K             
       2    PAUL VALENTIN                     SIERRA VISTA  AZ      216   45       25    1:47:19.4    5:22/K             
       3    JULIUS DRELICK                    SCOTTSDALE  AZ         64   45       30    1:49:23.5    5:28/K             
       4    RON BROGLIO                       TEMPE  AZ              27   45       34    1:53:45.0    5:41/K             
       5    ED WAGNER                         GILBERT  AZ           219   46       37    1:54:41.3    5:44/K             
       6    JOHN KRUELLE                      CHANDLER  AZ           48   46       39    1:54:45.0    5:44/K             
       7    JIM SWEET                         CHANDLER  AZ          205   45       93    2:25:20.3    7:16/K             
       8    JOHN VAUPEL                       FOUNTAIN HILLS  AZ    218   49      103    2:31:57.8    7:36/K             
       9    barry hegrenes                                          254   49      106    2:33:00.5    7:39/K             
      10    MIKE HAGGARD                      MESA  AZ               93   48      107    2:33:32.2    7:41/K             
      11    ABEL FEDERICO                     LAVEEN  AZ             71   47      112    2:37:14.3    7:52/K             
      12    JEFF MENDOZA                      SURPRISE  AZ          141   46      130    2:52:06.8    8:36/K             
Top

Male 50 to 54

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    ED JELMBERG                       PHOENIX  AZ            54   54       15    1:40:30.1    5:02/K             
       2    DAVID CARTER                      GOODYEAR  AZ           38   50       26    1:47:24.2    5:22/K             
       3    LEE MAXSON                        CHANDLER  AZ          133   50       36    1:54:06.6    5:42/K             
       4    KENNEY JOHNSON                    TUCSON  AZ            109   52       48    1:59:22.5    5:58/K             
       5    MIKE SANCHEZ                      PHOENIX  AZ           183   51       81    2:16:46.3    6:50/K             
       6    TIMOTHY LUBBERS                   CHANDLER  AZ          128   50       94    2:25:39.7    7:17/K             
       7    TONY CLINE                        PHOENIX  AZ            44   51       98    2:29:16.0    7:28/K             
       8    HARRY PHILLIPS                    SCOTTSDALE  AZ        158   51      119    2:43:36.5    8:11/K             
       9    MIKE CULVER                       MESA  AZ               53   54      126    2:49:54.0    8:30/K             
      10    BILLY BURNS                       MESA  AZ               31   52      136    3:22:55.1   10:09/K             
Top

Male 55 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    BILL SANDERCOCK                   PHOENIX  AZ           184   59       55    2:04:06.9    6:12/K             
       2    TODD HANNAN                       YUMA  AZ               97   55       68    2:09:55.8    6:30/K             
       3    GLYN RUTLEDGE                     PEORIA  AZ            179   55       99    2:29:33.3    7:29/K             
Top

Male 60 to 64

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    TED BUXTON                        SUN LAKES  AZ          34   64      117    2:41:33.0    8:05/K             
Top

Male 65 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    ROBIN LORENZ                      CAVE CREEK  AZ        127   65       76    2:14:04.5    6:42/K